Nejčastější letní úrazy: Umíte poskytnout první pomoc?

Nejčastější letní úrazy: Umíte poskytnout první pomoc?

Celý školní rok se děti nemohou dočkat letních prázdnin. Spousta volného času, výlety, sportovní aktivity i společné chvíle s kamarády přináší kromě radosti také celou řadu rizik. Právě v letním období dochází u dětí a dospívajících k největšímu počtu zranění různého druhu. Ve většině případů vznikají z důvodu nešťastné náhody, neopatrnosti či špatného odhadu svých sil a schopností. Ačkoliv nelze rizika letních aktivit zcela eliminovat, prevencí a vzděláním dětí lze jejich množství a dopad minimalizovat.

Letní úrazy číhají v rybníku i na koupališti

Každým rokem se vážně zraní značné množství dětí i dospělých kvůli neopatrnému chování na koupalištích, plážích a dalších vodních plochách vhodných pro vodní radovánky. Rizik tu na děti číhá opravdu hodně. K nejvážnějším úrazům dochází při skocích do vody. Špatný skok končí mnohdy i úmrtím či ochrnutím. Obzvláště nebezpečné jsou skoky do neznámých vod, ale i skoky ze zábradlí či odskoků ve vodních nádržích. K úrazům dochází také při samotném plavání, kdy může dojít k neodhadnutí svých sil a k neschopnosti doplavat zpět ke břehu.

Prevence:  

Děti by měly navštěvovat prostory ke koupání pouze pod dozorem dospělé osoby. Dospívající děti mohou rybníky, koupaliště či vodní nádrže navštěvovat samostatně, měly by však na sebe vzájemně dávat pozor a sledovat se. Malí nezkušení plavci začátečníci musí používat ochranné pomůcky – kruhy či rukávky. Čím větší počet dětí bude u vody skotačit, tím větší riziko úrazu existuje. Ve větším počtu totiž dochází k vymýšlení hloupých nápadů a předhánění se v jednotlivých nebezpečných disciplínách.

První pomoc při tonutí v bazénu

Domácí nafukovací i zapuštěné bazény přináší v letních měsících příjemné osvěžení pro celou rodinu. Bohužel bazény jsou velkým lákadlem pro malé děti neplavce, které se i přes zákaz rodičů v nestřeženém okamžiku k bazénu přibližují. Každým rokem se zraní v domácím bazéně nemalé množství malých dětí. Rodiče si jich často včas všimnou a z bazénu je vytáhnout než dojde ke katastrofě. Bohužel ale některé případy končí i utonutím dítěte.

Prevence:

Nenechávat děti o samotě v prostorách kolem bazénu je základním preventivním opatřením. Je třeba si však uvědomit, že dítě si nestřeženou chvíli vždycky najde. Proto je třeba myslet i na to a zabezpečit bazén, aby se do něj dítě nedostalo. Bazén proto ohraďte dostatečně vysokým plotem nebo jej celý zakrývejte plachtou.

Mezi nejčastější úrazy hlavy u dětí patří pád z kola

Během léta je nejobvyklejším dopravním prostředkem každého dítěte kolo. Vyráží na něm za svými kamarády, společně se projíždí po polních cestách nebo se s rodiči účastní cyklo výletů. Jízdní kolo představuje pro každého dítěte i dospívajícího řadu rizik. Nejčastější jsou bezpochyby pády z kola, ať už z důvodu nepozornosti, technické závady či nešťastné náhody. Vážnost závisí na rychlosti jízdy a na použitých ochranných prvcích.

Prevence:

Děti musí během jízdy na kole používat kvalitní ochranné pomůcky. Kromě předepsané cyklistické přilby doporučujeme i chrániče kolen a loktů a kvalitní pevnou obuv. Nezapomínejte ani na zajištění dobrého technického stavu jízdního kola a na vybavení reflexními prvky. Děti by měly na kole jezdit ideálně v přítomnosti dospělých, pokud se budou přepravovat sami, musí se vzájemně kontrolovat a v případě úrazu zavolat pomoc či ošetřit ránu.

Pády z vysokých objektů způsobují úrazy hlavy u dětí

Obliba ve šplhání po vysokých objektech je mezi dětmi hojně rozšířená. Nejoblíbenějším objektem jsou stromy. Děti šplhají do koruny stromů a každým rokem se jich pádem ze stromu zraní poměrně velké množství. Ambulance jsou plné otřesů mozků, zlomenin či pohmožděnin. Děti často nevyhodnotí své síly a schopnosti, spadnou z vysoké výšky a vážně se zraní.

Prevence:

Od útlého dětství své děti vzdělávejte a naučte je, aby zbytečně nepřeceňovali své schopnosti a nelezli do velkých výšek. Mějte přehled o tom, kde se vaše děti pohybují, občas je zkontrolujte a uvidíte-li nebezpečné chování, zasáhněte.

Letní úrazy 

Letní úrazy aneb pozor na popáleniny od ohně

Žádné letní večerní posezení s kamarády se neobejde bez opékání špekáčků na ohni. Při neopatrné manipulaci s ohněm může dojít ke vzniku popálenin. Obvykle dochází jen k drobným úrazům, které nevyžadují odborné ošetření. Žhavé uhlíky, odlétávající jiskry či neopatrné přikládání polínek však mohou způsobit i nepěkné popáleniny kůže či vzplanutí oblečení a vyšší stupeň popálení.

Prevence:

Během letních táboráků by s ohněm měla manipulovat nejstarší a nejzkušenější osoba v kolektivu. Ohniště musí být umístěno na bezpečném místě v dostatečné vzdálenosti od lesa. Během opékání by měly děti používat dostatečně dlouhé tyče, aby nemusely sedět v bezprostřední blízkosti ohně. V žádném případě by neměly přes ohniště skákat či provozovat jiné nebezpečné aktivity.

První pomoc při autonehodách

Během letních prázdnin cestují za dovolenou do různě vzdálených destinací tisíce rodin. Bohužel právě během léta dochází k množství vážných zranění dětí i dospělých během autonehody. K dopravní nehodě může dojít nešťastnou náhodou, často je však způsobena neopatrným řízením či nepozorností. Řidiči často podceňují své schopnosti, snaží se ujet dlouhé trasy v co nejkratším čase, nebezpečně předjíždí a nedodržují základní pravidla bezpečné jízdy.

Prevence:

Každý řidič by měl objektivně zhodnotit své síly a během dlouhé cesty si několikrát odpočinout i za cenu delšího zdržení. Nejlepší je, pokud je v autě více řidičů, kteří se mohou vzájemně prostřídat. Nezapomínejte také na bezpečnost dětí. Děti musí být během jízdy vždy připoutaní, a to i při krátkých trasách. Děti do 12 let a do 150 centimetrů pak mají povinnost cestovat v autosedačce. Uvědomte si, že tyto zákony a předpisy mohou dítě opravdu zachránit před vážným úrazem, proto je dodržujte.

PČasté letní úrazy: Poštípání hmyzem 

Během pobytu v přírodě i na venkově může během letního období velmi jednoduše dojít k poštípání či pobodání hmyzem. Vosy, včely, sršni či klíšťata a kousaví mravenci jsou na každém kroku. Poštípání mohou znepříjemnit prázdninový pobyt a v případě rozsáhlejších a závažnějších štípanců vyžadují i okamžitou hospitalizaci.

Prevence:

Vybavte své děti dostatečným množstvím přípravků po pobodání hmyzem, které rány zklidní. Používejte repelenty a poučte děti o místech, kam by kvůli zvýšenému riziku bodavého či štípavého hmyzu neměli chodit.

První pomoc při otravě alkoholem

Během letních měsíců se středoškoláci často schází, pořádají oslavy, pobyty na chatách či navštěvují různé taneční akce a festivaly. Dnešní mládež má k alkoholu velmi blízko a v rámci skupiny se navzájem popichují, kdo vypije více. Mezi dospívajícími, kteří s pitím alkoholu nemají mnoho zkušeností, dochází v horších případech až k otravě alkoholem a k nutnosti hospitalizace do nemocnice. Otrava alkoholem může být závažným problémem a bez rychlé pomoci může mít fatální následky.

Prevence:

Ačkoliv nemůžete mít své dospívající děti neustále pod kontrolou a musíte jim důvěřovat, pořád jste jejich rodiči a máte právo se o ně starat a mít o ně strach. Zajímejte se, s jakými kamarády se setkávají, upozorněte je na rizika, spojená s pitím alkoholu a na možné fatální následky. Rovněž jim poskytněte důležité rady, jak s opilým člověkem zacházet a v jakých případech zavolat první pomoc. Pití alkoholu u mladistvých je závažný problém, před kterým byste neměli přivírat oči.

Naučte své ratolesti první pomoc a její základy

Můžeme se snažit sebevíc, ale naše děti letní úrazy stejně možná neminou. Odřeniny, škrábance, malé popáleniny či pořezání provází celé dětství téměř každého dítěte. Důležité je, aby vědělo, jak se v konkrétních situacích zachovat. Především by se děti měly pohybovat jen ve skupinkách, aby si v případě zranění mohly navzájem pomoci. Také by měly vědět, jak při nejčastějších typech úrazů správně postupovat.

Vzdělávejte je v oblasti základů první pomoci a naučte je, aby měly neustále při sobě mobilní telefon, pomocí kterého v případě potřeby zavolají o pomoc. Pokud vaše děti či dospívající vyráží na několikadenní výlet do přírody nebo na chatu, nezapomeňte jim přibalit dobře vybavenou lékárničku, jejíž obsah může v případě úrazů i zachránit život. Již od útlého dětství se snažte dětem vštěpovat důležitost opatrného chování, úctu ke svému zdraví a nebojte se mluvit o strachu, jaký o ně máte.

Každým rokem se stane celá řada závažných úrazů u dětí i dospívajících. Přehnaná úzkost však také není na místě. Prevence, opatrnost a starost o dítě je důležitá, ovšem jen v nezbytné míře. Ne každému úrazu se dá zabránit a katastrofa se může stát i při sebelepších preventivních opatřeních. Užívejte si léto společně s dětmi a v možných katastrofických scénářích se příliš neutápějte. Děláte pro bezpečí svých dětí maximum, ne všemu však můžete zabránit, a s tím se musíte smířit.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.