Seriál čínský nový rok 1. díl - tradice a zvyky
Pokud vás zajímá čínský horoskop, zbystřete. Dnes vám totiž představíme, jak se čínský nový rok v Číně slaví a jaké jsou tradice, které se s ním pojí. A protože je informací, které vám o čínském novém roku chceme zpostředkovat spousta, můžete se těšit na několikadílný seriál - čínský nový rok. Přečtěte si čínský horoskop na rok 2019.
Čínský nový rok patří k nejdůležitějším oslavám, které se v Číně slaví. Trvá celých prvních 15 dní od začátku nového roku, který připadá vždy na jiný den v rozmezí 21. ledna až 21. února.
V roce 2019 pak čínský nový rok připadá na den 5. února. Pojďme společně nahlédnout, jak oslava nového roku v Číně vypadá, jaké jsou tradice, zvyky a jaká barva svátku dominuje.
Čínský festival jara
Čínský nový rok se na rozdíl od toho našeho slaví pokaždé v jiný den, a to v rozmezí od 21. ledna do 21. února. Jedná se o velký festival jara, kdy Číňané oslavují v průvodech v ulicích, dodržují lidové tradice, slavnostně si zdobí dům anebo jedí speciální pokrmy své kuchyně. Tento svátek je pro Číňany a celkově pro jihovýchodní Asii hlavní a významný svátek, na který se těší každé malé dítě.
Oslavy začínají prvním dnem lunárního měsíce čínského kalendáře a končí 15. dnem, který je také známý jako Svátek lampionů. Pro rok 2018 připadal začátek čínského nového roku na 16. února, pro rok 2019 je začátek již 5. února.
Čínský nový rok - oslavy trvají 15 dní a začínají ohňostrojem
Oslavy nového roku v Číně trvají opravdu celých 15 dní. Během té doby můžete vidět a zažít spousty čínských tradic, které se s oslavou pojí. Přesně o půlnoci, kdy začíná čínský nový rok, se po celé zemi pořádají bohaté ohňostrojové představení. Petardy, které Číňané používají, jsou velice hlasité. To má svůj účel. Slouží totiž k odhánění zlých duchů, kteří by mohli přinést lidu smůlu.
Někteří lidé odpalují ohňostroje nejen na nový rok, ale po celých 15 dní bujarých oslav. I když jsou v některých zemích obývaných Číňany ohňostroje zakázané, mnohdy mají místní čínské komunity dovoleno, aby si ohňostroj mohli slavnostně odpálit.
Čínskému novému roku dominuje červená barva
Červená barva na oblečení
Všude na ulicích můžete vidět rudě červenou barvu. A to nejen jako dekorace v domech a při slavnostech, ale i na tradičním oblečení Číňanů. Červená barva je symbolem štěstí, radosti a bohatství. Podle tradice by vám měla zajistit přízeň osudu a šťastný život.
K červené barvě patří také ještě zlatá barva. Tyto dvě hlavní barvy můžete vidět především na oděvu, jelikož zlatá dodává oblečení mnohem slavnostnější nádech.
Červená barva u Číňanů doma
Do červené barvy oblékají čínské rodiny i své domovy. Okna se zdobí vystřihovanými obrázky z červeného papíru, po domě se rozvěšují červené papírové lucerny. K tradici patří také červené rámy oken nebo červené zárubně dveří.
A jaké barvě byste se měli během festivalu vyhýbat? Hlavně černé. Ta totiž symbolizuje smůlu i smrt. A nový rok je přece o radosti ze života a štěstí. Proto se černá barva během 15 dní oslav vůbec nenosí.
Čínský nový rok - tradice
Čínský nový rok však není jen o tom, abyste se oblékli do červené barvy nebo pouštěli petardy. K festivalu se váže mnoho tradic, které Číňané striktně dodržují. A jaké to jsou?
Návštěva čínského chrámu
Čínští věřící navštěvují chrámy během oslav, kde se modlí za štěstí a prosperitu své rodiny. K tomu patří taktéž pálení vonných tyčinek nebo si nechávají od věštců předpovídat budoucnost.
Červené obálky s penězi
Tato tradice potěší hlavně děti. Dospělí jim totiž do červených obálek dávají menší finanční obnosy. V mnohých městech se tato tradice dodržuje ale i mezi přáteli nebo v zaměstnání u firem, kdy můžete dostat velice příjemnou finanční odměnu od šéfa.
Vzdávání hold předkům
Tímto projevují Číňané respekt vůči předkům. I když se jedná o oslavy života, nezapomíná se během festivalu ani na ty, kteří tu již nemohou být. Vzdává se hold předkům za to, co pro čínský lid vykonali. Lidé se klaní před oltářem nebo přinášejí oběti v podobě pití a jídla.
Mohutné oslavy na ulicích
Kromě ohňostrojů se na ulicích pořádají velké slavnostní průvody, které jsou plné bujarého veselí, červené barvy, tance, čínských draků a lvích tanečků.
- Draci patří mezi oblíbené postavy čínské mytologie a symbolizují národ.
- Lev je mocná a vůdčí postava, bez které se slavnosti taktéž neobejdou.
Tance jsou doprovázeny bubnováním na tradiční čínské bubny, všude okolo jsou pestrobarevné kostýmy. Pokud se někdy na nový rok do Číny vydáte, rozhodně si nenechte tuto slávu ujít. Průvod vás nabije skvělou energií.
Čínský nový rok - seriál
Čínský nový rok - tradice, zvyky
Diskuse k článku