Mnohem častěji se s chorobnou žárlivostí potýkají ženy s nízkým sebevědomím a s komplexy.

Chorobná žárlivost může vztah snadno zahubit. Jak ji rozpoznat a řešit?

Chorobná žárlivost je regulérní „zabiják“ i dosud funkčních partnerství. Tato emoce je spojena v prvé řadě s iracionalitou, a dokonce i obsesí. Chorobně žárlivý člověk tak může vyvíjet na druhého extrémní nátlak, který jej velmi dusí. Jak tuto patologii rozpoznat a lze ji vůbec nějak efektivně řešit?

Možná si říkáte, kde se v lidech vůbec bere ona chorobná žárlivost? Podle psychologů na to existuje velmi jednoduchá odpověď – chorobní žárlivci zkrátka mívají už od podstaty psychopatologické rysy osobnosti. Ty mohou být spojené mimo jiné s velmi nízkým sebevědomím i nedostatečnou sebeúctou.

Chorobná žárlivost a její příčiny

Pojďme si na úvod říct, jaké typy osobností mohou k chorobné žárlivosti nejvíce inklinovat. Kromě nízkého sebevědomí a nedostatečné sebeúcty bývá toto chování spojené také s dřívějším zklamáním nebo s duševními poruchami, nejčastěji tedy depresemi a schizofrenií v anamnéze (obecně lze nazývat i neurózami či psychózami). Výjimkou však není ani patologické žárlení vyvolané toxickými látkami chorobně žárlit tedy mohou i alkoholici či drogově závislí. Nezřídka kdy také dochází k podezíravosti vůči partnerovi v seniorním věku – a to obzvlášť tehdy, kdy je spojen se stařeckou demencí nebo třeba Parkinsonovou chorobou.

Čtěte také:

Postihla vás krize ve vztahu? Nezoufejte, je to úplně normální

Chorobná žárlivost a její projevy

Extrémně žárlivého člověka vlastně neustále pronásledují destruktivní myšlenky týkající se strachu z toho, že jej jeho protějšek opustí. V mysli pak naskakuje potřeba neustále toho druhého kontrolovat. Chorobná žárlivost se tedy může projevovat následujícími způsoby:

  • Zpochybňování chování partnera.
  • Neustálé dotazování na činnosti partnera – kde byl, s kým, proč a podobně.
  • Snaha partnera izolovat od okolí (tedy i od přátel, známých a případně i rodiny).
  • Obviňování protějšku kvůli pozornosti vůči jiným osobám (i zcela nevinný pohled může vyvolat „oheň na střeše“).
  • Stanovování podmínek pro kontakt s ostatními.
  • Nedostatečná důvěra vůči partnerovi.
  • Verbální či dokonce fyzická agrese směrem k partnerovi nebo k domnělému sokovi/sokyni.
  • Prohledávání osobních věcí či moderních technologií patřících partnerovi (např. čtení SMS v telefonu nebo lustrování emailu v PC). Celkově podezřívavé chování.

Jak je vidno, chorobná žárlivost dokáže protějšek dostat do úzkých. Žárlivec si zkrátka nesmyslně představuje možnosti nevěry, i když k tomu žádný pádný důvod nemá. Začne si tedy partnera nezdravě přivlastňovat, což je nesmírně svazující – druhý nemá jedinou možnost se nadechnout a žít svůj vlastní život v klidu a pohodě.

V některých případech pomůže proti chorobné žárlivosti i párová terapie.

Jak se zbavit chorobné žárlivosti

Máte podezření, že váš partner propadl chorobné žárlivosti, anebo se s ní potýkáte dokonce vy samotní? Potom pro vás máme několik rad, jak se s tím vším popasovat:

  1. Přemýšlejte o svých/partnerova myšlenkách. Snažte se rozebrat svůj/partnerova „vnitřní svět“. Zjistěte, jaké pohnutky ve skutečnosti vedou k chorobné žárlivosti. Zaměřte se sami na sebe, anebo si otevřeně s žárlivým partnerem promluvte. Možná nakonec zjistíte, že vaše/jeho emoce pramení z nízkého sebevědomí a také z nějakých neopodstatněných pochybností.
  2. Vložte do svých úvah kus racionality. U chorobné žárlivosti propukají zejména silné emoce, kterými se lidé nechávají tak nějak vláčet. V podstatě uvěřili bludům, které si v hlavě vytvořili. Snažte se tedy přemýšlet i logicky a nastavte své myšlení/mozek jinak. Musíte sami sebe/partnera přesvědčit o tom, že patologické žárlení není skutečně na místě a je zcela zbytečné.
  3. Vytvořte si nové vzorce chování a přestaňte chorobně žárlit. Jakmile si uvědomíte své patologické chování, je to první dobrý krok k nápravě. Oprostěte se od pronásledování a útlaku druhého. Mějte snahu dělat věci jinak.
  4. Uvědomte si, že potřebujete čas – ať už jde o vás samotné nebo žárlivého partnera. Destruktivní chování vůči protějšku se obvykle nezmění ze dne na den. Změna k lepšímu vyžaduje týdny ne-li měsíce. Proto na své změně pracujte systematicky a pomalu. Dělejte malé krůčku kupředu. A pokud si nebudete vědět rady, navštivte psychologa či jiného odborníka (např. kouče), který vám poradí a vyslechne vás.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 28. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Profesní a osobní rozvoj s Global Management Studio s.r.o.
Global Management Studio poskytuje…

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.