Poruchy pozornosti jsou spojené jak s ADHD, tak i s ADD

Poruchy pozornosti, ADHD, ADD, nesoustředěnost i výkyvy nálad u dětí i dospělých. Jak si s nimi poradit?

Poruchy pozornosti postihují miliony dětí a často přetrvávají až do dospělosti. Je to vlastně nemoc, která zahrnuje kombinaci dlouhotrvajících obtíží, jako jsou potíže s udržením pozornosti, hypoaktivita nebo hyperaktivita či impulzivní chování. Dá se s poruchami pozornosti vůbec něco dělat? Jak na ně vyzrát?

Děti, které poruchy pozornosti trápí, mohou bojovat také s nízkým sebevědomím, problémovými vztahy nebo špatnými výsledky ve škole. V některých případech se mohou příznaky s věkem zmírnit, není to však pravidlem. Někteří lidé bojují s poruchami pozornosti po celý život. Přesto se však mohou naučit se svou diagnózou fungovat a být úspěšní.

Vznik ADHD a poruchy pozornosti

Příčiny rozvoje ADHD a poruchy pozornosti nejsou přesně známy. Podle současného názoru vědců hraje velkou roli při vzniku onemocnění genetika, tedy dědičnost. Může být však způsobena i některými vnějšími faktory prostředí, jako je například konzumace alkoholu matky v těhotenství či kouření v těhotenství, předčasný porod nebo například poranění mozku při porodu. Příznaky ADHD se mohou objevit už kolem 3. roku dítěte, vcelku jistě se pak projeví při vstupu do školy. 

Čtěte také:

Hyperaktivní dítě: Zlobivé nebo nemocné?

Jak udržet pozornost? Odpočívat, cvičit mozek a vyhnout se multitaskingu

ADHD je problém i v dospělosti. Jak se s touto diagnózou vypořádat ve vztahu?

Poruchy pozornosti a ADHD

Základní příznaky ADHD jsou vždy stejné: poruchy pozornosti, neschopnost se soustředit, rychlé a impulzivní chování, jednání bez přemýšlení, až přílišný pohyb ve vztahu k dané situace a odpor proti pravidlům a pokynům. I když u každého a rovněž v každém věku se mohou dané příznaky projevovat jinak. Avšak jedním ze základních problémů ADHD jsou právě poruchy pozornosti, respektive deficit pozornosti. U dětí je možné všimnou si toho, že nevěnuje dostatečnou pozornost detailům nebo dělá chyby z nedbalosti. Má potíže se soustředěním při plnění úkolů či při hraní.

Pokud na něj mluvíte, vypadá, že neposlouchá nebo není schopno vnímat. Neplní pokyny a nedokáže dokončit práci. Pokud nějaký úkol vyžaduje delší duševní úsilí, vyhýbá se mu. Ztrácí věci. Snadno jej rozptýlí sebemenší vnější podnět. A může mít i poruchy paměti. To samé pak pochopitelně platí i u dospělých, kteří mají ADHD.

Tradiční léčba ADHD a poruchy pozornosti

U dětí i dospělých s ADHD je obecně typické, že těžce soustředí pozornost na jednu věc. Během chvilky se nechají snadno rozptýlit a nejsou schopni dokončit rozdělané úkoly. Když jsou nuceni úkoly dokončit pod tlakem nebo se soustředit déle než jsou schopny, mohou potíže vyústit až ve fyzickou nevolnost. Problém je, že většina dětí s ADHD není vůbec léčena. Nikdo je neučí, jak svůj stav zvládat a jak by sami se sebou měli pracovat.

Dítě s poruchou pozornosti potřebuje individuální přístup

Jestliže takto vstoupí do dospělosti, mohou mít velké potíže v zaměstnání. Skvělou možností, jak se s ADHD lépe poprat je například behaviorální terapie, případně i léky. Ty sice hyperaktivitu nevyléčí, ale mohou pomoci se zmírněním příznaků. Dítě s ADHD by pak mělo být i individuální přístup ve škole, případně asistenta.

Poruchy pozornosti a ADD

Narozdíl od hyperaktivních dětí s ADHD jsou děti s ADD značně klidné. Kam je posadíte, tak zůstanou. ADD se rovněž řadí mezi poruchy pozornosti, avšak jsou typické hypoaktivou. Zatímco u ADHD je problém spíše pozornost udržet, u ADD je náročné především zaměřit pozornost na konkrétní činnost. ADD se projevuje zejména utlumenosti, pomalostí a těžkopádností, dále pak zapomínáním, nesoustředěním a snadným rozptýlením pozornosti. Dítě i dospělý s ADD obtížně dokončuje zadané úkoly a může být dokonce i více emočně labilní.

Pokud se však jedinec s ADD do něčeho zapálí, dokáže vyvinout až neskutečnou dávku soutředění, kdy jej od dané činnosti nelze odtrhnout. Takový student pak bývá učenlivý, zapálený a může dosahovat až výjimečných výsledků, ale musí jej to skutečně bavit a zajímat. Výhodou lidí s ADD je i to, že se umí skvěle orientovat v chaosu. Mají nadhled a bývají kreativní. Je-li třeba ADD řešit, pak se opět využívá psychoterapie, případně vhodných léků.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 04. 09. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 05. 09. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PÁTEK 06. 09. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 07. 09. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 08. 09. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 09. 09. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 10. 09. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Dýně Hokaido – recepty: 12 skvělých receptů z dýně Hokaido, které z vás udělají mistry kuchaře!

Dělala jsem bábovku. Těsto nešlo z mísy. Podle mě chybí v receptu mléko nebo kefír. Přidala jsem mléko a bábov...

Český Krumlov, to není jen zámek a Jelení lávka

Ahoj! Skvělý článek, úplně souhlasím, že Český Krumlov nabízí mnohem víc než jen zámek a Jelení lávku. Když už...

Moderní pětiboj prověřuje fyzickou i psychickou zdatnost závodníků

Ahoj,
uvažuji o tom, že bych přihlásila své dítě do sportovního šermu. Tento sport mě zaujmul svou kombinací ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Darování vajíček

Ahojky :) mám dotaz ohledně darování vajíček. Zvažuji tento krok a ráda bych se dozvěd...

Umělé oplodnění

Ahoj, ráda bych se zeptala, jak dlouho je běžné snažit se o miminko přirozenou cestou, ne...

Zuby

Dobrý den, pokud jde o návštěvu zubaře, konkrétní astrologické znamení nemá zásad...
Zobrazit všechna témata

Ostružiník jahodnatý neboli jahodomalina. Už jste okusili tyto lahodné plody?

Jahodomalina není žádnou velkou novinkou, i když na českých zahradách příliš často k vidění není. Najít ji můžete také pod označením “balloon berry”. Jde o malý keřík, který má poměrně netradiční plody. Na prvn...

Škola volá! Nebo ne? Alternativou může být domácí vzdělávání

První školní den je tady! Ale ne každé dítě nebo student jsou nadšeni z představy, že se před nimi opět otevírá deset měsíců plných učení a plnění úkolů, které jim třeba ani nedávají smysl. Pro mnohé tak může b...

Allegro Days jsou opět tady. Nakupte se slevou až 40 %   

Nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. oblíbené Allegro Days a s nimi i tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete výhodné domácí spotřebiče a pomocníky na každodenní péči o dům, ale...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Toxické vztahy v rodině dokážou "otrávit" život. Rozpoznejte je a řešte včas

Toxické vztahy v rodině nejsou rozhodně žádnou výjimkou. Dá se říct, že jsou spíše pravidlem a tíží kdejakého člověka toužícího po rodinné pohodě i rovnováze. Takový toxický člen rodiny bývá zpravidla lehce odh...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Dobrý rodinný vztahy nejsou samozřejmost aneb Když dostaneš dýkou do srdce od nejbližšího...

Dneska mnou rezonuje jedno téma - rodina. Je to téma, který má představovat bezpečí, jistotu, podporu, lásku, pravdomluvnost, péči, ne vždy tomu tak ale je. Rodinný vztahy jsou leckdy dost komplikovaný, ale pořád si to dělaj lidi sami. I já mám za sebou trnitej příběh a vy možná taky.