Suchý leden, suchej únor: 6 prokazatelných výhod vynechání alkoholu
Suchý leden je celosvětovou kampaní, která letos slaví už jedenácté narozeniny. V Česku nabádá k měsíci bez alkoholu akce označená jako Suchej únor. I u nás proběhne letos už 11. ročník. Proč byste se měli zúčastnit?
Pro Suchý leden byly inspirací dvě ženy. Emily Robinson, která alkohol vyřadila ze svého života na jeden měsíc už v roce 2011, když připravovala půlmaraton. A pak také Nicole Brodeur, která o svém počínání psala následně reportáž. Akce měsíce bez alkoholu pak proběhla poprvé v roce 2013 ve Velké Británii. V Česku se ihned na to přidala Liga otevřených mužů. Neváhali a vyhlásili hned únor měsícem bez alkoholu. To je tedy důvod, proč u nás probíhá akce o měsíc později.
Zvládnete měsíc bez alkoholu?
Suchý leden i Suchej únor mají jediný cíl. Pobídnout lidi k tomu, aby si vyzkoušeli, jaké to je, vydržet celý jeden měsíc bez jediné kapky alkoholu. Zvládnete to nebo nikoliv? Je to jakési nastavené zrcadlo, které nám odhalí pravdu. Nutné je však zmínit i zdravotní benefity takového testu. Vynechání alkoholu je přínosem i pro naše zdraví, především pak pro játra.
Zázrak jménem pitná voda. 7 nečekaných důvodů, proč nám pití vody prospívá
Korsakovův syndrom - porucha paměti, která je typická pro alkoholiky
Opravdu mohou minerální kameny do vody vylepšit chuť i složení tekutiny?
Měsíc bez alkoholu: Podpůrné skupiny i aplikace
Vynechání alkoholu na určitou dobu může být pro mnohé zajímavým začátkem nového života. Umíte si představit, že nebudete vůbec pít? Ostatně alkohol nemá pro náš organismum žádný zdravotní přínos, spíše naopak. Tudíž si můžeme jen polepšit. A Suchej únor může pomoci. Ale jsme schopni takovou výzvu vůbec přijmou? Mnozí potřebují pro své rozhodnutí podporu a pokud nemáte ve svém okolí nikoho, kdo by měsíční výzvu bez alkoholu přijmul, můžete se například na sociálních sítích zapojit do některé z podpůrných skupin nebo si stáhnout aplikaci, která vás suchým měsícem bude provázet a podporovat vás.
Suchej únor: 10 výhod měsíce bez alkoholu
Češi jsou největšími konzumenty piva, ale nebojíme se ani vína a už vůbec ne tvrdého alkoholu. Léčebny pro závislé na alkoholu jsou plné, přesto žádný problém ve společnosti nevnímáme. Necelá jedna pětina lidí je ochotna si přiznat, že má s alkoholem problém a řešit ho. Víte, co s vaším tělem udělá měsíc bez alkoholu, Suchej únor?
1. Detoxikujete
Skvěle pročistíte své tělo. Především játra si dokonale odpočinou. Alkohol totiž zanáší organismus toxiny. A pokud k měsíci bez alkoholu přidáte i kvalitnější jídelníček, pak se bude vaše tělo doslovat tetelit blahem.
2. Budete mít více energie
Alkohol unavuje a může způsobovat problémy se soustředěním. Navíc vzhledem k tomu, že alkohol tělo zanáší toxiny, má organismus spoustu práce s jejich odstraňováním. Úplné vynechání alkoholu vám dodá sílu i energii.
3. Hezčí pokožka
Alkohol má neblahé účinky nejen na zdraví, ale rovněž na stav pokožky. Ta je pravidelnou konzumací alkoholických nápojů a dehydratovaná. Už jeden měsíc bez alkoholu, tedy Suchej únor, může pomoci obnovit pružnost pokožky a zlepší se i její vzhled. Začnou mizet i vrásky.
4. Držíte Suchej únor? Zhubnete
Alkoholické nápoje v sobě ukrývají spoustu prázdných kalorií. Především koktejly mají obrovské množství cukru. Pravidelná konzumace alkoholu tak může vést nejen k přibývání na váze, ale rovněž ke vzniku civilizačních onemocnění, například cukrovky. Dodržíte-li Suchej únor, můžete zhubnout už jen pouhým vynecháním alkoholu, bez úpravy jídelníčku.
5. Lepší spánek
I když se říká, že sklenka vína nebo jeden “panák” může navodit lepší spánek, opak bývá pravdou. Alkohol je stimulant, stejně jako káva nebo tabák. Možná po jedné sklence alkoholu lépe usnete, ale následně hrozí poruchy spánku nebo noční probouzení. V případě závislosti na alkoholu pak může jeho vysazení dokonce způsobit problémy se spánkem.
6. Suchej únor vás zklidní
Alkohol působí mnohdy relaxačně a proti úzkostem. Proto je u mnoha lidí v oblibě jeho popíjení po náročném dni. Avšak jeho antistresové vlastnosti fungují jen krátkodobě. Při dlouhodobé konzumaci alkohol naopak způsobuje zhoršení úzkostných stavů a narušuje psychiku i nervový systém.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku