Nesplněná vánoční přání aneb Když Ježíšek nepřinese dětem to vytoužené
Nesplněná vánoční přání se mohou na první pohled jevit jako příkoří milovaným dětem, jenže psychologové se na věc dívají jinak. Někdy mohou být dokonce jakýmsi výchovným „darem“, který vaše ratolesti ochrání do budoucna před marnivostí. Avšak dnešní doba nahrává spíše opaku. Dítka dostávají pod stromeček vše, co chtějí a následně si mnoha věci neváží a ztrácí o ně časem zájem.
Kdejaký milující rodič by svým potomkům snesl doslova modré z nebe. Nesplněná vánoční přání jsou tedy většinou pasé. Zde však může zakořenit problém, který vlastně matka a otec vypěstují v dítku sami. Zahltí ho vším, co žádá, přičemž tento "standard" se stane časem jakousi samozřejmostí. Střídmost se v tomto ohledu rozhodně vyplácí.
Nesplněná vánoční přání a jejich výchovný charakter
Pokud naleznete za oknem nebo na balkóně dopis od svých ratolestí pro Ježíška, jistě se budete snažit naplnit vše, co si přejí. Některé děti však píší sáhodlouhé seznamy, na které se myšlenkově zafixují a následně je očekávají pod rozzářeným stromečkem. V tomto ohledu je dobré, aby rodič působil preventivně, tím pádem vlastně ani na nesplněná vánoční přání nedojde. Například si s dcerou či synem sedl a velmi přívětivě sdělil, že Ježíšek přijímá objednávky např. na maximálně dva až tři dárky, protože musí stihnout obejít i další děti. To platí zejména v případě, že jsou vaše finanční možnosti omezené. Předejdete tak zklamání dětské duše a současně podporujete správnou výchovu potomka, jelikož si dvou až tří věcí bude daleko více vážit, než kdyby dostal deset hraček.
Dárky pro děti vybírejte i podle věku. Pro koho je vhodná dřevěná hračka a pro koho kniha?
Nesplněná vánoční přání vlivem finanční tísně
Každý se občas může dostat do jakési finanční tísně z jakýchkoliv důvodů. O to horší jsou pak vnitřní pocity, když se přiblíží Vánoce a vy máte malé děti. Pakliže se v takové situaci ocitnete, nepředstírejte, že je vše v pořádku. Ničemu nepomůžete, když si na dárky vezmete půjčku. Vytvoříte si další zbytečné starosti. Abyste nemuseli řešit nesplněná vánoční přání, zkuste si s dětmi opět omezit počet dárků, o které si mohou Ježíškovi říct. O pomoc s nákupem pak můžete požádat třeba i blízké rodinné příslušníky, jako babičky, dědečky, strýčky či tetičky.
Nesplněná vánoční přání a obecný vliv na psychiku dítěte
Psychologové ani žádní jiní "odborníci na lidskou duši" vám nedají zaručený návod na to, jak vlastně řešit situaci, kdy se do popředí dostávají nesplněná vánoční přání. Může se to snadno stát, pokud třeba na nějaký dárek pro dítko zapomenete, nebo prostě na něj nezbydou finanční prostředky. Chápavý potomek, který byl vychován ke skromnosti, to vezme za své a rozhodně nebude dělat scény. Reakce dítěte má však ve svých rukách jedině rodič. Ten učí, co je správné a co nikoliv. Pakliže již v útlém dětství zahrnujete svou ratolest i tím, co třeba nepotřebuje, můžete se v budoucnu potýkat s jeho vzdorovitostí a odmítavými reakcemi, když zkrátka nedostane to, co chce.
Nesplněná vánoční přání versus dobré skutky
Ať to může znít jakkoliv paradoxně, tak nesplněná vánoční přání v sobě mohou nést i dobrý skutek. S dětmi se totiž můžete domluvit na tom, že oni dostanou z vytouženého seznamu jen pár věcí a zbytek Ježíšek odnese dětem, které je více potřebují (např. v dětských domovech, v rodinách samoživitelek a podobně). Vytipujte si tedy ve svém okolí někoho, kdo by pomoc s Ježíškem ocenil a zaneste k němu dárek spolu s dítětem. Uděláte skvělou věc a budete působit výchovně. Dítko by mělo vědět, že existují i ti, kteří neměli tolik štěstí a nemohou si dovolit štědré Vánoce. A jednou třeba budete hrdí na to, jak empatický a laskavý člověk z vašeho syna nebo dcery vyrostl.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku