Koronavirus, epidemie a hygienické podmínky v Číně
Čína patří mezi jedny z největších a nejrychleji rostoucích světových ekonomik. Respektive je světovým hráčem, který má velmi těžkou ekonomickou konkurenci. I když se rozvíjí obchodně velice dobře, stále vykazuje určité znaky, které jsou pro našince dost překvapující.
Koronavirus: Hygiena a problém přenosu
I když jsou Číňané velmi zaměření na výzkum různých druhů virů a nemocí, mají své určité zvyky, kterých se nevzdávají. Jedná se hlavně o specifické hygienické podmínky na tržištích a hygienické návyky celkově. Rozsáhlé poměšťování a nutnost propojování jednotlivých článků produkce potravin, které někdy neodpovídají nejnovějším rozvojovým trendům, odemyká dveře pro šíření různých typů nákaz. Díky nedostatečné hygieně se tvoří ideální prostředí pro šíření virových nákaz jak ptačí nebo prasečí chřipka, či naše známé koronaviry.
Čtěte – Koronavirus AKTUÁLNĚ: Sledujeme pro vás epidemii!
Ať už mluvíme o koronaviru aktuálním nebo jeho předchůdci, který se také začal šířit z Číny – SARSu. Uspořádání čínské společnosti vypěstovalo podhoubí pro vědomé porušování hygienických norem rybáři, farmáři nebo dalšími články potravinového průmyslu. Číňané dávají přednost nákupu masa na trzích, kde dostanou to nejčerstvější možné zboží. Zvířata jsou na nich zabíjena přímo, protože je to podle Číňanů nejlepší způsob, jak nakoupit nezávadné maso.
Na tržištích se prodávají již poražená zvířata spolu se živými, což ztěžuje dodržování hygienických podmínek, na které jsme zvyklí my v Evropě. Protože tamní legislativa neřeší hygienická rizika, spojovaná s takovouto obchodní praxí, stala se Čína velmi lehce tavícím kotlem pro vznik a vývoj onemocnění, vyvolávající světové pandemie.
Přenos koronaviru a testování
Přenos koronaviru je ten samý jako u klasické chřipky. Dostává se do těla skrze sliznice, tedy nosem, ústy, dotykem v okolí očí. Tím pádem je v prostředí, o kterém píšeme a za podmínek jemu vlastních, možnost nákazy velmi vysoká. Stejně tak se v nich zlepšují podmínky pro možnost přenosu koronvairu nebo jiného viru, jehož výskyt je pozorován u zvířat, na člověka. Tak se stalo u předchůdců dnešního koronaviru SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) i MERS (Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus).
Co to vlastně je KORONAVIRUS? A jak nám může ublížit?
Dodržování obecných zásad hygieny, desinfekce nebo řádné mytí rukou je jedním z preventivních opatření proti nakažení koronavirem. Podle nejnovějších informací je inkubační doba až čtrnáct dní. Testování nového druhu korkonaviru vyžaduje rozbory nukleových kyselin, prováděné na odborných pracovištích. Nemůže je dělat jakákoli laboratoř. Nové informace ohledně původu koronaviru uvádí, že existuje podezření na zvířecí původce, konkrétně hady, od kterých se lidé nakazili při nákupech na rybím trhu. V úvahu jako zdroj nákazy patří také netopýři vrápenci.
Diskuse k článku