Čínský nový rok můžete oslavit i ve vaší kuchyni! Připravte si pekingskou kachnu nebo knedlíčky dim sum
Čínský nový rok patří mezi nejočekávanější oslavy v Číně. Trvá 15 dní od začátku nového roku. Ale pozor. Čínský nový rok nezačíná jako ten náš 1. ledna. Začátek připadá pokaždé na jiný den, a to v rozmezí od 21. ledna až 21. února. Právě v těchto dnech se v čínských domácnostech vaří tradiční výtečná jídla, která si i vy můžete doma s rodinou a přáteli uvařit. Oslava čínského nového roku totiž může probíhat i v českých domácnostech.
Přinášíme vám recepty na tradiční čínská jídla, bez kterých se čínské rodiny při oslavách nového roku neobejdou. Nemusíte hned jezdit do Číny, abyste mohli ochutnat dobré jídlo. Pozvěte si několik přátel a udělejte netradiční oslavu čínského nového roku a užijte si tento den ještě jednou a jinak, než jak jste zvyklí. V roce 2019 připadá nový rok v Číně na 5. února. Přečtěte si čínský horoskop 2019.
Čínský nový rok se oslavte u stolu plného čínských dobrot
Žádná oslava se neobejde bez výtečného jídla. Oslava čínského nového roku není výjimkou. Hlavní hostina je v Číně přesně na nový rok, a to ještě před tím, než se po celé zemi rozsvítí noční obloha pod přívalem ohňostrojů.
Na čínském hodovním stole nesmí během oslav nového roku chybět:
- Ryba, kuře a kachna - na hodovní stůl se podává kuře, kachna i ryba v celku a porcují se až na stole. To má symbolizovat prosperitu a jednotu v rodině. Ryba je také symbolem úspěchu.
- Plněné knedlíčky - obvykle se knedlíčky jí až v poslední den oslav. Číňané je plní různě, třeba masem, ředkví i zelím.
- Čínské nudle - ty musíte vařit dlouhé a nepolámané, jelikož právě takové nudle jsou symbolem dlouhověkosti.
- Jarní závitky - ty nesmí na stole rozhodně chybět. Přeci jen je oslava nového roku zároveň i oslavou příchodu jara
- Rýže - Číňané věří, že tento pokrm v domě nastolí harmonii
Recepty pro hodovní stůl na čínský nový rok
Nyní vám představíme několik základních pokrmů, které si můžete doma sami připravit a oslavit tak začátek čínského nového roku i u vás doma. Recepty jsou snadné a věřte, že se budete po tradičním čínském jídle olizovat ještě několik dní.
Ke každému receptu jsme si pro vás navíc připravili i symboliku jídla, abyste mohli ještě více nahlédnout do zvyků a tradic čínské kultury.
Tradiční pekingská kachna
Kachnu kupte v celku, nikdy ne naporcovanou po kusech. Kachna se porcuje až na hodovním stole, jelikož v celku přináší rodině pospolitost a prosperitu. A co dále kromě kachny koupit?
Ingredience
- ½ lžičky skořice
- ½ lžičky mletého zázvoru
- Muškátový oříšek
- Mletý bílý pepř
- Hřebíček
- 3 lžíce sójové omáčky
- 1 lžíce medu
- 1 pomeranč
- Petržel
- 5 cibulí
- Půl hrnečku švestkového jamu
- 1 a půl lžičky cukru
- 1 a půl lžičky vinného octu
- Čatní
Pekingská kachna - postup
Kachnu omyjte, propláchněte zevnitř, ořízněte ocas a vyhoďte. V malé misce smíchejte skořici, zázvor, trochu nastrouhaného muškátu, bílý pepř a hřebíček. Jednu čajovou lžičku nasypte dovnitř kachny, do zbytku směsi přidejte 1 lžíci sójové omáčky a rovnoměrně tím potřete celou kachnu z venku. Rozpulte jednu cibuli a obě půlky zasuňte do kachny. Takto připravenou kachnu dejte na 2 hodiny do ledničky.
Kachnu položte na wok pánvičku prsama nahoru, podlijte trochou vody a asi hodinu nechte na mírném plamenu. Troubu si předehřejte na 190 stupňů. Kachnu přendejte do pekáče, opět prsama směrem nahoru a propíchněte jemně vidličkou povrch kachny, aby kůže nepoprskala.
Zatímco se bude kachna v troubě 30 minut péct, smícháte 2 lžíce sójové omáčky se lžíci medu. Po 30 minutách potřete touto směsí celou kachnu v troubě. Zvedněte teplotu na 250 stupňů a nechte péct dalších 5 minut. Kachnu hlídejte a vyndejte ji z trouby v okamžik, kdy bude mít do zlatova upečenou kůžičku.
Už jen zbývá připravit omáčku smícháním švestkového jamu, vinného octu a čatní. Nakrájejte zbytek cibule na malé kousky a dejte je do další mističky. Celou kachnu přendejte na velký tác, kolem dejte na plátky nakrájený pomeranč. Na stůl přijde ještě miska s omáčkou a cibulí.
Jarní závitky
Jarní závitky jsou neodmyslitelné, jelikož čínský nový rok je také oslavou jara. Proto by neměly rozhodně chybět ani na vašem hodovním stole.
Ingredience
- 1 lžíce oleje
- 200 g kuřecích prsíček
- 4 sušené čínské houby
- 1 lžíce sójové máčky
- 1 lžíce koření pěti chutí
- 1 lžička strouhaného zázvoru
- 2 jarní cibulky
- 1 mrkev
- 1 lžíce ústřičné omáčky
- Mořská sůl
- Bílý pepř
- Rýžový papír
Jarní závitky - postup
Na pánvičku dáme olej, přidáme kuřecí maso nakrájené na malé kousíčky a houby. Smažíme asi 2minuty. Dochuťte sójovou omáčkou a kořením pěti chutí. Pak vše vyjměte z pánvičky a nechte vychladnout.
Do misky dejte nastrouhaný zázvor, najemno nakrájenou jarní cibulku a stejně nakrájenou mrkev, přidejte kuřecí maso, houby, ústřičnou a sójovou omáčku, sůl, pepř a důkladně promíchejte.
Dejte dva rýžové papíry na sebe, potřete je vlažnou vodou, aby změknuly. Dva používáte proto, aby se závitek neprotrhnul. Po celé délce papíru do středu rozprostřete připravenou masovou směs a závitek důkladně srolujeme.
Na pánev dáme olej a závitky smažíme asi 6 minut na mírném plamenu po obou stranách do zlatova. A máte hotovo.
Čínské knedlíčky dim sum
Těmto knedlíčkům se říká dim sum. Na čínský nový rok patří mezi velice chutné a oblíbené jídlo v Číně. A příprava není zdaleka tak těžká, jak se může jevit. Plnit knedlíčky můžete nejen masem, ale vegetariáni si určitě oblíbí plněné knedlíčky zelím.
Ingredience
- 120 g hladké mouky
- 130 ml vody
- 2 lžíce škrobu
- 2 lžíce rozpuštěného sádla
- 200 g mletého masa podle chuti
- 1 lžíce limetkové šťávy
- 1 lžíce nasekaného koriandru
- ½ lžičky strouhaného zázvoru
- 2 stroužky česneku
Čínské knedlíčky plněné masem - postup
Nejprve si udělejte těsto. Smíchejte mouku, vodu, škrob a sádlo. Těsto vyválejte na placku silnou asi 2 mm. Pak vykrájejte kolečka o průměru asi 6 cm (pro vykrajování lze použít sklenici).
Mleté maso smíchejte se všemi zbylými ingrediencemi a nechte 1 hodinku odstát v ledničce. Poté na kolečka z těsta dejte doprostřed trochu připraveného mletého masa ta, abyste mohli kolečko hezky zabalit. Záleží jen na vás, jaký tvar si uděláte. Můžete si vytvarovat knedlíčky anebo měšec.
Připravené knedlíčky dejte na 1 hodinu do lednice, aby ztuhnuly. Pak vařte v páře asi 10 minut. Na talíři pak knedlíčky můžete posypat koriandrem a namáčet při jídle do sójové omáčky.
Ryba s čínskými nudlemi
Ryba přináší podle tradice do domova na čínský nový rok štěstí a úspěch. Číňané věří, že pokud snědí rybu na nový rok večer a poté ještě druhý den, budou mít štěstí nejen celý rok.
Ingredience
- Ryba dle vaší chuti
- 1 limetka
- Lžička slunečnicového oleje
- 6 jarních cibulek
- 1 mrkev
- 1 lžička strouhaného zázvoru
- 2 stroužky česneku
- 1 lžička sezamového oleje
- Čerstvý koriandr
Nudle
- 250 g čínských nudlí
- 1 lžíce oleje
- Červená cibule
- 1 stroužek česneku
- 3 lžíce sójové omáčky
Ryba s čínskými nudlemi - postup
Troubu předehřejte na 200 stupňů. Vezměte kus alobalu, potřete ji olejem a umístěte na ni rybu. Do ryby vložíme plátky limetky, rybu posypeme nakrájenou jarní cibulkou, mrkví, česnekem a zázvorem.
Rybu pokapejte sójovou omáčkou a sezamovým olejem, posypte koriandrem. Rybu pak zabalte do alobalu, umístěte na pečící papír na plech a vložte do trouby. Pečte 30 až 35 minut.
Mezitím si připravte nudle, které vařte ve vodě podle návodu na obalu. Na pánvi rozehřejte olej, přidejte nakrájenou cibuli a česnek a smažte do zlatova. Přidejte uvařené nudle i sójovou omáčku a smažte po dobu zhruba 2 až 3 minut.
Rybu vytáhněte z trouby, vyjměte z obalu, celou umístěte na talíř a podávejte s nudlemi v misce. Jako přílohu můžete zvolit také rýži.
Přivítejte čínský nový rok u stolu v červené barvě
Pokud chcete nový rok přivítat opravdu stylově, pak si vyzdobte i kuchyň a domácnost. Jak? Oslava čínského nového roku se neobejde bez červené barvy. Je symbolem štěstí, radosti a bohatství. Vyrobte si červené papírové lucerny anebo k jídlu usedněte v červených barvách. Vyvarujte se hlavně černé barvy. Ta podle tradice nosí smůlu, a to si rozhodně do domu zvát nechcete.
A pokud chcete okusit ještě jednu tradici, připravte rodině i přátelům k hodovnímu stolu červenou obálku s drobným finančním obnosem.
Čínský nový rok - seriál
Čínský nový rok - tradice, zvyky
Diskuse k článku