Víte, jakou barvu má žárlivost? Poradíme, jak poznat žárlivce a na koho si dát velký pozor!
Žárlivost čas od času zažije většina lidí, ale běžný člověk si s ní umí poradit. Jenže pak je tu také chorobná žárlivost, která už značí pořádný problém. Žárlivost je vlastně zdrcující pocit nejistoty ohledně potenciální ztráty nebo nerovnosti, většinou v partnerském vztahu. Ale může se pochopitelně vyskytnout i v jiných oblastech života. Žárlivost je někdy popisována také jako pocit spojený s vlastnictvím jiné osoby.
Zatímco občasná žárlivost může být svým způsobem i zdravá, chorobná žárlivost již narušuje každodenní život. A to nejen samotnému žárlivci, ale především jeho okolí. Jak takového žárlivce poznat? Někdy to můžete poznat hned. Na první či druhé schůzce. Pravda, někdy to může trvat i déle. Žárlivost se však nedá příliš dlouho maskovat, zvlášť pokud je součástí osobnosti.
Žárlivost a barvy podle její energie
Každá energie se vždy nějak projeví. Jedním ze způsobů, jsou právě barvy. Podíváme-li se na barevné spektrum, pak můžeme podle barev rozdělit i jednotlivé žárlivce.
Když žárlivost překročí hranici snesitelnosti
Žárlivost a závist jako zabijáci vztahů. Jak se s nimi poprat a nadobro je vyloučit ze svého života
Čínský horoskop na rok 2022: Partnerský horoskop na rok Tygra
Žárlivost a bílá barva
Bílá je barvou nevinnosti. A stejně tak lze žárlivost spojit s touto barvou. Lze jednoduše říci, že je to běžná žárlivost, kterou občas cítí většina z nás. Bílá žárlivost je vyvolaná množstvím různých citových hnutí, která nejsou útočná a agresivní a víceméně člověku pomáhají. Tento druh žárlivosti nezpůsobuje bolest a utrpení ani nevyvolává nějaké jiné negativní emoce. Spíše nás aktivizuje a do určité míry i obohacuje. Nutí nás vnímat realitu a připravit se na případný střet s konkurenty. A také nás pomáhá popostrčit k tomu, že bychom na sobě měli zapracovat, abychom byli lepší.
Žárlivost a modrá barva
Ostatní barvy už nejsou tak veselé a pozitivní jako barva bílá. Takzvaná modrá žárlivost už způsobuje utrpení. Většinou nám samotným. Vyčerpává nás, nervuje a může nás dovést až k depresivním stavům. Zatímco bílá žárlivost otevírá oči, modrá dusí a ničí ity. Vytváří nedůvěru a ta později může přerůst až v agresi. Modrá žárlivost je plná pochybností a takový člověk nikomu nevěří a vytváří si vlastní nesmyslné domněnky.
Žárlivost a zelená barva
Zatímco v přírodě je zelená barva veselou a pozitivní barvou, u žárlivosti hovoříme o barvě smutku. Charakterizuje ji totiž neustálé trápení. A to trápení si dotyčný žárlivec každodenně pěstuje a vlastně i hýčká. Své problémy neřeší, ale spíše si je komplikuje. Vše navíc přenáší na svého partnera. A dává mu vinu. Zelená žárlivost je, dá se říci, již určitou formou neurózy a je žádoucí ji řešit s odborníkem.
Žárlivost a červená barva
Červená barva značí neovladatelnou žárlivost. Je to chorobný stav, který může přerůst v psychózu. Takovou žárlivost většinou doprovází i bludy, nesmyslná obviňování, pocit pronásledování a podobně. V tuto chvíli jde již o psychické onemocnění, které sám žárlivec bez odborné pomoci nevyřeší. Vzhledem k tomu, že úvahy takového jedince již začínají být absurdní a není možné jej přesvědčit o tom, že se mýlí, může být takové žárlivec svém okolí i nebezpečný.
Chorobná žárlivost
Takzvaný chorobný žárlivec prožívá velice dlouho všechny příhody, které by jiný hned hodil za hlavu. Patologický žárlivec mluví o tom, co se přihodilo, rozebírá situace i své city do všech detailů s každým, kdo je ochoten ho poslouchat. Je zranitelný, přecitlivělý, bere každou poznámku smrtelně vážně a má strach ze změny. Často bývá též uzavřený a skutečný puntičkář, který nesnáší nepořádek. Stačí položit hrnek jinde než obvykle a hned udělá scénu.
Žárlivost je maskované nízké sebevědomí
Nízké sebevědomí se mnohdy nejjednodušeji pozná podle způsobu oblékání. Mohou ho prozradit decentní kostýmy, tradiční kombinace, kde je vše dáno, a snaha vyhnout se všemu novému. Myslíte, že se to týká i vás? Jestliže máte i problémy s komunikací s lidmi a často trpíte pocitem viny, není divu, že považujete všechny kamarádky a kamarády za přitažlivější, než jste vy, a že se ke svým partnerům hodí víc než vy k tomu svému.
Žárlivost a dominance
Jste-li dominantní osobnost a vadí vám nedostatek pozornosti od okolí, ve kterém se pohybujete, asi rychle vzplanete žárlivostí, i kdyby vám váš partner třeba jen nezavolal na dobrou noc. Možná jste neměli příliš radostné dětství a byly vám odpírány základní citové projevy, proto dnes chcete mít vyvolenou osobu jen pro sebe a máte panickou hrůzu z toho, že by se někdo jiný mohl objevit mezi vámi. Dokonce možná vnímáte jako hrozbu i to, že si objekt vašich citů chce vyhradit prostor jen pro své vlastní záležitostí. Zkrátka chcete ho vlastnit.
Jak řešit žárlivost?
Bez toho, aniž byste pracovali sami na sobě, to rozhodně nepůjde. Zapište se do nějakých kurzů, které vedou zkušení psychoterapeuté. Nebo se za některým z nich objednejte na soukromé konzultace. Všechno lze řešit. Je však třeba, aby si žárlivec svůj problém uvědomil a měl, alespoň minimální vůli, jej řešit.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku