Nejčastější psychosomatická onemocnění aneb Zjistěte příčinu svých obtíží
Psychosomatická onemocnění už zamotala hlavu kdejakému lékaři. Jejich spouštěčem je téměř vždy disharmonie lidské psychiky. Nežádoucí fyzické projevy s tím související, mohou postihnout v podstatě kteroukoliv část těla.
Nezřídka kdy vznikají psychosomatická onemocnění z ničeho nic a táhnou se i několik let. Člověk, kterého toto potká, může čekat na přesnou diagnózu nekonečně dlouho a někdy se ani nedočká. Proto je nutné pochopit, proč nemoc vznikla, tedy jaký psychologický aspekt ji spustil. Jaké nemoci/stavy jsou z hlediska psychosomatiky nejčastější?
Psychosomatická onemocnění a jejich podstata
Není žádnou novinkou, že psychosomatická onemocnění dokážou velmi duševně vyčerpat. Mohou to být například bolesti bez zjevné tělesné příčiny, které přetrvávají mnoho roků a dotyčného frustrují. A protože si s takovým člověkem lékaři nevědí rady, posílají jej k psychiatrům či psychologům. Tito odborníci mohou nasměrovat nebo předepsat zklidňující léky, ovšem nutné je hledat podstatu oněch zdravotních problémů. Tu lze nalézt leckdy i v hlubokém podvědomí. Primárně jste tedy v tomto ohledu léčitelem sami sobě.
Psychosomatická onemocnění a nejčastější spouštěče
Každodenní shon a tlak povinností pracovních i rodinných nedá spát kdejakému člověku. Proto by se nemělo zapomínat na důslednou psychohygienu. Ta dokáže předejít kumulaci stresu, který je ze své podstaty nejčastějším spouštěčem psychosomatických onemocnění. Existují ovšem i další faktory, které tyto nevyvážené stavy duše a těla mohou podpořit. Zde je máme:
-
Psychosomatická onemocnění velmi často postihují lidi, kteří žijí chaotickým životním stylem.
-
K harmonii nepomůže ani to, pokud budete zadržovat své emoce. Plačte, smějte se, řvěte, jak je vám libo. Ventilování těchto pocitů je podstatnou prevencí zdravotních neduhů.
-
Potíže z hlediska psychosomatiky mohou nastat i v případě, že byl dotyčný týrán, sexuálně zneužíván či zanedbáván v dětském věku.
-
Psychosomatická onemocnění se nevyhýbají ani lidem, kteří jsou závislí na alkoholu či drogách.
-
K duševní pohodě pak nepřispěje ani pocit neschopnosti pramenící z dlouhodobé nezaměstnanosti.
Psychosomatická onemocnění: Konkrétní druhy problémů a jejich řešení
Nyní si řekněme, jaká psychosomatická onemocnění/stavy řeší lidé nejčastěji. Je jich hned několik. Současně se také dozvíte, jak své problémy můžete efektivně vyřešit.
-
Nespavost: sice se nejedná o nemoc, ale porucha spánku trápí poměrně značnou část populace. Může také poukazovat na vážnější onemocnění. Pramení z věčného strachu, který v sobě máte. Možná si také něco dáváte za vinu a nedokážete si odpustit. Též potřebujete mít kontrolu nad svým bytím. Řešení: vytvořte si uklidňující rituál, který vás spolehlivě uspí. Nemyslete večer na nic závažného a důležitého. Oprostěte svou mysl od všeho, co vás tíží.
-
Chronická únava: sotva ráno vstanete z postele a přes den se cítíte bez energie? Potom pravděpodobně ztrácíte životní elán. Hledáte a stále nenacházíte nové a obohacující impulzy. A možná jste už na svůj život rezignovali. Řešení: najděte si nový koníček, sportujte, obklopte se milovanými lidmi a nezapomeňte relaxovat. Každý den si udělejte radost nějakou maličkostí (nemusí to být nutně věc).
-
Žaludeční vředy: patří mezi poměrně častá psychosomatická onemocnění. Pokud i vás vředy žaludku postihly, zřejmě máte v sobě nakumulovanou zlost. Zlobíte se na něco nebo někoho z minulosti. Nestrávili jste to, co se stalo. Řešení: vyndejte kostlivce ze skříně. Kdo/co vás tolik štve? Řekněte to z plných plic. Zkuste ventilovat své negativní pocity prostřednictvím kreativní činnosti. Malujte, vypište se, modelujte sošky. Dělejte cokoliv, čím svůj hněv eliminujete. Pomoci mohou třeba i bojové sporty.
-
Hypertenze: nejen vlivem dědičnosti, ale i nezdravým životním stylem dochází k vzniku vysokého krevního tlaku. A lidí, kterým figuruje v anamnéze, bohužel stále přibývá. Přemýšleli jste nad tím, jakou může mít psychosomatickou příčinu? Je spojen především s potlačováním emocí jako takových. Snažíte se vše řešit s kamennou tváří, prezentujete se jako „tvrdý“ člověk, přitom to ve vás pocitově vře. Řešení: nebuďte na sebe tak moc přísní. Dovolte si také povolit v tempu a chybovat, je to lidské. Projevujte se a říkejte své názory nahlas a zřetelně.
-
Migrény: tyto nepříjemné stavy dokážou rozhodit každého člověka. Pokud trvají dlouhou dobu a opakují se, mohou značně vyčerpat. Jejich příčinou bývá nedůvěra v okolí nebo v sebe samotného. Vyvolat migrénu však může i nedostatek intimního spojení. Řešení: zkuste se otevřít alespoň blízkým lidem a najděte si nějakého důvěrníka. Krůček po krůčku se snažte lidí neobávat. Pakliže žijete s partnerem, sdělte mu potřebu větší frekvence sexu. A hlavně pracujte na svém sebevědomí.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku