befresh_child_with_mother_in_doctors_office_photo

Psychiatrická farmakoterapie u dětí a mládeže: Kdy léky pomáhají?

V případě dětí a mladistvých má smysl řešit v prvé řadě faktory psychologické a sociální, které můžeme změnit bez pomoci farmakoterapie. Stěžejní roli zde hraje psychoterapie, rodinná terapie, režimové úpravy, práce s pozorností (mindfulness) a nácviky dechových nebo svalových strategií. V určitých případech je nasazení vhodných léků rovněž důležité, medikace by však měla hrát roli podpůrnou a neměla by být považována za všespásné řešení.

Psychiatrická farmakoterapie u dětí a mládeže: Kdy léky pomáhají?

Péče o duševní zdraví by měla být komplexní a stát na několika pilířích. U dětí a mládeže toto pravidlo platí dvojnásobně. Na každou psychickou poruchu je totiž třeba pohlížet jako na vícefaktorový jev. Hovoříme o příčinách biologických, tedy tělesných, což může být v konkrétních případech např. neurochemická nerovnováha v mozku dítěte, vývojová vada apod. Dále je tu faktor psychologický, který je dán určitými zažitými myšlenkovými a emočními vzorci vedoucími k psychické nepohodě postiženého. Nakonec je tu však i faktor sociální, čímž rozumíme určitou společenskou patologii, která se rozvinula v bezprostředním okolí jedince. U mladistvých se v tomto ohledu můžeme setkat např. se šikanou, stalkingem, emoční deprivací apod.

Frustrující můžou být samozřejmě i těžké události, jakými jsou rozpad rodiny, nemoc či ztráta blízkého člověka. Na tomto místě je třeba zmínit, že zde hraje roli i vyšší citlivost a zranitelnost některých dětí a z hlediska sociálních vlivů mají význam i jevy, které za společenskou patologii označit nelze (hádky mezi sourozenci, často dobře míněná nároková nebo naopak hyperprotektivní výchova, ztráta kamaráda apod.). Trauma je tedy zcela individuální prožitek, který nelze zobecnit a nějak konkrétně definovat. Tato poznámka je důležitá, protože se psychické problémy objevují nejen u zanedbávaných čí týraných dětí, ale i v rodinách, v nichž se rodiče snaží dělat pro své děti to nejlepší. Duševní utrpení potomka pak někdy vede ke nerealistickému sebeobviňování rodičů a úzkostem, což dítě vycítí, cítí se navíc spoluzodpovědné i za starosti rodičů a to se často stává základem pomyslného bludného kruhu.

Kdy léky nasadit?

Výše zmíněné tři faktory se vzájemně prolínají a nedají se od sebe oddělit. V případě dětí a mladistvých má smysl řešit v prvé řadě faktory psychologické a sociální, které můžeme změnit bez pomoci farmakoterapie. Stěžejní roli zde hraje psychoterapie, rodinná terapie, režimové úpravy, práce s pozorností (mindfulness) a nácviky dechových nebo svalových strategií. V určitých případech je samozřejmě nasazení vhodných léků rovněž důležité, medikace by však měla hrát roli podpůrnou a neměla by být považována za všespásné řešení. Je samozřejmostí, že u dětí a mládeže je třeba volit přípravky s ještě větší opatrností a ohledem na to, aby nezpůsobovaly závislost. Pokud však paralelně nedojde k odstranění objektivních sociálních stresorů, jestliže si mladistvý pacient neosvojí strategie, s jejichž pomocí se zvýší jeho frustrační tolerance a nezbaví-li se pomocí terapie opakovaných sebezraňujících myšlenkových vzorců, nebude mít farmakoterapeutická léčba naději na trvalý úspěch. Jinými slovy tedy můžeme říci, že je duševní onemocnění výsledkem dynamické interakce mezi fyzickými, psychickými a sociálními faktory, které mohou zlepšovat, udržovat ale i zhoršovat jeho průběh a následky.

 Do léčby se zapojují lékaři i rodina

Terapie závažnějších psychických obtíží stojí minimálně na dvou pilířích a je podmíněna intenzivní spoluprací mezi psychiatrem a psychologem, resp. psychoterapeutem. Lékař musí posoudit, zda je nasazení psychofarmak nezbytné, musí umět odlišit duševní rozladu, která může být dána např. pozdním či předčasným zráním, resp. vývojově podmíněnými změnami (např. hormonální změny v pubertě) od duševní poruchy nezletilého pacienta. Je nutné, aby měl průběžnou zpětnou vazbu o případném pokroku či obtížích v rámci psychoterapeutického procesu a změnách v oblasti sociální či režimové. To mu umožňuje regulovat farmakoterapii citlivě a efektivně. Totéž platí samozřejmě i o psychoterapeutovi, který pro svou svou práci informace od psychiatra aktivně vyžívá. Dalším důležitým pilířem je alespoň základní spolupráce rodičů, resp. zákonných zástupců mladistvého klienta a jejich informovanost o plánované medikaci i o psychoterapeutických opatřeních. Lékař konzultuje situaci s rodiči i bez přítomnosti nezletilého. Pro práci psychoterapeuta je stěžejní navázání bezpečného vztahu, proto jsou obsahy terapeutických setkání důvěrné a ke konzultacím se zákonnými zástupci dochází za přítomnosti mladistvého klienta. Společnou platformou pro řešení rodinných vztahů je rodinná terapie, popř. rodinné konzultace, při nichž je přítomno více členů rodiny.

Společným cílem jednotlivých odborníků je to, aby byla v rámci dětské psychiatrie medikace poskytována výhradně v indikovaných případech, pouze na nezbytně dlouhou dobu a aby byla maximálně šetrná. Dopředu upozorňujeme na to, že psychiatrické vyšetření nemusí nutně vést k nasazení farmakoterapeutické léčby a že její opodstatněnost určuje výhradně lékař, nikoliv např. výchovný poradce nebo nám neznámý terapeut, který nebyl schopen dosáhnout pokroků v léčbě psychoterapeutickými prostředky.
 
Ve všech zdravotnických zařízeních by měl být prioritou prospěch a maximální zvýšení životní kvality mladistvého klienta, a to nejen z krátkodobého či střednědobého, ale především z dlouhodobého hlediska. Farmaktoretapie je v případě určitých duševních poruch efektivní a důležitou součástí léčby. Péče o duševní zdraví dětí a mládeže však musí být komplexní a postihovat nejen biologické, ale i psychologické a sociální aspekty jednotlivých poruch.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 01. 04. 2025
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
STŘEDA 02. 04. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 03. 04. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 04. 04. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 05. 04. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 06. 04. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 07. 04. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Métis – předškolní klub, Praha
Métis je předškolní klub, kter…

Domácí koření na zvěřinu v pěti variacích

To je sice hezké, ale nepíšete u těch klobás, kolik gramů se této směsi použije například na 10 kg díla. Asi b...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

S kvasinkovou infekcí mezi tlapkami u mě fenky jsem měl dlouho problémy. Zkoušel jsem hypermangan, ocet, léky ...

Amyotrofická laterální skleróza - ALS

Dobrý den, paní Beruško, odkud jste? Můžeme dát síly a dovedností dohromady. Prosím, na Vás e-mail nebo telefo...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky s garancí na směnku i pro problémové klienty. Půjčka od soukromé osoby bez podv...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

RYCHLÉ PŮJČKY A FINANCE: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechny...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

RYCHLÉ PŮJČKY A FINANCE: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechny...
Zobrazit všechna témata

Spojení vědy, tradice a energetické harmonie pro zdraví a pohodu

V současném moderním světě se stále více otevírá prostor pro postupy, které překračují hranice klasické medicíny. Jedním z těchto inovativních konceptů je integrativní model péče, který spojuje to nejlepší z k...

1. duben: Nejlepší aprílové vtipy, které pobaví a zaručeně nezklamou

První duben je ideální čas na pořádnou dávku zábavy! Je to den, kdy se vyplatí mít po ruce pár skvělých vtípků, kterými překvapíte své okolí. Pokud hledáte inspiraci, máme pro vás tipy na aprílové žerty! Připra...

8 chutných receptů na jarní salát, které ozdraví a oživí váš jídelníček

Právě nastává ideální období k tomu dopřát si vitamíny a minerály nabitý jarní salát. Zužitkujte sezónní ingredience a zpestřete své rodinné menu neobvyklými variacemi. Spokojení budou jak milovníci masa, tak i...

9 osvědčených tipů, jak překonat stydlivost a získat sebevědomí

Nevíte, jak překonat stydlivost, která vás svazuje při společenských setkáních a veřejných událostech? Inspirovat se můžete našimi snadnými tipy, díky nimž si dodáte opět zdravé sebevědomí. Nenechte se připravi...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Trápí vás zpomalený metabolismus? Hledejte za ním tyto příčiny

Zpomalený metabolismus je často spojován s marnými snahami o zhubnutí, avšak váže se na něj daleko více obtíží. Trápit vás kvůli němu může třeba i častější únava nebo výkyvy nálad. Naštěstí ale existují metody,...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.