Potlačování potřeby osobního prostoru může vést také k "ponorce". Snažte se trávit čas i odděleně.

Ponorková nemoc ve vztahu aneb Když si dva lezou na nervy

Ponorková nemoc se stala tématem číslo jedna zejména v období koronavirové krize. Lidé byli nuceni pobývat spolu v jedné domácnosti i několik dní, bez možnosti nějakého osobního prostoru a soukromí. Nemohli vycestovat za širší rodinou anebo jen tak na drink za přáteli. Toto období sice dávno pominulo, „ponorka“ však ve společnosti a vztazích stále zůstává – může vyplout na povrch kdykoliv, když už je toho až příliš.

Lidový název „ponorková nemoc“ vlastně z psychologického hlediska označuje stav, kdy se cítíme utlačovaní, kontrolovaní a nemůžeme se, jak se říká, nadechnout. Tyto emoce se mohou vyvíjet měsíce ne-li roky, záleží především na působení vnějších vlivů. Obecně – čím více času trávíte se svým partnerem, tím více jste „ponorkou“ ohroženi. To vše se může umocňovat třeba i společným pracovištěm. Jak z toho ven?

Ponorková nemoc a každodenní rutina

V první řadě je nutné podotknout, že ponorková nemoc může postihnout skutečně jakýkoliv pár. Záleží však na tom, jak si s partnerem rozvrhnete svůj každodenní režim a jak jste sami aktivní. „Ponorka“ se snadno vplíží do života lidí, kteří mnoho vlastních zájmů nemají a svůj čas tráví doma s tím druhým. Mohou například posedávat věčně u televize. Anebo nejsou schopni se od protějšku odpoutat a potřebují jej neustále „pod dohledem“ – zde pak můžeme hovořit o jakési nezdravé emoční závislosti či dokonce chorobné žárlivosti. Pokud chcete uniknout spárům ponorkové nemoci, je důležité si uvědomit, že každý z vás potřebuje zachovat svůj vlastní osobní prostor. Ten podpoříte jedině tehdy, když vystoupíte z rutiny.

Čtěte také:

První společná dovolená s partnerem: Na co se připravit a jak se vyhnout konfliktům?

Když ponorková nemoc klepe na dveře – mluvte o tom spolu

Mnoho párů vedle sebe žije tak nějak stereotypně a časem si přestanou uvědomovat, že si vlastně neustálou vzájemnou přítomností začínají lézt na nervy. Počínající ponorkovou nemoc rozeznáte poměrně snadno tím, jak na sebe reagujete. Může vám najednou vadit na partnerovi to, co jste dříve milovali. Otravují vás zkrátka jeho zlozvyky, které máte dnes a denně na očích. Začínáte být popudliví a někdy dokonce i slovně agresivní. A máte pocit, že musíte ze situace ihned utéct, jinak se snad zblázníte. Cítíte se jako v kleci s někým, do koho jste se kdysi zamilovali. Podstatné je, tohle všechno si uvědomit a s druhým si o tom otevřeně promluvit. Jasně se vyjádřete, co od společného života chcete a že potřebujete oba svou vlastní zónu. Někdy pomůže i to, že se prostě jen zavřete v pokoji jednou za čas a budete se věnovat svým aktivitám, jako čtení knihy, psaní deníku, sledování oblíbeného filmu, poslechu hudby a podobně.

Pokud vás již postihla ponorková nemoc, neválčete spolu. Spíš se snažte hledat rozumné cesty k řešení.

Pakliže na již rozvinutou ponorkovou nemoc nestačíte sami, můžete společně (či samostatně každý za sebe) absolvovat psychoterapii. Terapeut nebo i kouč vás může inspirovat a navést na lepší cestu ke vzájemné partnerské spokojenosti.

Prevence ponorkové nemoci: Nezapomínejte sami na sebe

Žít v partnerství je vskutku krásná záležitost, když je v něm dostatek lásky a podpory, avšak je potřeba brát v potaz, že ne vždy je nutné s tím druhým trávit volný čas. Zkuste tedy časově vybalancovat společné aktivity s těmi svými osobními. Partnera nechte dělat to, po čem zrovna touží, a to samé udělejte i vy. Můžete například:

  • Zajít na kávu/drink s nejbližšími přáteli.
  • Nastoupit do kurzu cizího jazyka, malování, tance.
  • Začít cvičit s kamarádem/kamarádkou na workout hřišti, chodit na jógu, taiči nebo jen tak meditovat v parku.
  • Dopřát si samostatný wellness pobyt o víkendu (nebo s sebou vzít rodiče, kamaráda/kamarádku).
  • Vyjet samostatně nebo s někým blízkým na cyklovýlet.
  • Pracovat samostatně v dílně nebo na zahradě.

Ať už tedy zvolíte dle svých preferencí cokoliv, můžete si být jistí, že to perfektně zapůsobí v rámci prevence ponorkové nemoci. A co víc, společného času s protějškem si pak budete o to více vážit! Začnete se na sebe více těšit. Zkuste si ve svých osobních aktivitách vytvořit určitou rutinu – zvolte si dny jen pro sebe samotné. Nabije vás to energií pro společný život.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Profesní a osobní rozvoj s Global Management Studio s.r.o.
Global Management Studio poskytuje…

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.