Pozitivní mysl pomůže překonat náročné životní okamžiky. Jak se naladit na optimistickou vlnu?
Pozitivní mysl je mocná čarodějka, která prospívá krom jiného i dobrému tělesnému zdraví. Síla myšlenek je ostatně zdokumentována v mnoha vědeckých i psychologických pracích. Udržet si optimismus ve světě, který je zmítaný neustálými neštěstími, je občas dost těžké. A o to více se svou myslí musíme bojovat, pakliže si sami procházíme složitou životní situací. Udržení vnitřní naděje v lepší zítřky je však ohromně důležité. Je to pomyslná jiskra, která nás životem provází.
Celospolečenská atmosféra v posledních dnech pozitivní mysli moc nepřidává. Všude kolem vidíme mnoho smutných zpráv a možná někdy můžeme mít pocit, že to snad ani nemůže být lepší. To, co se děje kolem nás – v širším kruhu, ovšem většinou neovlivníme. Ovlivnit ale můžeme to, co si uchováme sami v sobě. Jak se naladit na optimistickou vlnu?
Pozitivní mysl rovná se půl zdraví – anebo celé?
Pečovat o své duševní zdraví se rozhodně vyplácí. Ruku na srdce, udělali jste v posledních dnech něco dobrého pro svou duši? Realita všedních dní je většinou taková, že lidé se zabývají každodenními povinnostmi, ale na sebe samotné zapomínají. Zapomínají se radovat z maličkostí, které též utváření pozitivní mysl. A pak snadno upadají do životní skepse či dokonce smutku, jenž je dosti ubíjející emocí. „Špatná“ nálada má ovšem negativní vliv i na tělo. Tím se ostatně zabývá samostatná disciplína zvaná psychosomatika. Vězte, že to, co každý den pociťujete, značně ovlivní vaše fyzické zdraví. Vědci dokonce přišli se zjištěním, že optimistický pohled na svět může snížit rizika některých nemocí, jako:
- srdečních chorob,
- cévních mozkových příhod,
- rakoviny,
- respiračních nemocí,
- či infekčních onemocnění.
Pozitivní mysl má tedy velký vliv také na stav našeho imunitního systému – to mějme na paměti.
Pozitivní mysl má pro náš život mnoho přínosů
Jak se říká „ukázaná platí“, proto si pojďme říct konkrétně, co všechno může do našeho života přinést pozitivní mysl:
- S pozitivní myslí budete žít kvalitnější život a dosáhnete vyšší energetické hladiny.
- Pozitivní mysl napomůže také rychlejší rekonvalescenci po jakýchkoliv traumatech.
- S pozitivní myslí budete méně nemocní – „bacily“ se vám budou převážně vyhýbat.
- Na pozitivní vlně se lépe vyrovnáte s přicházejícími stresy a budete produktivnější.
- A v neposlední řadě může pozitivní mysl prodloužit i váš život!
Je vidno, že pozitivní mysl představuje skutečně silný životní pohon. Dodá vám sílu na životní cestě – která je, jak všichni víme, někdy dost krkolomná. Střídání radostných a náročných okamžiků bývá vcelku běžná věc.
Jak si vybudovat pozitivní mysl?
Nyní si tedy pojďme prozradit konkrétně, jak pozitivní mysl vnesete do svého života. Není na tom nic složitého – stačí jen chtít a také pro to něco udělat. Optimismus nepřichází sám o sobě.
Zaměřte svou pozornost na pozitivní věci
Pokud už lidé propadnou nějaké té životní skepsi nebo dokonce smutku, obvykle se v něm tak nějak utápí a tím ho také vyživují. Negativní myšlení pak podpoří krom jiného i okolní prostředí – pakliže se začnete soustředit jen na neštěstí (třeba i jiných lidí) a primárně se obklopíte stejně smýšlejícími lidmi, optimismus odnikud nevydolujete. Zkuste to tedy jinak. Pozitivní mysl povzbudíte ku příkladu tím, že omezíte nebo zcela zavrhnete sledování špatných zpráv a obklopíte se pozitivně naladěnými osobami. TIP: Humor je kořením života – a tak se smějte, radujte, vtipkujte, dělejte to, co vás baví, sami či společně s blízkými.
Podpořte pozitivní mysl prostou vděčností za to, co máte
Poděkovali jste někdy, aspoň v duchu, za to, co máte? Pokud nikoliv, zkuste to. Jistě se ve vašem životě najde něco, za co jste vděční – například za partnera, děti, střechu nad hlavou, jídlo, možnosti cestovat, práci a podobně. Zapomeňte na věčné stěžování na své „hrozné“ bytí na tomto světě. Říká se, že vyjádření vděčnosti reálně zmírňuje stres. Tím tedy přispějete i svému duševnímu zdraví a podpoříte pozitivní mysl.
K pozitivní mysli pozitivní sebemluvou
Zní vám to jako vtip? Zdaleka jím není! Promlouvání k sobě samému je společností stále chápáno, jako jakýsi duševní neduh, avšak je to úplně normální a reálně vám to může napomoci k pozitivní mysli. Skutečnost je ale obvykle taková, že lidé jsou k sobě samým častokrát až příliš sebekritičtí. Mohou si dokonce o sobě vytvořit negativní mínění, což srazí jejich sebevědomí i sebehodnotu. Příkladem pozitivní sebemluvy je toto – neříkejte „Jsem nemehlo, pokazil jsem to.“ raději vyslovte vlídnější „Zkusím to znovu a jinak.“
Identifikujte oblasti, ve kterých jste příliš negativní
Další možností, jak podpořit pozitivní mysl, je identifikovat v životě oblasti, ve kterých jste až příliš negativističtí. Pojmenování problému je základ pro jeho řešení. Pokud si nejste jistí, o jaké že oblasti se to vlastně jedná, zeptejte se svého okolí. Partner vás jistě bedlivě sleduje v chování, stejně tak vaši kolegové v práci. Může jít o naprostou banalitu, jako například láteření za volantem nebo třeba netrpělivost v zaměstnání při nějaké činnosti. Zaměřte tedy svou pozornost na své reakce v jedné konkrétní oblasti a postupně je zkuste změnit – na mnohem pozitivnější.
Pozitivní mysl nalaďte hned po probuzení
Každý další den si můžete zvolit, zda jej prožijete v pozitivním či negativním duchu. Proto hned ráno po probuzení nezačínejte negativistickými komentáři typu „Jé, už je tady zase to pondělí.“ Ale jděte na to jinak. Usmějte se na sebe, na děti, na partnera, pohlaďte je, polibte na tvář a povídejte si o něčem pěkném. A třeba si k tomu pusťte energickou hudbu, která vás také naladí na optimistickou vlnu. Vše je jen ve vašich rukách – a nezapomeňte, pozitivní mysl má ohromnou MOC!
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku