4 typy osobností: Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky
Každý z nás je jiný. Přesto, některé povahové rysy sdílíme. Proto se už řada odborníků věnovala rozdělením na různé typy osobností. Nejznámější a taky nejstarší rozdělení rozlišuje sangvinika, cholerika, flegmatika a melancholika. Podle toho můžeme nejenom zjistit naše povahové vlastnosti, ale také silné a slabé stránky. Zjistěte, jaké jsou ty vaše.
Typy osobností pomůžou pochopit, jací jsme
Sangvinik, cholerik, flegmatik a melancholik. Známe je všichni. Přitom tyto typy osobnosti jsou staré už z doby 4. století před naším letopočtem. Pochází od Hippokrata, který je považován za otce lékařství. Nikdo z nás ale není čistě jeden typ, naopak jsme většinou kombinací. Ale záleží, který typ osobnosti u nás převládá.
SANGVINIK
Typy osobnosti: Jaké má sangvinik silné a slabé stránky?
Sangvinik je emočně stálý. Když se setká s větším vzruchem, jeho reakce je silná. Když naopak s menším, reakci má slabší. Patří mezi extrovertní typy osobností. Jaké má sangvinik silné a slabé stránky?
- Mezi silnou stránku sangvinikovy osobnosti patří jeho vyrovnanost. Pokud se rozčílí, má důvod. Z maličkostí si příliš nedělá.
- Sangvinik se snadno seznamuje a navazuje nová přátelství. Každý s ním vyjde. Je to také díky jeho přizpůsobivosti.
- Dobrá nálada a optimismus jsou pro sangvinika vlastní. Má pozitivní přístup k životu a často bývá veselý.
- Sangvinik je většinou spontánní, kreativní a plný nových nápadů.
- Patří mezi typy osobnosti, které jsou velmi energické. Svým nadšením a elánem strhává i okolí.
- Sangvinik je ale trochu nestálý a prchlivý. Také bere řadu věcí na lehkou váhu. Snadno se nadchne, ale stejně tak snadno ho nadšení opouští. Někdy nedotahuje věci do konce, má problém s termíny a přelétá od jedné věci k druhé.
- Sangvinik má rád ve svém životě vzrušení a zábavu. Vyhledává nové zážitky a vzruchy. Dobrý pocit z jednoho zážitku ale dlouho nevydrží a ihned potřebuje zase nový.
- Pro sangvinika je sice snadné navázat nové vztahy, ale větší problém je s jejich hloubkou. Jsou pro něj spíšepovrchnější.
- Sangvinik bývá málo vnímavý k potřebám ostatních a není příliš empatický. Velmi rád mluví, ale už tolik nenaslouchá.
CHOLERIK
Typy osobností: Jaké má cholerik silné a slabé stránky?
Patří mezi extrovertní typy osobností. Stejně jako sangvinik, je i cholerik otevřený člověk. Rychle reaguje na vzruchy, i po malém podnětu se dostavují silné emoce. Jaké má cholerik silné a slabé stránky?
- Cholerik bývá zásadový člověk. Má ve svém životě stanovená pravidla, která také dodržuje.
- Patří mezi typy osobnosti, které mají zápal. Není lhostejný a když se do něčeho ponoří, jde do věci naplno.
- Jestliže se cholerik rozčílí, velmi rychle se také uklidní. Ze špatné nálady se zase rychle může stát dobrá.
- Cholerik je otevřený a přímý člověk. Dokáže být také velmi vstřícný.
- Ačkoli dokáže být cholerik horká hlava, jestliže není rozčílený, zachovává si naopak chladný rozum. Při vážných problémech je ten, který vezme rozum do hrsti a jedná.
- Cholerik se velmi snadno rozčílí. I maličkosti ho dokážou rozpálit do běla. K tomu je velmi netrpěliví.
- Cholerici jsou typy osobnosti, které ve svých záchvatech vzteku dokáží okolí potrápit. Hůře se kontrolují a umí být na své blízké nepříjemní. V některých případech i agresivní.
- Egoismus a přesvědčení o své důležitosticholerikovi brání být ke svému okolí tolerantní a chápavý. Stejně tak mívá obtíže dát za pravdu jinému.
FLEGMATIK
Typy osobností: Jaké má flegmatik silné a slabé stránky?
Flegmatik je uzavřenáa klidná povaha. Společně s melancholikem patří mezi introvertní typy osobnosti, se sangvinikem má zase společnou emoční stabilitu. Jaké má flegmatik silné a slabé stránky?
- S flegmatikem je ze všech typů osobnosti nejjednodušší vyjít. Díky jeho vyrovnanosti a klidné, nekonfliktní povaze ho má rád každý.
- Flegmatik je spokojený jak ve společnosti jiných lidí, tak o samotě.
- Je dobrý přítel, svých blízkých si váží, málokdy se na ně zlobí a chová se k nim s úctou.
- I když je flegmatik spíše tichý, je silná osobnost. Bez problémů dokáže ustát nátlak v okolí a nenechá se vyvést z míry.
- Flegmatik je smířený skoro se vším. Protože si neklade vysoké cíle ani nemá přehnaná očekávání, málokdy bývá zklamaný.
- Na druhou stranu, flegmatika je těžké uvést do pohybu. Máloco ho nadchne a má rád svůj klid.
- Pro okolí se může jevit jako líný a netečný. Skutečností ale je, že flegmatik je pohodlný a vystačí si i s málem.
- Flegmatik nedává příliš najevo své city. Což pro jeho partnera může být občas náročné.
MELANCHOLIK
Typy osobnosti: Jaké má silné a slabé stránky melancholik?
Společně s flegmatikem patří melancholik mezi introvertní typy osobností. Jeho přemýšlivá povaha je spíše uzavřená, nejrůznější vjemy prožívá hluboce a silně. Jaké má melancholik silné a slabé stránky?
- Velmi silnou stránkou melancholikovi osobnosti je jeho přemýšlivost. Nic nebere na lehkou váhu, dokáže přijít věci na kloub. Společně s jeho chápavostí je proto skvělým rádcem.
- Melancholik je velmi dobrým přítelem. Umí naslouchat, radit a k přátelům ho vážou silné vztahy.
- Silné vztahy má melancholik i v partnerské oblasti. Navíc je pro melancholika důležité, aby byl s partnerem, o kterého doopravdy stojí.
- Melancholik se stará o své okolí. Má většinou silnou empatii a k ostatním je laskavý.
- Tento typ osobnosti je velmi kreativní a má umělecké sklony.
- Slabé stránky melancholikovi osobnosti škodí hlavně jemu samotnému. Melancholik je většinou pesimistický a úzkostný člověk. K tomu má často nízké sebevědomí.
- Přemýšlivost melancholika se týká i smyslu jeho života. Protože melancholik vše silně prožívá a k tomu je velmi vnímavý, má sklony k depresím asmutku.
- Melancholik je pro okolí uzavřený, nerad se svěřuje a většinu věcí si nechává pro sebe. Je tišší než ostatní typy osobnosti. Hůře navazuje nové vztahy a spíše mu vyhovuje společnost menšího počtu lidí.
Diskuse k článku