Alergie na slunce – jak ji poznat a řešit?
V letních měsících je naše pokožka daleko více vystavovaná slunečnímu záření. Proto je vhodné o ni pečovat krémy s ochrannými faktory, aby nedošlo k nežádoucímu spálení kůže. Někteří lidé se dokonce potýkají s projevy alergie na slunce, které se také odborně říká polymorfní světelná dermatóza. Jaké jsou její příčiny a jak ji řešit?
Alergie na slunce není alergií typickou, při které dochází k uvolňování některých specifických protilátek v krvi, konkrétně tedy IgE. Příznaky se ale velmi podobá klasické alergické reakci. Polymorfní světelná dermatóza má odlišný mechanismus vzniku.
Alergie na slunce a její příčiny
K projevům alergie na slunce dochází především u lidí s citlivější pokožkou, kteří ji vystavují náhlému a prudkému slunečnímu záření. Svou roli při vzniku této alergické reakce hraje hlavně histamin, což je hormon produkovaný zejména bílými krvinkami a neurony. Jeho hladina se v krvi zvýší vždy po expozici příslušného alergenu. To následně způsobí propuknutí konkrétních příznaků. Některé studie dokonce tvrdí, že u alergie na slunce mohou hrát svou roli i volné radikály, které jsou vedlejšími produkty látkové výměny. Jejich tvorbu mohou podpořit tyto faktory: kouření, zhoršené životní prostředí, alkohol a drogy, pesticidy, ozón.
Alergie na slunce a její projevy
Na pokožce se může projevit alergie na slunce různými způsoby. Mezi ty nejčastější patří:
- Polymorfní světelná erupce: je typická alergie na slunce projevující se svěděním, kopřivkou, puchýřky, zarudnutím. K jejímu nástupu dochází poměrně rychle. Nebezpečné je především prudké jarní slunce. Lokalizace alergické reakce: ruce, lýtka a dekolt.
- Fototoxická a fotoalergická reakce: tuto alergii na slunce způsobuje hlavně míra intenzity UV záření. Imunitní systém zde nehraje žádnou roli. Rovněž tuto reakci mohou způsobit i specifické léky, které sluněný člověk užívá, například některá antibiotika, přírodní antidepresiva (třezalka tečkovaná), nebo nesteroidní antiflogistika. V tomto případě se doporučuje vyhýbat přímému slunci. Příznaky fototoxické a fotoalergické reakce pokožky se mohou objevovat i po konzumaci jistých druhů potravin (celer, nebo citrony).
- Aknózní pokožka: dochází k ní po expozici UV záření v kombinaci s aplikovanými opalovacími, či jinými druhy krémů na kůži. Alergie na slunce se v tomto případě snoubí s alergií na kosmetické produkty a vznikají pupínky podobné akné.
K projevům alergie na slunce nejčastěji dochází u mladých žen. Muži ji tolik netrpí. Její projevy ale mohou nepříjemně překvapit například na dovolené i ty, kteří s ní dosud nebojovali.
Alergie na slunce a léčba
Primárně se alergie na slunce řeší tak, že je nutné se vyhnout do vymizení potíží přímému slunečnímu záření. Pakliže alergické projevy i přesto nevymizí, je potřeba užívat specifické léky, takzvaná antihistaminika, která zmírní, či zaléčí obtíže. Tyto léky jsou ve většině případů volně prodejné. Variantou je i to, že si je nasadíte například před dovolenou preventivně. Aby vás alergie na slunce nepostihla. Ideální je užívat je alespoň tři až čtyři dny před odjezdem za sluníčkem.
Alergie na slunce a preventivní počínání
Základem prevence je používání opalovacích krémů s ochranným faktorem. Pokud je vaše pokožka velice citlivá na sluneční záření a hrozí u vás alergie na slunce, používejte faktory obzvlášť vysoké, ideálně 50+. Na trhu je k dostání celá řada vhodných přípravků. Opalování je vhodné do jedenácté hodiny dopolední a po třetí hodině odpolední. Doba vystavení slunečnímu záření by neměla být nijak dlouhá. Vyvarujte se také konzumaci potravin, které by mohly alergickou reakci na pokožce vyvolávat. Pokud berete antibiotika, poraďte se s lékárníkem, či lékařem, zda je vhodné se slunit a za jakých podmínek.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku