ADHD je problém i v dospělosti. Jak se s touto diagnózou vypořádat ve vztahu?
O diagnóze ADHD se hovoří především v souvislosti s dětmi, avšak i dospělí hyperaktivitou, často spojenou i s poruchou pozornosti, trpí. Jen se o tom tolik nemluví. A pokud na sobě takový člověk nepracuje, může ADHD napáchat škody v mnoha oblastech života. Láska a vztahy jsou jednou z nich.
Podle odhadů trpí diagnózou ADHD až pět procent dospělé populace. Mnozí ale o tom nemají ani ponětí. To, že se vás téma ADHD týká, můžete poznat podle některých znaků, například:
- máte potíže se soustředěním
- snadno se necháte rozptýlit, uniká vám pozornost
- často prokrastinujete
- máte problémy dokončit rozdělanou práci
- býváte málo disciplinovaní
- máte problém udržet svoji motivaci
- rychle se vám mění nálady
- v některých situacích se chováte nesmyslně impulzivně
- jste roztržití nebo zapomnětliví
- velmi často vás trápí nepochopitelný “neklid”, se kterým si nevíte rady
- často býváte hodně unavení nebo máte problémy se spánkem
ADHD v partnerském vztahu
Mnoho z výše uvedených příznaků ADHD může nejen komplikovat běžný život jedince, ale rovněž i jeho milostné vztahy. Mnohé příznaky mohou často vést k nedorozuměním nebo ke konfliktům. A co se s tím dá dělat?
Postihla vás krize ve vztahu? Nezoufejte, je to úplně normální
Navštivte psychologa
Rozhovor s odborníkem na duševní zdraví může být pro člověka, který bojuje s ADHD velice přínosný. Nemusíte jít hned k psychiatrovi a užívat léky. Existujte spousta jiných možností. Na ADHD se dá pracovat, ale bude to chtít kus vaší práce, vašeho úsilí. Najděte si skutečně dobrého terapeuta, který vám o ADHD všechno vysvětlí, pomůže vám lépe zvládat jeho symptomy, procvičí s vámi komunikační dovednosti a poradí, jak můžete efektivně zapracovat na vašem vztahu.
Partner jako podpora
Jestliže se snažíte usměrnit své ADHD, měl by váš partner o tom vědět a být vám podporou. Pomáhejte mu, připomínejte, případně s ním konstruktivně diskutujte, pokud se vám něco nelíbí. Partner by v žádném případě neměl suplovat “rodiče”, který se snaží usměrnit neposlušné dítě. A není ani psychologem. Měl by být ale pomocníkem a podporou. I když to někdy může být hodně náročné.
ADHD a domácí práce
Člověk s ADHD může mít dvě roviny. Buď se bude domácím pracem neustále vyhýbat a vše bude nechávat na druhém partnerovi. Nebo se naopak do domácích prací “obuje” natolik, že naleští celý byt bez pomoci. Ani jedna varianta ale není úplně v pořádku. Je dobré, pokud si partneři práci rozdělí a snaží se spolu i nějakým způsobem spolupracovat. Zaměřte se na své silné stránky a dělejte to, co vám skutečně jde a v čem se cítíte sebejistí. Ostatní přenechejte partnerovi. Společné domácí práce vám pomohou naučit se efektivněji spolupracovat a vzájemně rovněž oceňovat jedinečné dovednosti.
Trpělivost růže přináší…
…jenže vysvětlete to člověku, který má ADHD. Netrpělivost, nervozita a neustálý pocit, že musí něco dělat. To jsou některé z příznaků, které tyto lidi trápí. Vnitřní neklid, který je u jedinců s ADHD tolik častý, není jednoduché usměrnit. Často to pro ně bývá i emocionálně vyčerpávající. Stůjte po jejich boku, snažte se jim pomoci a místo kritiky si s nimi raději povídejte, třeba o tom, co a proč právě dělají, jaké pocity u toho mají…
ADHD a komunikace
Lidé s ADHD mívají ve vztazích často problémy v komunikaci. Dochází tak ke zbytečným nedorozuměním a problémům. Nedostatek jasné komunikace může způsobit nepochopení vzájemných perspektiv, což následně vede ke konfliktům. S touto oblastí může velice dobře pomoci opět psycholog, případně i kouč.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku