Leváctví, levorukost i sinistralita: Dominance levé ruky už dávno není handicapem!
Leváctví nebo také levorukost je v populaci zastoupena zhruba z deseti procent. Dle vědců je dominance levé ruky způsobena s největší pravděpodobností genetickými dispozicemi, avšak stále není jasné, jaké další faktory k leváctví mohou vést. Lidé, kteří píšou a pracují levou rukou mají dominantní pravou mozkovou hemisféru.
V dnešní době je již leváctví považované za normální, a dokonce jsou k nalezení i speciální prodejny s pomůckami pro leváky. Minulost ale levorukosti zdaleka nepřála, byla totiž označovaná za stigma. V souvislosti s tím tak byli mnozí leváci přeučovaní na ruku pravou.
Leváctví a historie
Z historického hlediska se leváctví netěšilo příliš velké oblibě ze stran společnosti. Levorukost byla považovaná hlavně ve středověku za jakýsi symbol čarodějnictví a levorucí lidé za to byli přísně trestáni na hranici upálením. Levá strana nebyla populární ani v náboženském příměru. Společnost levoruké zkrátka zcela odmítala. Dominance levé ruky byla zavržena jak u vojáků v bojích, tak i třeba u malířů a písařů. Pokud se dítě narodilo jako levák, bylo nuceno přeučit se na praváka. Tento negativní trend bohužel přetrval po poměrně dlouhou dobu. Postupem času však docházelo k umírnění děsivých představ o levorukosti a odborníci přišli se zjištěním, že přeučování v tomto smyslu negativně ovlivní vývoj dítěte. Leváci se tak stali konečně v století dvacátém a jednadvacátém plnohodnotnými členy společnosti.
Leváctví a jeho příčiny
Jak již bylo řečeno, k leváctví dochází vlivem určitých genetických dispozic. Pakliže je jeden z rodičů levákem, pohybuje se šance na narození levorukého dítěte kolem 20 až 25 procent. K dominanci levé ruky může dojít ale i přesto, že otec i matka jsou praváci. Postačí, že v rodině již nějací leváci figurují. Levorukého jedince lze rozpoznat dle odborníků již v perinatálním stadiu vývoje (před porodem), kdy si dítě cucá buď pravý, nebo levý palec. Dalšími možnými příčinami může být i množství hormonů v krvi těhotné ženy, konkrétně tedy testosteronu. Jestliže je ho více, než je obvyklé, může to podnítit rozvoj levorukosti u ještě nenarozeného dítěte. Vědci také přišli se zjištěním, že levorukost může způsobovat i těžký a dlouhý průběh porodu, či porod předčasný.
Leváctví a život s ním
Život leváka se nijak zvlášť neliší od toho pravorukého. Existují však určité odlišnosti jak ve vnímání, tak v konkrétních pracovních činnostech. Jaké má tedy leváctví specifika a třeba i výhody?
- Leváctví je spojené s pravou „emocionální“ mozkovou hemisférou. Leváci mají pravou mozkovou hemisféru dominantní, v té se nachází centrum emocí, tvořivosti, fantazie, chutí, vůní. Proto mají větší dispozice k tomu, být citlivější vůči vnějším vjemům z okolí. Některé studie dokonce prokázaly, že levorucí lidé zpracovávají stres daleko pomaleji a hůře než praváci. Dominance pravé mozkové hemisféry však může propůjčit levákům umělecké sklony v jakékoliv oblasti.
- Mozek je v případě leváctví trochu jinak uspořádaný. To se týká především oblasti řečového centra nacházejícího se standardně v levé mozkové hemisféře. Levorucí lidé jej mohou mít orientovaný do hemisféry pravé, nebo se dokonce nachází v obou hemisférách. Vědci tvrdí, že leváci mají díky tomu predispozice, přistupovat k určitým úkonům mnohem kreativněji než praváci.
- Leváctví neznamená jen dominanci levé ruky. Leváci nejen, že píšou levou rukou, často také dominuje při smyslovém vnímání levé oko a ucho.
Leváctví a zajímavosti na závěr
A aby to nebyla jen teoretická nuda, zde je několik zajímavostí týkajících se leváctví:
- Už 24 let slaví levorucí lidé svůj mezinárodní den. Ten je stanovený na 13. srpna.
- S vyšším věkem ženy v těhotenství vzrůstá šance, že její potomek bude levákem.
- Leváctví přeje oborům, u kterých lze projevit prostorovou orientaci. Leváci tak mohou být například vynikajícími architekty.
- V případě, že levák nemůže používat svou dominantní ruku (obvykle po úrazech), projeví se u něj značná přizpůsobivost a poměrně rychle se naučí používat při činnostech ruku pravou.
- Levorucí lidé jsou údajně mnohem více výbušní, než je tomu u lidí s dominancí pravé ruky.
- I ve sportech je leváctví velice rozšířené. Mezi tenisty můžete najít téměř polovinu levorukých hráčů. Jedním z nich je například Rafael Nadal a v Čechách je slavnou levorukou tenistkou Petra Kvitová. V tenisu prý mají levorucí lidé mnoho výhod.
- Mezi slavné leváky můžete zařadit: Napoleona, Gándhího, Charlieho Chaplina, Woodyho Allena, Billa Gatese, nebo prince Charlese. Z českých osobností, jejichž dominantou bylo leváctví, pak můžeme vyjmenovat Václava Havla, nebo Vladimíra Menšíka.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku