Cuketové pickles snadno a rychle. Vyzkoušejte cuketovou delikatesu!
Receptů z cuket známe jistě spoustu. A není se čemu divit, cuketa je chutná, zdravá a hodí se skoro ke všemu. Vyzkoušeli jsme ale už cuketové pickles? Jsou lahodné, rychlé a skvěle doplní nejedno jídlo. Navíc nám pro jejich přípravu stačí jen pár ingrediencí. Řekneme, co jsou pickles vlastně zač a poradíme ten nejlepší recept na vlastní cuketové pickles.
Cuketa bojuje proti nadváze, gastritidě a nemocem srdce
Cuketa je tykvovitá zelenina, která se u nás masově rozšířila až v 80. letech. Oblibě se těší zejména kvůli nenáročnému pěstování. Její hlavní předností ale je, že prospívá našemu zdraví. Obsahuje velmi málo tuků, sodíku a kalorií, ale zato dostatek bílkovin. Proto je skvělou složkou dietní a lehké stravy. Mezi její velkou výhodu patří močopudné účinky. Také našemu tělu nabízí rozpustnou vlákninu. Pomůže nám při řadě zažívacích chorob, jako je porucha trávení, gastritida, kolitida a dráždivý tračník. Má blahodárný vliv i na kardiovaskulární onemocnění jako je vysoký krevní tlak, arterioskleróza a choroba srdečních cév. Cuketa posiluje imunitu, nervovou soustavu a udržuje zdravý stav ledvin. Milujete cuketu na 100 způsobů? Připravte si nejlepší recepty z cukety.
- Vitamíny: A, B, B1, B2, B3, B6, C, E, K
- Minerály: Železo, mangan, jód, hořčík, vápník, měď, draslík, zinek, selen
- 90% vody
- Velký obsah vlákniny
- Přečtěte si, jaké další vitamíny cuketa obsahuje
Cuketové pickles: Co to je?
Na přípravu pickles stačí nechat projít zeleninu mléčným kvašením a dochutit. Cuketové pickles jsou rázem na světě. Na pickles se ale můžou použít nejrůznější druhy zeleniny. Kvašení se také říká fermentace a tento postup uchovávání zeleniny se používá už celé tisíciletí.
- Pickles si můžeme dopřávat čerstvé opravdu dlouho, v lednici můžou vydržet až celý rok.
- Navíc zelenina neprochází žádnými tepelnými úpravami a uchovává si tak všechny svoje vitamíny. Dokonce se obsah zdraví prospěšných živin zvyšuje.
- Kvašená neboli fermentovaná zelenina pomáhá obnovovat a udržovat zdravou střevní mikroflóru.
- Pickles zvyšují imunitu a pomáhají tělo zbavovat toxinů.
- Jsou účinné proti únavě.
- Snižují vysoký krevní tlak.
- Můžeme vyzkoušet nejen cuketové pickles, ale také pickles z celé řady jiných druhů zelenin, jako z dýně, okurek, cibule, mrkve, zelí, červené řepy, brokolice, kedlubny a ředkviček.
Recept na nejlepší cuketové pickles
Cuketa se hodí snad ke všem bylinkám a ingrediencím. Výborná je zejména ve spojení s česnekem, rozmarýnem a tymiánem. Příprava nám zabere zhruba půl hodiny. Pak cuketové pickles necháme ještě dva dny uležet. Pokud máme raději ostřejší jídla, můžeme v receptu vynechat vodu a místo ní přidat stejné množství octa. Cuketové pickles tak dostanou správný říz.
Cuketové pickles: Co budeme potřebovat?
Do sklenice:
- 1 větší cuketa
- 5 stroužků česneku
- Snítky čerstvého rozmarýnu
- Snítky čerstvého tymiánu
Nálev:
- 300 ml octa
- 200 ml vody
- 1 lžička kmínu
- 3 lžíce cukru
- 10 kuliček pepře
- 2 lžičky kurkumy
Cuketové pickles: Jak na to?
- Na cuketové pickles nejprve vezmeme cuketu a omyjeme ji. Obzvlášť, pokud není z naší zahrádky, ale z obchodu.
- Cuketu nastrouháme na dlouhé tenké plátky. Buď k tomu můžeme použít škrabku anebo struhadlo. Strouháme ji i se slupkou. Až se začnou objevovat semínka, zbytek cukety vyhodíme.
- Nastrouhanou cuketu vložíme do misky a osolíme. Až pustí vodu, plátky vyjmeme. Vodu z cukety nalijme do hrnce, ve kterém budeme připravovat nálev.
- Oloupeme si stroužky česneku a ponecháme je v celku.
- Připravíme sklenici o objemu zhruba půl litru. Menší raději nevolme, šťávy by při kvašení mohly ze sklenice vytéct.
- Do sklenice na cuketové pickles vkládáme plátky cukety a prokládáme je celými česnekovými stroužky a snítky bylinek.
- Do hrnce k vodě z cukety postupně přidáváme ocet, vodu, kmín, cukr, pepř a kurkumu.
- Nálev v hrnci vaříme, dokud se nerozpustí všechen cukr a směs nezačne vařit.
- Poté nálev z plotny odstavíme a zalijeme jím sklenici s cuketou, česnekem a bylinkami. Všechny ingredience by měly být v nálevu úplně ponořené.
- Sklenici pečlivě uzavřeme a pickles necháme vychladnout.
- Cuketové pickles potřebují nechat odležet. Dáme je do lednice, nejlépe alespoň na dva dny. Poté jsou cuketové pickles připraveném konzumaci.
Cuketové pickles využijeme k masům, salátům i hamburgerům
Cuketové pickles najdou v naší kuchyni opravdu široké využití. Stejně jako jiné pickles, i ty cuketové jdou výborně k masům. Skvěle poslouží při grilovaní anebo přípravě topinek. Velmi populární jsou pickles nyní při přípravě hamburgerů a hotdogů. Můžeme je dát do salátů, třeba místo citrónu a octa. Cuketové pickles můžeme přidat v podstatě kamkoli, kam bychom jinak dali kysanou okurku nebo kysané zelí. A v neposlední řadě si je můžeme dát jen tak na chuť.
Přečtěte si, jak na kvašáky a kvašená rajčata!
Diskuse k článku
Michal
Monika
Michal
Monika