Seriál čínský nový rok 2. díl - domácí přípravy a jídlo
Pokud vás zajímá čínský horoskop, zbystřete. Dnes jsme si pro vás totiž připravili 2. díl našeho seriálu na téma čínský nový rok. V 1. dílu seriálu jsme probrali tradice a zvyky, dnes se podíváme na to, co Číňané jedí a co musí připravit doma.
Čínský nový rok patří k nejdůležitějším oslavám v Číně. Tradiční oslava trvá celých prvních 15 dní od začátku nového roku, který připadá vždy na jiný den v rozmezí 21. ledna až 21. února. V roce 2019 pak čínský nový rok připadá na den 5. února. Přečtěte si také čínský horoskop na rok 2019.
Čínský nový rok - velké domácí přípravy
Oslava čínského nového roku není jen o slavnostech. Je potřeba, aby se každá rodina na tyto svátky pečlivě připravila. Za vším totiž stojí kus práce.
Úklid u Číňanů doma
Je velice důležitý, jelikož pečlivý úklid odežene smůlu z domu, která se nám zde během celého minulého roku nakupila. Pozor ale! Lidé neuklízí potom, co začnou oslavy nového roku. Věří, že tím by mohli vymést štěstí. S úklidem to proto během 15 dnů trvání oslav moc nepřehánějí.
Tradiční čínské dekorace v domě
Po celém domě by měly být rozmístěny lekníny, které jsou symbolem nového růstu a znovuzrození. Nesmí chybět ani misky s mandarinkami, které jsou symbolem štěstí. Vždy by měl být v misce sudý počet, takže pokud mají Číňané chuť, musí sníst minimálně dvě.
Tác se sladkostmi
Na jídelním stole je vždy položený tác s osmi sladkostmi. Proč osm? Protože se jedná o magické číslo přinášející štěstí. Typické jsou čínská cukrátka z lotosových semínek, arašídy, kokos nebo kandovaný meloun.
Čínský nový rok se slaví dobrým jídlem
Co by to bylo za oslavy, kdyby se neslavilo hodováním dobrého tradičního jídla. Hlavní hostina je přesně na nový rok ještě před tím, než začne velký ohňostroj. Mezi tradiční jídla, která se na stole čínských rodin podávají, patří:
- Rýže - zajišťuje v domě harmonii
- Červené chilli papričky - mají přinést do domu štěstí
- Jiu a daikón - tradiční silná pálenka a čínský druh ředkve. Obojí mají zajistit dlouhověkost.
- Ryba a kuře - na stůl se podávají v celku a porcují se až při jídle. Tento zvyk má symbolizovat jednotu a prosperitu. Ryba navíc přináší úspěch.
- Knedlíčky - na poslední den, tedy na Slavnost luceren, se vaří typické knedlíčky, které se plní nejrůznějšími náplněmi jako je zelí nebo ředkev.
- Čínské nudle - musejí být dlouhé a nepolámané, jelikož to značí dlouhověkost
- Jarní závitky - jelikož je nový rok oslavou jara, jarní závitky nesmějí na hodovním stole chybě
Pokud si i vy chcete připravit oslavu čínského nového roku, nyní již víte, jak by měl vypadat. Pusťte se proto s chutí do toho!
Čínský nový rok - seriál
Čínský nový rok - tradice, zvyky
Diskuse k článku