Benzodiazepiny a jejich rizika
Mohou být za určitých okolností v mezních situacích dobrým služebníkem, ale vzhledem k tomu, že se jedná o léky, na které může snadno vzniknout také závislost, je třeba vždy dávat velký pozor a neužívat benzodiazepiny, pokud máme jinou možnost se s problémem vypořádat. Je tedy důležité vnímat benzodiazepiny jako léky, které sice někdy mohou pomoci, ale také často velmi, velmi ublížit.
Co jsou to benzodiazepiny
Benzodiazepiny jsou laickou veřejností často zaměňovány za antidepresiva, o antidepresiva se však nejedná. Benzodiazepiny jsou léky, které patří do dvou velkých skupin medikamentů. Zaprvé benzodiazepiny řadíme mezi léky proti úzkosti (antixiolytika) a dále mezi léky na spaní (hypnotika). Jejich chemická struktura je založena na spojení benzenového a diazepinového kruhu.
Benzodiazepiny jsou obvykle užívány ve formě tablet. Zejména při jejich zneužití ale může docházet také k jiným formám užití, jako je nitrožilní aplikace nebo šňupání.
Které léky patří mezi benzodiazepiny a co obsahují
Nejznámějšími léky obsahující benzodiazepiny předepisovanými českými lékaři jsou například Lexaurin, Neurol, Diazepam, Xanax, Rivotril nebo Oxazepam. Do benzodiazepinů řadíme třeba také dříve vyráběné Valium.
Tyto léky obsahují vždy některou z účinných benzodiazepinových látek, opět můžeme jmenovat například bromazepam, tetrazepam, oxazepam nebo alprazolam a další. Z laického hlediska lze říci, že pokud ve složení svého léku objevíte koncovku některé látky obsahující „-zepam“ nebo „-zolam“, zpozorněte.
S čím mohou benzodiazepiny pomoci
Benzodiazepiny používají k odstranění úzkosti, strachu, neklidu, blouznění, halucinace, nespavosti nebo také epilepsie. Lékaři je často předepisují pacientům například po nějakém traumatizujícím zážitku, jako je smrt blízké osoby, vážné vztahové problémy nebo jiné emočně náročné situace.
Kdy lékaři benzodiazepiny předepisují:
|
|
Mezi základní účinky benzodiazepinů totiž můžeme zařadit vyvolání těchto efektů:
-
anxiolytický efekt = odstraňují úzkost, strach a snižují psychické napětí
-
hypnostický efekt = centrální utlumení, navozuje útlum, ospalost
-
sedativní efekt = dochází k celkovému zklidnění
-
myorelaxační efekt = uvolňuje svaly a svalové napětí
-
antikonvulzivní efekt = uvolňuje svalové křeče
V literatuře se často uvádí výhoda benzodiazepinů, kterou je specifická účinnost. To znamená, že na určitou poruchu je obvykle vhodný konkrétní benzodiazepin. Jako další výhodu je pak možné brát rychlost, se kterou se při užití benzodiazepinového léku dostavují účinky. Obvykle se tak stane již přibližně po 15 minutách od polknutí tablety.
Možné výhody bezodiazepinů
-
specifická účinnost
-
rychlost, se kterou se účinky dostavují
-
řešení akutních problémů
Stinná stránka užívání benzodiazepinů – na co si dát velký pozor
Zde bychom měli uvést minimálně několik vykřičníků. Užívání benzodiazepinů je totiž bezesporu spojeno s řadou rizik.
Snadná závislost na benzodiazepinech
Nejen, že tyto léky bývají často nadužívány, ale poměrně velmi snadno na u nich dochází k vyvolání tolerance, fyzické závislosti a při vysazení abstinenčního syndromu.Pacient se mnohdy ani nenaděje a zjistí, že si vlastně život bez benzodiazepinů už ani příliš neumí představit. Závislost na benzodiazepinech je však srovnatelná se závislostí na opiátech!
Benzodiazepinové medikamenty totiž nejsou určeny k dlouhodobému užívání. Ještě před tím, než začne pacient léky brát, by měl se svým lékařem pečlivě zkonzultovat a jasně časově vymezit dobu, po kterou bude benzodiazepiny brát a také samozřejmě určit dávkování.
Krátkodobými i dlouhodobými nežádoucími účinky užívání benzodiazepinů jsou více ohroženy starší osoby. Nesmí se také užívat v těhotenství, u novorozenců způsobují abstinenční příznaky.
Předávkování benzodiazepiny
Jako téměř každým medikamentem, i benzodiazepiny se lze předávkovat. A to bohužel poměrně snadno. Při předávkování benzodiazepiny způsobují nebezpečné kóma. Na druhou stranu jsou mnohem méně toxické, než jejich „předchůdci“, barbituráty. Bezprostředně po užití samotných benzodiazepinů dochází k úmrtím zřídka. Mnohem závažnější problém ale nastává, zkombinují-li se s jinými tlumícími látkami.
Když už, tak hlavně s ničím nekombinovat
Benzodiazepiny zesilují účinek všech látek, které mají tlumivý vliv na centrální nervový systém. Nemusí se přitom jednat pouze o léky, ale třeba také o alkohol nebo opiáty. Při mixování s alkoholem nebo dalšími léky tedy vzniká opravdu vážné riziko. Mnoho lidí si to neuvědomuje, ale při kombinaci benzodiazepinů a jiných látek, zejména alkoholu, je posílen ochromující účinek alkoholu na dýchací centrum v mozkovém kmeni. Hrozí tak extrémní nebezpečí udušení. Hrozí upadnutí do hlubokého spánku nebo také do stavu, kdy není pociťována bolest, a tudíž je zde velké nebezpečí poranění. Benzodiazepiny se bohužel často zneužívají jako drogy a v takovýchto případech dochází hojně k jejich braní v kombinaci s jinými drogami.
Obecná rizika benzodiazepinů
- časté nadužívání
- snadno vzniká závislost
- nejsou určeny k dlouhodobému užívání
- užívání by mělo být JASNĚ časově omezeno
- snížení pozornosti: zákaz řízení motorových vozidel apod.
- zákaz v těhotenství
- problematičtější užívání u starších lidí
Benzodiazepiny a pozornost – v žádném případě neřídit!
Lidé na benzodiazepinech nejsou schopni přiměřeně a včas reagovat, tyto léky totiž snižují pozornost. Řízení auta nebo jiných motorových vozidel či jakákoli činnost vyžadující zvýšenou pozornost, je absolutně zakázaná. Z pochopitelných důvodů samozřejmě také není při užívání benzodiazepinů možné například darování krve.
Jak se mohou benzodiazepiny akutně projevit
- únava
- neschopnost koncentrace
- silné zpomalení reakcí
- mikrospánek
- utlumení reflexů
- omezení schopnosti prostorové orientace
- malátnost
- vyčerpanost
- bolesti hlavy
Jak dlouho se benzodiazepiny v těle drží
Nástup účinku většiny benzodiazepinů nastává přibližně po 15 minutách od užití léku. Délka a intenzita tohoto účinků benzodiazepinů pak závisí na druhu léku a samozřejmě také na množství, které bylo užito. Také časové rozpětí účinků u jednotlivých druhů benzodiazepinů různé, obvykle je to 12 až 70 hodin.
V souvislosti s tím je možné benzodiazepiny dělit podle tzv. poločasu vylučování na benzodiazepiny s dlouhým, střednědlouhým a krátkým poločasem vylučování. Poločas vylučování benzodiazepinu přitom znamená dobu, za kterou se z těla obvykle vyloučí polovina množství daného léku. Rozdělení benzodiazepinů podle poločasu vylučování přitom vypadá takto
-
benzodiazepiny s dlouhým poločasem vylučování = nad 18 hodin
-
benzodiazepiny se středně dlouhým poločasem vylučování = rozmezí 12 a 18 hodin
-
benzodiazepiny s krátkým poločasem vylučování = méně než 18 hodin
Benzodiazepiny s krátkým a středně dlouhým poločasem vylučování bývají obvykle upřednostňovány při léčbě nespavosti, benzodiazepiny s dlouhým poločasem vylučování pak při léčbě úzkosti. Právě do této skupiny patří například jeden z nejznámějších léků, Lexaurin.
Historické okénko
První benzodiazepin byl vyvinut v roce 1955 a na trh jej o pět let později uvedla pod názvem Librium společnost Hoffman-La Roche. V roce 1963 pak stejná společnost představila diazepamový lék s názvem Valium. Příchod benzodiazepinů vedl k poklesu předepisování barbiturátů. S postupem času sice stále stoupá povědomí o nežádoucích účincích benzodiazepinů, avšak jejich předepisování, které má za cíl pacientovi krátkoobě ulevit od úzkosti, nijak významně neklesá.
Mějte se na pozoru
Benzodiazepiny jsou tedy stále nejčastěji předepisovanými psychofarmaky. Některým lidem mohou skutečně pomoci překlenout určité problémy, to však to neznamená, že je opravdu nutně každý potřebuje a neexistuje v některých případech jiné nebo trochu alternativnější řešení problému. Přece jen se jedná svým způsobem o návykové látky, které upravují naše vnímání reality. Vždy je třeba mít na paměti jak případná pozitiva, která nám užívání jakéhokoli léku může přinést, tak ještě více negativa, které mohou léky způsobit. Proto by neměly být předepisovány a následně pacienty konzumovány jako lentilky.
Diskuse k článku
Martina Roubínková
Martin
Jardo Binda
Veronika
sfsffsfsfasfsafsf
nic si nepametam ale prezil som to :/
chcem sa opitat aka je toxicita a ci som si nemohol ublizit :/
Jana Novotná
Eliška
Redakce
Doktor Dlaha
Roman Šido
Romana K.
Betka