Komár pisklavý umí pěkně potrápit – jak se ho zbavit?
Hmyz, který nám znepříjemňuje život hlavně v noci. Když komár pisklavý zavítá do vašeho domova, může způsobit pár bezesných nocí. Probudí vás z hlubokého spánku svým pisklavým bzučením, nebo způsobí nepříjemné štípance, které urputně svědí.
Jak se bránit bodnutí hmyzem? Zatočte se svěděním a otokem
Vyrobte si domácí repelent proti klíšťatům a komárům a zatočte s obtížným hmyzem!
Komár pisklavý je hmyz, který je v našich domácnostech velice rozšířený. Nenápadně vklouzne oknem do našeho obydlí a pije nám krev, a to nejen fyzicky, ale i doslovně. Dokáže potrápit svou přítomností kdejakou rodinu.
Komár pisklavý a jeho vývoj
Komár pisklavý se latinsky nazývá Culex pipiens. Měří asi 5 milimetrů a jeho zbarvení bývá světle hnědé. Samička komára pisklavého je ta, která nám lidem činí život krušnějším. Zatímco sameček saje nektar pouze z květů rostlin, samička si číhá na savce, jejichž krví se živí. Tu potřebuje především pro vysoký obsah bílkovin, který přispívá k vývoji komářích vajíček. Má k tomu uzpůsobený i sosák, který je delší než u samečka komára pisklavého. Aktivní je komár pisklavý zhruba od dubna do října. Obecně lze říct, že samečkové komárů mají život velice krátký, hynou ihned po oplodnění samiček, kdežto samičky přežívají dlouho a jsou schopné přečkat dobře i zimní období. Komáři jsou v podstatě celosvětově rozšířeným hmyzem. Často se shlukují u stojatých vod, v kterých se právě rozmnožují. Samička komára pisklavého je schopná naklást do vody až 100 kusů vajíček. Optimální teplota pro jejich vývoj je kolem dvaceti stupňů Celsia.
Komár pisklavý a jeho příbuzní komárovití
Ve světě má komár pisklavý mnoho dalších příbuzných z čeledi komárovitých. Je jich neuvěřitelných 3000 druhů. Z Asie je známý například komár tygrovaný, který na lidi přenáší vážná onemocnění, jako je žlutá zimnice, virus Zika, nebo horečka dengue. Velice nebezpečný je i komár Anopheles gambiae, který je přenašečem malárie. Nejvíce rozšířený je tento druh komára v Africe. V našich končinách můžeme narazit i na takzvaného komára obtížného, nebo po povodních je možné zpozorovat vyšší výskyt komárů záplavových.
Komár pisklavý – proč saje krev jen v noci?
Protože je komár pisklavý velice křehké a drobné konstituce, je nutné, aby hospodařil s tekutinami uvnitř organismu zodpovědně, proto se přes den pohybuje hlavně ve stínu. Pohyb v noci preferuje proto, že na něj nesvítí slunce a může létat bez rizika ztráty potřebné tekutiny. Rovněž se uchyluje pouze k nočnímu létání, protože se zklidní vítr, který ho také ohrožuje pro jeho zranitelnou tělesnou schránku. Komár pisklavý je také vybavený speciálnímu receptory, díky nimž je schopen na větší vzdálenosti najít svého hostitele. Pozná to podle množství vydechovaného oxidu uhličitého. A právě v noci při spánku jsou savci nezranitelnější. Jsou v klidu a pro komára je tak snazší tyto hostitele najít. Taktéž jsou komáři více chráněni v nočních hodinách před predátory, jako jsou třeba hmyzožraví ptáci.
Komár pisklavý – jak proti němu bojovat?
Pokud chcete, aby vás komár pisklavý v noci neobtěžoval, můžete použít různé metody, jak ho odradit. Jednou z nich je například použití repelentu, který je určený na létající hmyz. Také je možné do oken umístit moskytiéru, která zabrání nalétání hmyzu do obydlí. A když už přeci jen na komára pisklavého doma narazíte, stačí vzít do ruky plácačku a pokusit se ho zbavit vlastními silami. Rovněž je možné použít insekticidy, které komáry spolehlivě také zahubí. Pozor však na jejich chemické složení, které může způsobovat i alergie a nepříjemné reakce. Uchýlit se můžete i k přírodním metodám v boji s komáry. Jsou citliví na velice aromatické byliny a koření. Použít lze třeba česnek, libeček, nebo šalvěj.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku