Vtíravé myšlenky mohou být hodně nepříjemné. Dokonce mohou ničit i váš život
Vtíravé myšlenky nejsou žádnou vzácností. Drtivá většina lidí si s nimi užila své. Sice se mohou velmi lišit, jedno ale mají společné. Zaměstnávají náš mozek, horší naši psychiku, stejně jako řadu aktivit, které běžně provádíme. Proto bychom se měli naučit, jak vtíravé myšlenky ve svém životě eliminovat. V některých případech pomůže psycholog, jindy si ovšem můžeme pomoci i sami.
Vtíravé myšlenky nám mohou pěkně znepříjemňovat život. Prožíváme spokojený den. Najednou objeví ony vtíravé myšlenky. Tak nepříjemné až bolestné. A my si najednou vůbec nevíme rady. Pokud jsme doteď měli dobrou náladu, je rázem pryč. Vtíravé myšlenky negativně zaměstnávají naši hlavu a zhoršují kvalitu každodenního života. A k tomu se navíc vrací a celý proces se opakuje. Co s tím?
Na vtíravé myšlenky je odborník psycholog
Příčiny, proč se vtíravé myšlenky objevují, mohou být velmi různorodé. Na nikoho neplatí stejný metr. Proč se ale objevují nejčastěji a kdy musí zasáhnout psycholog?
Afirmace - síla vlastní myšlenky
Jak se zbavit úzkosti? Pomůže změna způsobu myšlení
Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!
- Špatný zážitek: Mohla nám ublížit blízká osoba. Anebo jsme dostali nečekanou výpověď. Negativní emoce, které v nás zážitek vyvolal, se dostavují i se vzpomínkou. A vtíravé myšlenky jsou tu. Ve většině případů není psycholog potřeba a vtíravé myšleny můžeme zlikvidovat sami.
- Strach: Jestliže se nějaké věci obáváme, je přirozené, že se to odráží i v našich myšlenkách. Zapracujme na důvodu našeho strachu a zkusme ho odstranit. Jinak nás vtíravé myšlenky mohou provázet ještě dlouho.
- Nízké sebevědomí: Pokud máme nízké sebevědomí, jsme si sebou nejistí. Často přemýšlíme, jestli naše rozhodnutí byla správná. Ale hlavně se nám často a bolestně vybavují trapné zážitky a chyby, kterých jsme se dopustili. V takovém případě musíme zapracovat na našem sebevědomí, jinak nás vtíravé myšlenky budou pronásledovat donekonečna a nezbavíme se jich.
- Závažnější problém: Vtíravé myšlenky mohou značit hlubší a závažnější problém. Například prožité trauma, postraumatický stresový syndrom, neurózu anebo psychický problém. V takovém případě nám pomůže psycholog. Pokud na naše vtíravé myšlenky nic nezabírá, psycholog si bude vědět rady.
Nepříjemné vtíravé myšlenky: Naučte mozek, jak se jich zbavit
Nezáleží na tom, jaké vtíravé myšlenky jsou. Pokud se nejedná o závažnou věc, ale přesto nás dokážou vystresovat, můžeme se naučit, jak je z našeho vědomí doslova vygumovat.
- Naučme se nahrazovat vtíravé myšlenky příjemnými. Předem si zkusme zavzpomínat na pozitivní, klidně i vtipný zážitek. Anebo představu. Důležité je, aby v nás vyvolávala pozitivní emoce.
- Pokaždé, když si uvědomíme, že nám vtíravé myšlenky opět v mozku vyvstanuly, cíleně si vybavme připravený pozitivní zážitek. A pak nad ním přemýšlejme.
- Z počátku se nenechejme odradit tím, že nám pozornost bude sklouzávat zpět k negativní myšlence. Důležité je, abychom pokaždé, když si uvědomíme, že nám mozek opět přemýšlí nad negativní myšlenkou, přesunuli pozornost k té pozitivní. Lidská mysl často pracuje automaticky. Musíme ji naučit, že vtíravé myšlenky do ní zkrátka nepatří.
- Tato metoda je sice účinná, ale má svá úskalí. Někdy totiž mohou vtíravé myšlenky značit hlubší problém. V takovém případě si musíme onen problém vyřešit. Pokud jsme například zažili traumatické úmrtí milovaného člověka, mohou nám vyvstávat nepříjemné myšlenky kvůli tomu, že jsme zážitek ještě nezpracovali. Musíme se nejprve nepříjemnému zážitku postavit čelem, vyřešit jej a emoce zpracovat. Pak je nahrazování vtíravých myšlenek zdravé. Ovšem potlačování emocí, byť nepříjemných, nejenom problém nevyřeší. Ale dokáže v psychice napáchat velkou paseku. A pak se můžeme potýkat s ještě horšími problémy, než jsou vtíravé myšlenky.
Další tipy, jak se vtíravé myšlenky zlikvidovat
- Odveďme pozornost. Pokud nám nezabírá nahrazování negativních myšlenek pozitivními, zaměstnejme naši mysl jinou činností. Ihned, jak se vtíravé myšlenky objeví. Nejlépe takovou činností, u které budeme muset používat mozek.
- Nezaobírejme se v mysli starostmi a minulostí. Mozek pak začne snadněji myslet na vtíravé myšlenky. Zkusme si každý moment dne co nejvíce uvědomovat a žít přítomností.
- Potřebujeme několikrát zkontrolovat, že jsme vypnuli troubu anebo zhasli světla? Na nutnost opakovat stále dokola ty stejné úkoly existuje jednoduchá pomůcka. Napsaný seznam. U vchodových dveří si umístěme papír se seznamem toho, co je potřeba před odchodem z domácnosti udělat. Vědomě si každou položku odškrtněme, když jsme ji opravdu vykonali. Mozek si lépe uvědomí, že aktivitu opravdu udělal. A nebudeme se muset desetkrát vracet.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku