Jak si vybrat správný ochranný faktor krému na opalování?

Jak si vybrat správný ochranný faktor krému na opalování?

Kůže je největším orgánem lidského těla, a právě v létě, kdy není tolik chráněna oblečením, o ni musíme dbát o to více. Ze všeho nejdůležitější je její ochrana před přímým působením slunce. Naše pokožka si každé spálení velice dobře pamatuje a po 40. roce věku nám všechny naše prohřešky na ní ukáže, ať už ve formě vrásek a pigmentových skvrn či předčasným stárnutím kůže, ztráty její elasticity, v nejzávažnějším případě i onemocněním kůže. Kůže má v dlouhodobém horizontu omezené možnosti a schopnosti obnovování a každá chyba v péči o ni se zpětně špatně napravuje.

Čtěte také:

Jaká jsou rizika opalování?

Po pobytu na sluníčku a opalování naše kůže reaguje zhnědnutím. Je to způsobeno kožním barvivem melaninem. Melanin je přirozeným filtrem, který dokáže zachytit a pohltit některé složky slunečního záření. Samo o sobě sluneční záření nebezpečné není. To, co naši kůži ohrožuje především, je záření UV a jeho tři složky A, B a C. 

V souvislosti s ochranou v případě pobytu na slunci nebo slunění se, známe hlavní tři postupy. To jsou jednak přípravky na opalování, které se užívají vnitřně před začátkem sezóny, potom opalovací mléka a krémy, které používáme při přímém pobytu na sluníčku a ty poslední se používají po opalování. Před zahájením sezóny opalování je možné užívat betakaroten, který je obsažen i v přírodních zdrojích – například v rajčatech, mrkvi, jahodách a meruňkách. Významně mohou vypomoci i antioxidanty – vitamíny E, C, selen a zinek.

Ochranný faktor – Sun protection factor (SPF)

Ochranný faktor uvádí míru ochrany proti nebezpečnému UV záření. Zjednodušeně lze říci, že se jedná o násobek doby, po kterou můžete pobývat na slunci, aniž bychom se spálili. Tyto faktory odpovídají běžným podmínkám, pokud tedy jdete k vodě nebo do hor, je potřeba mít na paměti, že se jedná o podmínky nestandardní a ochranu průběžně častěji obnovovat nebo zvolit vyšší ochranný faktor. Pokud máte citlivější pokožku nebo obtíže s nežádoucí pigmentací, pak raději vždy sáhněte po přípravcích s maximální ochranou.

Namazat krémem by se člověk měl při pobytu na slunci ideálně každé dvě hodiny. Důvodem je fotostabilita, tedy doba, po kterou maximálně je krém schopný pokožku chránit. Po dvou až třech hodinách se životnost a účinnost filtru začíná snižovat. Přípravky s nejsilnějšími filtry zajišťují fotostabilitu i po dvou hodinách, ale postupně jejich účinnost začne klesat. Účinnost krému je snižována i pocením, otíráním pokožky ručníkem apod. Mazání je třeba tedy neustále opakovat. 

Opalovacího krému nepoužívejte zbytečně mnoho, ale právě jeho pravidelná obnova je nejdůležitější. Na obličej používejte cca polovinu čajové lžičky krému, na tělo pak množství, které odpovídá asi dvěma polévkovým lžicím.

Přípravek na opalování

Kožní fototypy

Reakce na sluneční záření není u všech jedinců stejná, intenzita pigmentace je ovlivněna jednak celkovou přijatou dávkou záření a také geneticky kontrolovanou kapacitou melanocytů. Rozeznáváme šest základních kožních fototypů, podle reakce neopálené a nechráněné kůže v průběhu dvouhodinového slunění během dne. U většiny populace lze sledovat přechody mezi jednotlivými kožními fototypy. V české populaci převažují fototypy II. a III. a jejich kombinace, v Evropě jsou původní fototypy I. - IV.

Fototyp I.

Kůže lidí s fototypem I. je velice světlounká až bílá. Jejich vlasy jsou rezavé, oči většinou modré a pihy na nose, končetinách a trupu jsou četné. Po slunění se tito lidé spálí a nezhnědnou, jejich kůže totiž nemá téměř žádnou tendenci k tvorbě pigmentu. Tato kůže je na poškození UV zářením nejvíce citlivá.

Fototyp II.

Lidé, kteří mají světlou kůži, světlé blond vlasy, zelené oči a kůži s mírným sklonem k tvorbě pih jsou typickými zástupci skupiny fototypu II. Při pobytu na slunci jejich kůže zčervená a při neopatrném slunění se může popálit zcela.    

Fototyp III.    

Lidé s tímto fototypem mají kůži přirozeně mírně pigmentovou, jejich vlasy jsou tmavší nebo tmavé, oči různě zbarvené, často hnědé nebo dohněda. Zčervenání jejich pokožky se objevuje jen po intenzivnějším slunění, spíše u nich dojde k přímému zhnědnutí kůže. Tento fototyp je proti UV záření relativně odolný.

Fototyp IV.

Pro tento fototyp je typická vrozená snědá kůže. Jejich vlasy jsou tmavě hnědé až černé a oči rovněž hnědé. Při slunění jejich kůže jen zřídkakdy zčervená, většinou ihned zhnědne.

Fototyp V.

Tito lidé mají kůži velmi odolnou vůči působení UV. Jejich kůže je hnědá a obvykle se jejich kůže při pobytu na slunci nespálí, spíše při slunění se více pigmentuje.

Fototyp VI.

Odstíny kůže těchto lidí jsou od tmavě hnědé až po černou, stejně tak jejich oči i vlasy jsou tmavé. Lze u nich předpokládat, že se při pobytu na slunci spálí jen velice výjimečně.

Jak si vybrat ten správný ochranný faktor?

Když se při pobytu na slunci spálíte, kůže obvykle zčervená, což sice pár dní pobolívá, ale brzy se popálené místo zregeneruje, a tak můžete mít pocit, že se vlastně ani tolik nestalo. Avšak již při prvních kontaktech se sluncem, si při nedostatečné ochraně kůže koledujete o závažné problémy. Čím častěji se takovýchto různých prohřešků na své kůži dopustíte, tím se zvyšuje pravděpodobnost objevení se pigmentových skvrn na kůži, rychlejší vznik vrásek nebo objevení se sluneční alergie. Sluneční záření navíc nepoškozuje jen pokožku, kterou vidíte, ale působí i do spodnějších vrstev pod ní, což může vést k nenávratným škodám i vzniku zhoubných nádorů. 

Vycházíte-li po zimním období na slunce poprvé, měli byste použít nejvyšší možný ochranný faktor krému, a to bez ohledu na fototyp. Po zimě je kůže nejcitlivější a nejméně zvyklá na působení sluníčka. To stejné platí pro kůži při pobytu v horách nebo u moře, zde je sluneční záření vždy intenzivnější a tak je třeba použít krém s vysokým ochranným faktorem. Teprve až si Vaše kůže trochu přivykne, pak můžete začít uvažovat nad nižším ochranným faktorem.

Výpočet ochranného faktoru

čas v minutách, po který chcete být na slunci /děleno/ doba, kdy se vaše pokožka brání slunci sama

Příklad tohoto výpočtu: Chcete být venku hodinu a půl, tedy 90 minut, a vaše pokožka se obvykle spálí za 15 minut. 90 : 15 = 6. Ochranný faktor pro tento případ by měl být 6.

Ochranný faktor na krému uvedený, je ochranou proti UVB záření, chcete-li mít jistotu, že budete před škodlivými vlivy slunečního záření plně chráněni, pak se přesvědčte, že krém poskytuje i ochranu proti záření UVA.

Jak se bezpečně opalovat?

Nebezpečí spálení pomáhá snižovat použití správných přípravků na opalování a ten správný ochranný faktor. První vrstvu přípravku na opalování použijte už 20 - 30 minut před tím, než na slunce vycházíte. Při prvním užití naneste klidně i dvě vrstvy, při natírání kůže nezapomínejte na kožní záhyby, uši, šíji a nárty. Po každém pobytu ve vodě krém na opalování opakovaně aplikujte, a to i v případě, že je voděodolný. Voda, a to zejména slaná mořská voda, má tendenci pokožku vysušovat, a tím ji činí ještě citlivější k slunečnímu záření.

Pokožka obličeje je celkově citlivější a méně odolná, proto obličejové části a dekoltu, věnujte vždy speciální péči, nezapomínejte také na balzám na rty s ochranným faktorem. Hlavu kryjte šátkem nebo čepicí a nezbytnou letní výbavou při pobytu na slunci jsou i kvalitní sluneční brýle

Zásady správného opalování

  • Přípravky na opalování používejte vždy, a to při pobytu ve městě i v přírodě.
  • Prostředky na opalování je třeba použít, i když je zataženo, sluneční záření proniká i přes mraky.
  • Mezi 11. a 15. hodinou jsou sluneční paprsky nejintenzivnější, proto v této době raději na slunce vůbec nevycházejte a rozhodně se neopalujte.
  • Děti do jednoho roku věku přímému slunci nevystavujte a děti předškolního věku by rozhodně vždy měly používat přípravky s vysokým ochranným faktorem.
  • Pravidelné používání přípravků po opalování, dodává pokožce ztracenou vláhu, celkově zklidňuje a regeneruje.
  • Večer po pobytu na slunci se namažte krémem po opalování s hydratačními složkami.
  • Pozor na kombinaci opalovacích krémů a parfémů při pobytu na slunci. Mohou zanechat na Vaší pokožce nežádoucí nevzhledné barevné skvrny.
  • Pokud už k poškození a spálení kůže dojde, pak ji následně chraňte před sluncem až do jejího úplného zklidnění a zhojení.
  • Nikdy nepodceňujte expirační dobu opalovacího krému, prošlý výrobek ztrácí na svojí účinnosti.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!