Kortikoidy pomáhají nejen při alergiích. Jaká jsou jejich rizika?
V našem organismu funguje kortizol a jeho deriváty jakožto stresové hormony, které člověku díky svým účinkům umožňují přizpůsobovat se vystavení dlouhodobému stresu a zátěži. Jejich účinek je velice široký a hlavním využitím je především tlumení imunitního systému člověka na mnoha úrovních. Kortikoidy tak dokážou zablokovat například silnou autoimunitní nebo alergickou reakci, například u astmatu nebo u výskytu atopického ekzému na kůži.
Kortikoidy se mohou využívat v podobě tablet, mastí nebo i inhalačních kortikoidních léků.
Podávání kortikoidů
V případě, že se kortikoidy podávají v tabletách, se sice vstřebávají do krve v miligramových dávkách, ale mívají nežádoucí účinky na celou látkovou výměnu organismu.
Na problémy s astmatem se předepisují hlavně inhalační kortikoidy, jejich dávky jsou mikrogramové a vstřebávají se minimálně do krve, takže jsou svými nežádoucími účinky prakticky neškodné. Působí jen v tom místě, kde je to žádoucí a na zbytek těla nemají prakticky žádný vliv, pokud jejich dávkování je v odpovídajícím množství.
Dávkování kortikoidů je nutné vždy dodržovat. V případě, že se objeví u uživatele nežádoucí účinky, pak je nutné po konzultaci s lékařem dávkování upravit.
Kortikoidní léky mají výrazné účinky a pomáhají často i tam, kde jiná léčba selhává.
Nežádoucí účinky kortikoidů
Kortikoidy jsou na jednu stranu velice účinné, ale na stranu druhou velmi zrádné léky. U autoimunitních nemocí i jiných chorob kortikoidy neléčí vlastní příčinu onemocnění, ale blokují imunitní systém poškozující tělo pacienta. Ve chvíli, kdy jsou kortikoidy nasazeny, projevy nemoci obvykle rychle ustoupí, po vysazení se však projevy mají tendenci opět navracet. Užívá-li pacient kortikoidy dlouhodobě a pak je náhle vysadí, může dojít až k jeho ohrožení na životě. Nadledviny člověka dlouhodobě užívajícího kortikoidy, je totiž přestanou přirozeně vyrábět, vysazování musí proto probíhat postupně.
Jedním z možných negativ kortikoidů je také celkové utlumení imunitních reakcí organismu, člověk se tak stává náchylnějším k různým infekcím a ke vzniku nádorových onemocnění.
Cushingův syndrom
Nadměrný příjem kortikoidů (může nastat i přirozeně nadměrnou funkcí nadledvin) způsobuje pro náš organismus vedlejší nežádoucí účinky, které se nazývají Cushingův syndrom. Tento syndrom se projevuje těmito nežádoucími účinky:
- Obezita a nerovnoměrné přerozdělení tuku v těle člověka
Tuk se hromadí v těle nerovnoměrně, a to především v oblasti břicha, vzniká tak velké tučné břicho s úzkými končetinami, tuk se rovněž typicky hromadí v oblasti obličeje a vzniká tak typický obézní měsíčkovitý obličej.
- Zvýšení hodnoty cukru v krvi
Zvýšenou hladinou cukru v krvi se zvyšuje i riziko vzniku cukrovky druhého typu.
- Poškozování kůže
Kortikoidy, a to zejména ty v tabletové formě, mívají negativní vliv na tvorbu kolagenu, který se v kůži nachází. Kůže tak poté začíná praskat a dochází ke vzniku strií – prasklin, typicky na břiše. Tyto strie bývají temně fialového zbarvení. Spolu s těmito problémy se objevuje také pomalé hojení ran.
- Potlačení vlastní obranné reakce kůže
V průběhu terapie léčby kortikoidy se u člověka mohou častěji objevit bakteriální, houbové nebo virové infekce projevující se nejen na kůži. Při intenzivní dlouhodobé léčbě kortikoidy může docházet k atrofii kůže, tedy k jejímu ztenčení, jemnému řasení a prosvítání cév. Kůže je potom mnohem zranitelnější. Kortikoidy také způsobují stažení krevních vlásečnic. Pokud se k ošetření pokožky používají přípravky s obsahem hormonů pravidelně a dlouhodobě, ztrácejí stěny vlásečnic svoji pružnost, zůstávají trvale rozšířené a snadno praskají.
- Zvýšení krevního tlaku
Vysoký krevní tlak má negativní vliv a dopady na rozvoj aterosklerózy (kornatění tepen, které vzniká v důsledku ukládání tukových látek do stěny tepny) a její komplikace.
- Používání kortikoidů v oblasti obličeje
Při delším podávání kortikoidů v oblasti obličeje může dojít k přivyknutí kůže na podávané přípravky. Po jejich vysazení se pak může na pokožce objevit výsev červených drobných pupínků okolo úst, jedná se o tzv. periorální dermatitidu. Komplikací lokální léčby kortikosteroidy může být také kontaktní alergie na tuto účinnou součást zevní terapie.
- Žaludeční vředy
Kortikoidy mají schopnost blokovat ochranný hlen žaludku, který žaludek chrání před účinky kyseliny chlorovodíkové. Samotné kortikoidy nemají na vznik žaludečních vředů vliv, pokud však zkombinujeme kortikoidy a nesteroidní antirevmatika, pak je riziko vzniku žaludečních vředů poměrně vysoké
- Osteoporóza
Kortikoidy mají vliv i na stavbu kostí a jejich dlouhodobé užívání způsobuje projevy této nemoci.
- Zhrubnutí hlasu
Trvalé užívání kortikoidů v jejich inhalační formě může změnit hlas kvůli ovlivnění sliznice hlasivek.
- Negativní vliv na produkci přirozených hormonů kůry nadledvin
Vstřebané kortikoidy působí tlumivě na produkci přirozených hormonů kůry nadledvin. To se projeví jako akutní neschopnost organismu reagovat na zátěž a stres.
Kortikoidy - kdo by si na ně měl dávat největší pozor?
Závažnými poruchami způsobenými užíváním kortikoidů jsou ohroženy především malé děti, rovněž u těhotných žen je nutné tyto prostředky aplikovat velice opatrně.
Užívání kortikouidů jen pod dozorem lékaře!
Ošetřující lékař předepisuje kortikoidy v takové dávce a formě, aby způsobovali co nejmenší škodu. Kompetentní lékař si musí být možných vedlejších účinků těchto léčiv vědom, a pokud pacienta těmto účinkům vystaví, pak k tomu má důvody. U každého pacienta se tato situace musí řešit individuálně. Při užívání kortikoidů je však vždy konzultace s lékařem nutná. Ten zváží, zda pozitiva takovéto léčby převládnou nad možnými negativy. Je rovněž důležité zvážit způsob podání a dávkování léku, které stanoví lékař, který musí mít veškerou naši důvěru.
Diskuse k článku
Dumashel
Bedřich Lesák
ufff
Berus
Jarka
Nicméně nemusíte se moc trápit, o tradiční nezkřivené medicíně se tu obecně moc neví, je nepohodlná a nepřizpůsobivá civilizovaným mozkům.
Berus
Jarka
Jarka
Berus
Jarka
Berus
Jarka
Berus
Jarka
Berus
Jarka
Berus
Jaká pozitiva???