Ve společnosti jsou zažitá dogmata týkající se ženské submisivity a mužské dominance.

Submisivita versus dominance ve vztahu: Kdy se mohou vyskytnout „třecí plochy“?

Submisivita a dominance jsou výrazy, které nemusí být výhradně spojené se sexem. Setkáváme se s nimi také v souvislosti se samotným partnerským životem. Podstata toho všeho tkví v tom, že jeden se zkrátka ve vztahu podřizuje více tomu druhému.

Celá řada lidí zřejmě nepřemýšlí nad tím, zda se submisivita a dominance promítá právě v jejich partnerství. Neuvědomuje si, že se staví do role toho, jehož názory jsou buď upozaďovány nebo snad neúměrně prosazovány. Pojďme na toto téma nahlédnout ze dvou perspektiv – z té prospěšné a destruktivní.

Submisivita versus dominance: Jak lze tyto pojmy charakterizovat?

Definujme si nejprve pojmy submisivita a dominance. Z hlediska chování ve vztahu se jedná o dva naprosto odlišné vzorce:

Čtěte také:

Manipulace ve vztahu: Jak se bránit manipulátorovi?

  • Submisivita: submisivního člověka lze snadno rozpoznat podle toho, že se drží raději zpátky. Příliš se neprojevuje ani neprosazuje vůči svému protějšku a může jevit známky emoční nestability až přecitlivělosti. Má rád „svůj klid“ a nijak nevyčnívá.

  • Dominance: dominantní osobnost je obecně velmi energická a musí být vyslyšena, tudíž silně prosazuje své názory. Vše by se mělo řídit podle ní. Pokud tomu tak není, často vykazuje známky pasivního i aktivního agresivního chování. Nezřídka kdy se za tím vším skrývají lidé, kteří si vnitřně nevěří.

Submisivita versus dominance v partnerském vztahu: Zažité role nebo dogma?

Partnerské vzorce jsou evolučně dané tak, že submisivita je alfou a omegou zejména žen. Dominance pak přísluší mužům, vždyť ti živili své nejbližší od pradávna (lovili mamuty) a byli vždy hlavou rodiny. To se však může v moderní době jevit jako určité dogma. Mnoho partnerství klasické vzorce i přesto všechno uctívá, proto nezřídka kdy pozorujeme ve společnosti dámy, které se evidentně podřizují svým protějškům a „musí poslouchat na slovo“. Může takto nastavený vztah skutečně fungovat i v jednadvacátém století?

Aby mohlo partnerství dobře fungovat, musí mít k sobě dva lidé úctu.

Submisivita versus dominance: Když je člověk v podřízené roli utlačován

Jedno je jisté, pokud je vaší rolí ve vztahu submisivita a vyhovuje vám to oboustranně, není co řešit. Ovšem problém nastává, když jste do této pozice tlačeni protějškem, kterému je vlastní dominance. Takové partnerství pak tak trochu směřuje k záhubě. Dominantní člověk totiž může své názory a potřeby prosazovat tak intenzivně, že to v submisivním protějšku vyvolá pocit méněcennosti. Ten se následně stává snáz obětí tyranie či manipulace. A to do zdravého vztahu rozhodně nepatří.

Submisivita versus dominance: Soužití dvou dominantních lidí může také skřípat

Třecí plochou v partnerství může být i situace, kdy se střetávají dva lidé, kterým je vlastní dominance. Možná si jeden z nich řekne, že by tomu druhému neuškodila občasná submisivita a podřídil se, jenže podřízené chování většinou ani jeden neuznává. V tomto případě je zaděláno na jakousi „italskou domácnost“, kdy proti sobě stojí dva neústupní lidé. Nedokážou se zpravidla domluvit a dělat kompromisy.

Submisivita versus dominance: Nehažme všechny do jednoho pytle aneb Jak se naučit společně vycházet?

Výše uvedené příklady třecích ploch, v kterých převažuje buď submisivita nebo dominance, nejsou rozhodně něčím neobvyklým. Neznamená to však, že bychom museli všechny házet do jednoho pytle. Každý je prostě jiné povahy a pracuje se svými pocity odlišným způsobem. Fungovat může jakýkoliv vztah, když se dva lidé umí domluvit. Co je tedy důležité?

  • Submisivita ani dominance neurčuje nutně to, že budete ve vztahu ustrašenec nebo despota. Vše stojí na otevřené komunikaci.

  • Ať chcete nebo ne, v partnerství je nutné dělat kompromisy. A pokud to nefunguje, musí zkrátka jeden z vás ustoupit. Ústupky však neznamenají to, že se budete podřizovat vždy. Protějšek by pro vás měl udělat to samé, v jiné situaci. Je to o vzájemné úctě.

  • I přesto, že je vám vlastní submisivita, naučte se nahlas říkat své názory. Nenechte se utlačovat, neponižujte se a uchovejte si svou sebehodnotu.

  • Pakliže se u vás vyskytují známky dominance ve vztahu, zkuste se zamyslet také nad tím, co cítí ten druhý. Dejte mu prostor, aby se vyjádřil. Partnerství je i o empatii a porozumění.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

  • Rinka

    21:11 25. 11. 2022 0
    u nás je to 50:50 a je to super. Máme z ekondomy spoustu krásných hraček a od toho se odvíjí naše role počas sexu
  • Tata

    10:59 24. 7. 2022 0
    nejlepší je, když je to vyvážené. Není potřeba ze sebe dělat něco víc, resp mín. A to samé platí i v sexu

Lunární kalendář

PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 28. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Profesní a osobní rozvoj s Global Management Studio s.r.o.
Global Management Studio poskytuje…

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.