První společná dovolená s partnerem: Na co se připravit a jak se vyhnout konfliktům?
Nejlepší přípravy na společnou dovolenou
Pokud si spolu máte co říct, jste schopni sdílet svoje koníčky a být naladěni na stejnou vlnu, tak by měla i společná dovolená proběhnout v pohodě. Pokud chcete, můžete i v rámci dovolené trávit určitý čas každý zvlášť, udržíte tak určitou dávku vzrušení a napětí, která rozhodně není k zahození.
Společná dovolená je specifickým obdobím i pro páry, které spolu žijí už delší dobu. I tito partneři ve svém běžném režimu obvykle netráví veškerý čas spolu a každodenní povinnosti jim nedávají možnost se sobě vzájemně tolik věnovat.
Dovolenou plánujte společně s partnerem
Společné plánování a společné těšení se je plusovým bodem pro to, abyste si dovolenkové volno užili výborně oba dva. Jakmile se jeden z páru více přizpůsobuje druhému, nebo jeden dovolenou vybere, bez ohledu na přání druhého, pak to většinou věští jen problémy. Pokud svoje naladění a zážitky budete prožívat od počátku společně a ne zvlášť, pak to posílí váš vztah. Na dovolené by se měli bavit a užívat si oba partneři, rozhodně by se nemělo stát, že jeden bude šťastný a spokojený, zatímco druhý se bude jen přetvařovat a ve skutečnosti pro něj volný čas bude spíše utrpením. Dříve nebo později by tato skutečnost stejně vyplula na povrch a následky mohou být velmi nepříjemné pro oba partnery.
Myslete dopředu a plánujte společnou dovolenou s předstihem
Nejlepším postupem je, před společnou dovolenou zkusit strávit společně nejprve třeba jen společný víkend někde v naší republice. Možností, kam vycestovat v naší zemi, je spousta a partnera poznáte v přirozeném prostředí. Výhodou je i to, že v případě nouze nejvyšší se můžete poměrně snadno vrátit domů.
Společná dovolená by rozhodně neměla být jen o sexu
Volný čas je sice ideálním k romantickým chvilkám, ale nespoléhejte jen na sex. Kdyby měla být celá společná dovolená pouze o intimitách a milování, může se v konečném důsledku stát zklamáním.
Nečekejte od společné dovolené zázraky
Důležité je, neočekávat od společně stráveného času zázraky. Možná se něco změní nebo vylepší, ale spoléhat na to rozhodně nelze, ani to od dovolené očekávat.
Nejezděte na "společnou" dovolenou ve třech
Ačkoliv doma jste zvyklí spolu trávit veškerý čas, na dovolené budete pravděpodobně stále spolu po dobu několika dní, a tak je dost možné, že si brzy trochu polezete na nervy. Pokud se rozhodnete, vzít někoho sebou, pak vezměte další pár nebo dva kamarády, nikdy neberte jen jednu další osobu.
Dobře zvažte délku společného pobytu
Na délce pobytu, který strávíte na letní dovolené, záleží. Ideální je obvykle doba osmi až deseti dnů. Delší doba strávená na dovolené pro vás už může být problematická, protože se budete nudit, za kratší dobu než týden si ale nestihnete řádně odpočinout.
Zpětná vazba a dvojitý zážitek
Odjezdem z konkrétního místa dovolená nekončí, pokračuje v jistém slova smyslu i doma po návratu. Můžete si třeba udělat hezký večer, popovídat si a prohlédnout fotografie z dovolené. Zpětná vazba o prožitých pocitech nejen vyjasní případná nedorozumění, ale pomůže třeba i k mnohem vydařenější příští dovolené.
Jak vybírat společnou dovolenou?
Dovolená začíná už výběrem destinace, kam se rozhodnete společně vyrazit a také představami o způsobu trávení volna. Co když vy toužíte jet lenošit za sluncem a mořem a váš partner naopak upřednostňuje aktivní dovolené s batohem na zádech? Pokud se představy o společně stráveném čase diametrálně liší, může to být problém, i když samozřejmě i v takovém případě můžete najít příjemný kompromis, kdy budete spokojeni oba dva. V případě, že se vyhoví jen jednomu nebo druhému, hrozí, že ten druhý, který se přizpůsobuje, bude na dovolené nespokojený a frustrovaný.
Takováto nespokojenost může vést ke konfliktům a hádkám, jeden z partnerů se může cítit méněcenný a přehlížený, že na jeho představy není brán zřetel. Proto se při plánování dovolené neostýchejte vyslovit svoje představy i přání, vzájemné vyladění se je možné, i když to tak na první pohled nemusí vypadat. Řešení k oboustranné spokojenosti lze při troše dobré vůle a kreativity vždy najít.
Kdy společná dovolená pomáhá?
Společná dovolená bývá zkouškou odolnosti vztahu, a to obzvláště v jeho začátcích. Často jde o jednu z prvních příležitostí strávit nějaký delší čas ve společnosti toho druhého. To může někdy vést i k tomu, že se z dovolené vrátíme rozčarovaní a zklamaní, protože naše růžové brýle spadly a představy o partnerovi vzaly za své.
Na druhou stranu však společně strávená dovolená dokáže posunout vztah notně kupředu. Jde o nejrychlejší způsob, jak otestovat vzájemné vazby. Doma totiž spolu zpravidla netrávíte 24 hodin denně. Navíc v průběhu obvyklých dní být vaše problémy maskovány denními starostmi, povinnostmi a potřebou fungování. Na společné dovolené před sebou jen tak „neutečete“, proto ji můžete brát jako test toho, zda spolu vůbec zvládnete fungovat, či se Vaše vzájemné problémy prohloubí.
Dovolená může pomoci oživit vztah, který je z běžného fungování a celoročního hromadění každodenních starostí již unavený a který potřebuje vybočení ze stereotypu. Je vhodnou pomocí i pro páry, které na sebe běžně nemají dostatek času a přitom jej chtějí trávit spolu.
Čas na dovolené může oživit a okořenit i vzájemný intimní život. Tím, že jste v novém prostředí, nestraší vás pracovní stres, domácí úklid a cítíte se odpočatě a příjemně, přirozeně se dobrý pocit z nás samotných obnovuje a s ním i touha po vzájemných intimních chvílích a sblížení. Je fajn tento čas využít a neobvyklé nebývá ani to, že lidé zatouží po tom, vyzkoušet a poznat něco, v této oblasti zatím nevyzkoušeného.
Kdy může společná dovolená zlikvidovat vztah?
Společná dovolená se namísto vysněného odpočinku a relaxace může stát ale velice nepříjemným časem, který je naplněný konflikty a hádkami. Co bývá nejčastějšími důvody pří na dovolené? Páry se mnohdy nemohou domluvit na penězích a utrácení na dovolené, různé názory na to, za co a kolik utratit bývají nejčastější příčinou dovolenkových konfliktů.
Další v pořadí neshod mezi partnery bývají rozdílná očekávání v tom, kolik času by partneři měli trávit spolu.
Nejčastěji pak následují konflikty týkající se požívání alkoholu, zábavy a flirtování.
Rozchod po nepovedené dovolené
Je dost možné, že se společná dovolená nepovedla úplně podle našich představ a že došlo na hádky a konflikty, vzájemné nepochopení a nudu. Vypadá to, že jsme zkoušku vztahu tedy příliš dobře nezvládli, a tak na mysl přichází uvažování o rozchodu. V takovéto situaci je třeba rozlišit, zda se na dovolené objevily skutečně závažné rozpory, či se jedná o drobná nedorozumění a rozdílné představy.
Na společné dovolené však mohla vyvstat fakta, která jsou pro vztah velmi zásadní. I v takovém případě je však možné přistoupit k řešení, třeba tím, že se ze vzniklých chyb poučíme. Jestliže se chceme vyhnout tomu, aby na nás podobné potíže číhaly třeba hned na další dovolené, pak je dobré si o konfliktních situacích promluvit a zkusit zjistit, kde je jádro problému.
Konflikty a problémy na dovolené a jak jim předejít
Čas, který spolu trávíme na dovolené je v intenzivnějším a dlouhodobějším kontaktu, než jsme běžně zvyklí, proto je nebezpečné, pokud na dovolenou spolu odjíždějí partneři, kteří mají mezi sebou dlouhodobější nevyřešené spory. Takové neshody pak mohou na dovolené eskalovat a šance na hádky a stres se násobí.
Velkou nepohodu na dovolené může způsobit to, že se nedokážete odpoutat od práce a od potíží v zaměstnání. Nejhorší je, pokud před odjezdem nestihneme zařídit vše, co jsme chtěli, či se obáváme personálních změn v zaměstnání, obáváme se o svoji pracovní pozici apod. Pracovní stres se může přesunout na partnera a problémy jsou na světě, prožít tak pohodovou dovolenou se jeví téměř nemožné.
Pokud partneři zjistí, že jejich povahy, koníčky a představy o dovolené se tak diametrálně liší, že není možné najít uspokojivý kompromis, pak je mnohdy opravdu lepší hádkám a nespokojenostem předejít tím, že na dovolenou vyrazíme každý zvlášť. Výhoda oddělené dovolené je v tom, že nemusí docházet k pro někoho bolestivým kompromisům. Po dovolené se pak vrátí oba partneři odpočatí a plni zážitků a navíc si mají o čem povídat.
Jak se vyhnout stresu a typickým konfliktním situacím na společné dovolené
Připravte se včas
Balit se na dovolenou dvě hodiny před odletem letadla je disciplína jen pro zkušené cestovatele. Probíhá-li takovéto rychlé vypravování se i s partnerem, pak lze téměř se zárukou očekávat, že to výustí v konflikty, které začátek dovolené zrovna nezpříjemní.
Relaxujte a zapomeňte na svoji „domácí“ roli
Jet na dovolenou znamená odhodit všední starosti, proto se na dovolené vymaňte ze svojí každodenní domácí role.
Buďte spontánní
Neochuzujte se o krásu náhody a neobyčejné okamžiky, které společná dovolená skýtá. Naplánovat si všechny výlety a program dopředu může vést k rozčarování a honbě za „výsledkem“, který však zbavuje společně strávené volné dny veškeré romantiky a pohody.
Nehledejte „vady na kráse“
Spousta lidí odjíždějících na dovolenou si svůj volný čas dokáže zkazit tím, že hořekují nad tím, že hotel nevypadá tak jako na fotografiích a nachází další nejrůznější nedostatky. Zkuste se nad takové věci povznést a volný čas si skvěle užít i tak.
Vypněte si telefon
Ticho a klid léčí. Pokud právě nepatříte k těm, kteří kolem sebe neustále vyžadují hlučnou zábavu, zkuste si na dovolené vychutnávat chvíle klidu a ticha. Vypnutý mobilní telefon by měl být samozřejmostí. Zapnutý telefon totiž naše podvědomí neustále vnímá jako možný zdroj stresu.
Volný čas s partnerem i bez partnera
Ve funkčním vztahu by měli partneři část svého volna trávit společně a část také každý sám a výhradně podle svých představ.
Zvládnutí společné dovolené je možné považovat za určitý ukazatel toho, jak jsou lidé schopni společně fungovat, zda jsou odolní vůči stresu a zda umí společně plánovat a dokážou dohodnout na základních věcech.
Diskuse k článku