Akutní stresová reakce vás nemusí srazit na kolena. Jak naslouchat svému tělu a vyzrát na náročné životní situace
Akutní stresová reakce se může v této hektické a neustále se měnící době vyskytnout skutečně u kohokoliv. Tělo si zkrátka nedokáže poradit s nějakým vnějším tlakem, a tak reaguje. Náhle se vyskytující stres však zpracovávají lidé odlišně. Pokud patříte spíše mezi „stresaře“ a chcete se vyhnout nepříjemným duševním i fyzickým příznakům, máme pro vás pár rad, jak zůstat v klidu.
V praxi to zná asi každý – jakmile vás něco intenzivně rozruší, polije vás studený pot a pocítíte tzv. „knedlík v krku“. Někdo může dokonce pociťovat nepříjemnou srdeční arytmii, zrychlený tep nebo celkovou malátnost a psychickou nepohodu. Akutní stresová reakce je zejména v moderní době nepříjemnou a často vídanou záležitostí – z podstaty má však hluboké kořeny v historii lidstva, neboť sloužila k ochraně před nebezpečím.
Definice akutní stresové reakce
Akutní stresová reakce je krátkodobá a začíná v momentu, kdy na vás působí nepředvídané nebo ohrožující podněty. Když se tedy začnete cítit v nebezpečí, spustí vaše tělo proces známý jako „bojuj nebo uteč“. V rámci tohoto procesu pak tělo zmobilizuje všechny síly k tomu, abyste přežili. Vše zahajuje část mozku zvaná hypotalamus, která vysílá signály do vašeho nervového systému a do nadledvin – a právě ty vyloučí do krve stresové hormony známé jako kortizol a adrenalin, které způsobují ono nepříjemné bušení srdce, zvýšení krevního tlaku a mnoho dalších nepříjemných příznaků mobilizujících vás k akci.
Jaké jsou příčiny akutní stresové reakce
Existuje mnoho různorodých příčin akutní stresové reakce, tedy co člověk, to jiný případ. Potýkat se tak mohou lidé například s těmito akutními stresory:
- náhlá osobní či profesní krize
- ztráta zaměstnání
- vážná nemoc
- prožitek autonehody
- svědectví smrti
- hrozba smrti nebo vážné zranění
- prožitek války
- prožitek terorismu
- sexuální napadení
- prožitek přírodní katastrofy
- domácí násilí
Mezi další spouštěče akutní stresové reakce ale patří mimo jiné i intenzivní emoční události, jako třeba rozchod/rozvod nebo smrt blízké osoby. Nutno však opět podotknout, že každý člověk reaguje na stresory odlišně, a tak, co je pro jednoho ochromující, může být pro druhého zvládnutelné.
Jak se akutní stresová reakce projevuje
Projevy akutní stresové reakce bývají mnohostranné, a tak můžete těsně po nebo při nějaké nepříjemné situaci pociťovat:
- intenzivní úzkost
- strach nebo paniku
- zrychlené dýchání
- bušení srdce
- zvýšené pocení
- třes nebo naopak svalovou ztuhlost
- zažívací potíže (pocit „staženého žaludku“)
- bolest hlavy
- dezorientaci a zmatenost
- problémy se soustředěním
Řešení akutní stresové reakce
Úlevu od akutní stresové reakce můžete nacházet v mnoha různých postupech, které pomohou mysli a ve výsledku i tělu. Vsadit můžete na následující:
- Praktikujte mindfulness neboli všímavost. Sledujte, co se děje s vaší myslí a tělem tady a teď.
- Zkuste do svého života zařadit více aktivního pohybu. Objevte sport, který vás bude bavit a pomůže vám ulevovat od stresu!
- Jezte vyváženou stravu a neodbývejte se polotovary! Jak je známo, mozek a střeva mají velmi úzkou vazbu, tedy můžete značně ovlivnit svou náladu a odolnost vůči stresu konzumací kvalitních potravin.
- Snažte se dostatečně spát (aspoň 7 až 8 hodin). Spánek podporuje psychickou odolnost.
- Vyzkoušejte dechová cvičení – třeba uprostřed svého oblíbeného parku nebo v lese.
- Vyhledejte při/po akutní stresové reakci psychologa, kouče nebo jiného odborníka na duši – zejména tehdy, pokud si nebudete vědět sami rady, jak se svými negativními pocity pracovat a budou v čase dlouhodobě přetrvávat.
Jakmile u sebe dobře rozpoznáte známky akutní stresové reakce a začnete ji efektivně řešit, bude se vám žít celkově pohodověji, vyrovnaněji a zdravěji. Nenechte stres přerůst ve zhoubu, která vám zničí životní elán a radost!
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku