Cuketové pickles snadno a rychle. Vyzkoušejte cuketovou delikatesu!

Cuketové pickles snadno a rychle. Vyzkoušejte cuketovou delikatesu!

Receptů z cuket známe jistě spoustu. A není se čemu divit, cuketa je chutná, zdravá a hodí se skoro ke všemu.  Vyzkoušeli jsme ale už cuketové pickles? Jsou lahodné, rychlé a skvěle doplní nejedno jídlo. Navíc nám pro jejich přípravu stačí jen pár ingrediencí. Řekneme, co jsou pickles vlastně zač a poradíme ten nejlepší recept na vlastní cuketové pickles.

Čtěte také:

Jak správně připravit zdraví prospěšné Pickles?

Cuketa bojuje proti nadváze, gastritidě a nemocem srdce

Cuketa je tykvovitá zelenina, která se u nás masově rozšířila až v 80. letech. Oblibě se těší zejména kvůli nenáročnému pěstování. Její hlavní předností ale je, že prospívá našemu zdraví. Obsahuje velmi málo tuků, sodíku a kalorií, ale zato dostatek bílkovin. Proto je skvělou složkou dietní a lehké stravy. Mezi její velkou výhodu patří močopudné účinky. Také našemu tělu nabízí rozpustnou vlákninu. Pomůže nám při řadě zažívacích chorob, jako je porucha trávení, gastritida, kolitida a dráždivý tračník. Má blahodárný vliv i na kardiovaskulární onemocnění jako je vysoký krevní tlak, arterioskleróza a choroba srdečních cév. Cuketa posiluje imunitu, nervovou soustavu a udržuje zdravý stav ledvin. Milujete cuketu na 100 způsobů? Připravte si nejlepší recepty z cukety.

Cuketové pickles: Co to je?

Na přípravu pickles stačí nechat projít zeleninu mléčným kvašením a dochutit. Cuketové pickles jsou rázem na světě. Na pickles se ale můžou použít nejrůznější druhy zeleniny. Kvašení se také říká fermentace a tento postup uchovávání zeleniny se používá už celé tisíciletí.

  • Pickles si můžeme dopřávat čerstvé opravdu dlouho, v lednici můžou vydržet až celý rok.
  • Navíc zelenina neprochází žádnými tepelnými úpravami a uchovává si tak všechny svoje vitamíny. Dokonce se obsah zdraví prospěšných živin zvyšuje.
  • Kvašená neboli fermentovaná zelenina pomáhá obnovovat a udržovat zdravou střevní mikroflóru.
  • Pickles zvyšují imunitu a pomáhají tělo zbavovat toxinů.
  • Jsou účinné proti únavě.
  • Snižují vysoký krevní tlak.
  • Můžeme vyzkoušet nejen cuketové pickles, ale také pickles z celé řady jiných druhů zelenin, jako z dýně, okurek, cibule, mrkve, zelí, červené řepy, brokolice, kedlubny a ředkviček.

Cukety a cuketové pickles (1)

Recept na nejlepší cuketové pickles

Cuketa se hodí snad ke všem bylinkám a ingrediencím. Výborná je zejména ve spojení s česnekem, rozmarýnem a tymiánem. Příprava nám zabere zhruba půl hodiny. Pak cuketové pickles necháme ještě dva dny uležet. Pokud máme raději ostřejší jídla, můžeme v receptu vynechat vodu a místo ní přidat stejné množství octa. Cuketové pickles tak dostanou správný říz.

Cuketové pickles: Co budeme potřebovat?

Do sklenice: 

  • 1 větší cuketa 
  • 5 stroužků česneku
  • Snítky čerstvého rozmarýnu 
  • Snítky čerstvého tymiánu

Nálev:

  • 300 ml octa
  • 200 ml vody
  • 1 lžička kmínu
  • 3 lžíce cukru
  • 10 kuliček pepře
  • 2 lžičky kurkumy

Cuketové pickles: Jak na to?

  • Na cuketové pickles nejprve vezmeme cuketu a omyjeme ji. Obzvlášť, pokud není z naší zahrádky, ale z obchodu.
  • Cuketu nastrouháme na dlouhé tenké plátky. Buď k tomu můžeme použít škrabku anebo struhadlo. Strouháme ji i se slupkou. Až se začnou objevovat semínka, zbytek cukety vyhodíme.
  • Nastrouhanou cuketu vložíme do misky a osolíme. Až pustí vodu, plátky vyjmeme. Vodu z cukety nalijme do hrnce, ve kterém budeme připravovat nálev.
  • Oloupeme si stroužky česneku a ponecháme je v celku.
  • Připravíme sklenici o objemu zhruba půl litru. Menší raději nevolme, šťávy by při kvašení mohly ze sklenice vytéct.
  • Do sklenice na cuketové pickles vkládáme plátky cukety a prokládáme je celými česnekovými stroužky a snítky bylinek.
  • Do hrnce k vodě z cukety postupně přidáváme ocet, vodu, kmín, cukr, pepř a kurkumu.
  • Nálev v hrnci vaříme, dokud se nerozpustí všechen cukr a směs nezačne vařit.
  • Poté nálev z plotny odstavíme a zalijeme jím sklenici s cuketou, česnekem a bylinkami. Všechny ingredience by měly být v nálevu úplně ponořené.
  • Sklenici pečlivě uzavřeme a pickles necháme vychladnout.
  • Cuketové pickles potřebují nechat odležet. Dáme je do lednice, nejlépe alespoň na dva dny. Poté jsou cuketové pickles připraveném konzumaci.

Cukety a cuketové pickles (3)

Cuketové pickles využijeme k masům, salátům i hamburgerům

Cuketové pickles najdou v naší kuchyni opravdu široké využití. Stejně jako jiné pickles, i ty cuketové jdou výborně k masům. Skvěle poslouží při grilovaní anebo přípravě topinek. Velmi populární jsou pickles nyní při přípravě hamburgerů a hotdogů. Můžeme je dát do salátů, třeba místo citrónu a octa. Cuketové pickles můžeme přidat v podstatě kamkoli, kam bychom jinak dali kysanou okurku nebo kysané zelí. A v neposlední řadě si je můžeme dát jen tak na chuť.

Přečtěte si, jak na kvašáky a kvašená rajčata!



Diskuse k článku

  • Michal

    08:15 25. 10. 2021 0
    Dobrý den, opravdu se jedná v tomto případě o pickles, když recept obsahuje ocet?
    • Monika

      08:47 25. 10. 2021 0
      Dobrý den Michale, na pickles existuje nespočet návodů. A ano, je možné je připravit i tímto způsobem, tedy s octem.
      • Michal

        13:03 25. 10. 2021 +1
        Děkuji za info. Ale mléčné kvašení zde tedy předpokládám neproběhne?
        • Monika

          16:40 25. 10. 2021 -1
          Ne, mléčné kvašení neproběhne, pokud dáme ocet. V angličtině se slovo "pickles" používá jak pro fermentovanou zeleninu, tak i nakládanou. :-)

Lunární kalendář

ÚTERÝ 03. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
STŘEDA 04. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 05. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 06. 12. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 07. 12. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 08. 12. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 09. 12. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Advent je tu! Jak si jej rozplánovat, abychom do Vánoc všechno stihli?

Advent by měl být obdobím klidu a rozjímání. Místo toho se snažíme stihnout nemožné a těsně před Vánoci doslova odpadáme. Letos to ale bude jinak! Poradíme vám, jak si advent rozplánovat tak, abyste všechno s l...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...