Domácí pekárna – recepty, co musíte vyzkoušet
Obsluha domácí pekárny je poměrně snadná. Stačí si připravit potřebné ingredience v odpovídajících poměrech (určité druhy pečiva vyžadují vypracování těsta do konkrétních tvarů a následné upečení v troubě), nastavit přístroj na potřebné parametry a pak už se jen těšit na to, jak váš domov provoní neodolatelná vůně čerstvého pečiva. Domácí pekárna totiž zvládne hnětení, kynutí těsta a nezbytné pečení. Příslušné programy zpracují těsto při správné teplotě, po nezbytně nutnou dobu a se všemi potřebnými úpravami. Vyzkoušejte i vy skvělé recepty pro domácí pekárnu a potěšte sebe i své blízké lahodnými bochníky chleba, houskami, bagetami, ale i sladkým v podobě buchet nebo například bábovek.
Základní tipy pro pečení
Aby bylo výsledné pečivo chutné, je třeba pamatovat na doporučení, která se vážou k používaným surovinám. Ty by měly být vždy samozřejmě čerstvé a co nejvíce kvalitní. Vyvarujte se proto nákupu levných náhražek nebo potravin, u kterých přesně není známa země původu. Vsaďte na osvědčené české výrobky, ty většinou podléhají přísnějším normám, než takové, co plní pouze evropská nařízení, typickým příkladem je med, o kterém se můžete dočíst spoustu zajímavého ZDE. Pamatujte tedy na následující zásady:
- droždí vždy přidávejte do nádoby s ostatními přísadami
- čerstvé droždí rozdělte na menší kousky a nedovolte, aby se dostalo do přímého kontaktu se solí
- nejvhodnějšími teplotami pro správné vykynutí droždí jsou 37 až 39 °C
- při pečení chleba nikdy nepoužívejte prášek do pečiva
- tekutiny přidávané do směsi nesmí být horké nebo ledové, nejlepší je nechat je přizpůsobit se pokojové teplotě
- nepoužívejte hrubozrnnou sůl a vždy ji pečlivě odvažujte
- nejvhodnější moukou pro pečení chleba je pšeničná, špaldová a kamutová (mají vysoký podíl lepku, díky kterému těsto lépe vykyne)
- pokud chléb nevykyne dostatečně, pak je v něm moc mouky, nebo chybí droždí, voda či cukr
- sražený chléb značí, že v těstu bylo moc vody nebo droždí
- když je chléb uvnitř syrový, je v těstu příliš mnoho vody
I když se jednotlivé modely od různých výrobců liší, lze připravovat recepty pro domácí pekárnu v jakémkoliv z nich. Potíže mohou nastat pouze při volbě programu, protože ty mohou být u pekáren nazývány taktéž odlišně. Máte-li již své zkušenosti, pak svůj přístroj určitě dobře znáte a nebude vám ovládání dělat žádný problém. V každém případě naleznete vždy u receptu doporučení na vhodný program.
Domácí pekárna – recepty: chléb a slané pečivo
Pšenično-žitný chléb |
- 500 ml vody
- 350 g pšeničné hladké mouky
- 350 g žitné mouky
- 1 až 2 lžičky soli
- ½ kostky droždí (21 g)
Postup přípravy: Do pečící nádoby nejprve vložte vodu, pak droždí a oba druhy mouky. Do té vytvořte malou prohlubeň, do které pak nasypete sůl.
Potřebný program domácí pekárny: základní pro chléb (klasický)
Mexický chléb |
- 400 ml vody
- 1,5 lžičky soli
- 10 ml mléka
- 450 g hladké mouky
- 100 g celozrnné mouky
- 20 g kukuřičné mouky
- ½ kostky droždí
- 2 lžíce mexického koření
- 100 g červené papriky
Postup přípravy: Do pekárny vložte vodu, na malé kousky nakrájenou papriku, koření, mléko, droždí a kukuřičnou mouku, následně vsypte zbylé druhy mouky, do hrudky udělejte prohlubeň, do níž nasypete sůl.
Potřebný program domácí pekárny: základní pro chléb (klasický)
Chléb ze 3 druhů semínek |
- 400 ml vody
- 2 lžíce oleje
- 2 lžičky soli
- 2 lžíce květového medu
- 320 g žitné mouky
- 320 g celozrnné mouky
- ½ kostky droždí
- 30 g makových semínek
- 30 g slunečnicových semínek
- 90 g lněných semínek
Postup přípravy: Do pekárny nejprve vložte vodu, olej, droždí, med a semínka. Poté přidejte oba druhy mouky, do ní udělejte prohlubeň, do které pak nasypete sůl.
Potřebný program domácí pekárny: základní pro chléb (klasický)
Vločkový chléb |
- 300 ml vody
- 150 g ovesných vloček
- 2 lžičky soli
- 2 lžičky kmínu
- 2 lžičky cukru
- 1 lžíce octa
- 300 g pšeničné hladké mouky
- 100 g žitné mouky
- ¼ kostky droždí
Postup přípravy: Do pekárny nejprve vložte vodu, vločky a droždí. Poté přidejte zbylé ingredience, do mouky opět udělejte místo, do kterého nasypete sůl.
Potřebný program domácí pekárny: základní pro chléb (klasický)
Celozrnné rohlíky |
- 200 ml vody
- 2,5 lžíce oleje
- 200 g pšeničné celozrnné mouky
- 1 lžíce octa
- 100 g hladké mouky
- 50 g žitné celozrnné mouky
- 1 lžička cukru
- 1 lžička soli
- ¼ kostky droždí
- slunečnicová či jiná semínka
Postup přípravy: Do pekárny vložte nejprve vodu, olej a droždí, poté zbytek ingrediencí kromě semínek tak, abyste sůl mohly vsypat do jamky v mouce. V pekárně nechte zpracovat na programu „těsto“, dále vytvořte na pomoučeném vále rohlíky a vložte na plech s pečícím papírem. Přikryjte utěrkou a nechte ještě dokynout cca 30 minut. Poté potřete rohlíky vajíčkem, posypte semínky a pečte v troubě vyhřáté na 220 °C zhruba 15 minut. Celý proces kontrolujte.
Sýrové housky se slaninou |
- 180 ml vody
- 120 ml mléka
- 1 lžička soli
- 1 lžička cukru
- 500 g hladké mouky
- ½ kostky droždí
- 1 větší vařenou bramboru (najemno nastrouhanou)
- strouhaný sýr na posypání
- plátky anglické slaniny (případně šunky)
Postup přípravy: Do nádoby v pekárně vložte vodu, mléko, cukr, droždí, poté zbylé ingredience kromě sýru a slaniny. V mouce opět vytvořte prohlubeň, do které vložíte sůl. Využijte programu na přípravu těsta, po dokončení na pomoučněném vále těsto propracujte a nechte 5 minut odležet. Následně ho rozdělte tak, abyste mohly dělat malé hrudky (velikostně zhruba jako sevřená pěst). Ty pak vložte na plech s pečícím papírem a přikryté nechte dokynout 30 minut. Potřete vejcem a v troubě vyhřáté na 220 °C nechte krátce zapéct 5 minut. Poté každou housku posypte sýrem a navrch položte slaninu nebo šunku a peče dále ještě cca 10 minut.
Šátečky s česnekovou náplní |
- 450 ml vody
- 100 ml oleje
- 700 g hladké mouky
- 1,5 lžičky soli
- 1 lžička cukru
- 1 kostka droždí (42 g)
- Pro náplň:
- 120 g másla
- 10 až 12 stroužků česneku (může být méně i více dle chuti)
- 2 žloutky
Postup přípravy: Do pekárny vložte vodu, olej, cukr, droždí, poté mouku, do které vytvoříte jamku na přidání soli. Těsto nechte udělat s využitím příslušného programu v pekárně. Následně z těsta vykrajujeme čtverce, do kterých vložíte náplň vytvořenou smícháním daných surovin. Přeložením tvoříte šátečky (trojúhelníkového tvaru), které je třeba v rozích pořádně přimáčknout, aby při pečení nevytekla náplň ven. Na plechu, do kterého dáte pečící papír, pak šátečky necháte ještě 30 minut dokynout. V troubě předehřáté na 200 ° pak pečte přibližně 20 minut.
Domácí pekárna – recepty: sladké pochoutky
Jemný mazanec |
- 150 ml mléka
- citronová kůra
- 2 vejce
- 90 g moučkového cukru
- 1 sáček vanilkového cukru
- 500 g polohrubé mouky
- 120 g tuku
- ¼ kostky droždí
- mandle
- rozinky
Postup přípravy: Do domácí pekárny vložíte mléko, vejce, cukr, citronovou kůru, tuk, droždí a mouku. Ke konci, po zaznění signálu v příslušném programu, přidáte mandle a rozinky.
Potřebný program domácí pekárny: sladký koláč (moučník), pokud takovým programem pekárna není vybavena, pak zvolte základní pro klasický kynutý chléb
Vanilková pudingová bábovka |
- 4 sáčky vanilkového pudingu
- 3 vejce
- 150 ml oleje
- 150 g cukru
- ½ sáčku prášku do pečiva
Postup přípravy: Všechny suroviny vsypte do domácí pekárny a použijte program pro moučník nebo dort. Pokud není, volte rychlý a nechte těsto 20 minut míchat. Poté proces přerušte, vyndejte metly a zvolte program pro klasické pečení. Po skončení zkontrolujte pomocí špejlí, zda se těsto nelepí (jestliže ano, dejte bábovku ještě péci, avšak opatrně a s kontrolou). Po vychladnutí bábovku opatrně z formy vyklepněte.
Koblížky s rumovým nádechem |
- 100 g másla
- špetka soli
- 3 až 4 lžíce rumu
- 300 ml mléka
- 7 žloutků
- 4 lžíce moučkového cukru
- 400 g polohrubé mouky
- 250g hladké mouky
- 1 kostka droždí
- jakákoliv marmeláda – náplň
Postup přípravy: Do pekárny vložte mléko, rum, cukr, droždí a žloutky rozmíchané v rozpuštěném másle, nakonec mouku a sůl. Zvolte program na tvorbu těsta, hlídejte však, bude-li třeba, ukončete předčasně. Po vykynutí těsto zpracujte, vyválejte placku o síle cca 1 cm a skleničkou nebo hrníčkem vykrájejte kolečka. Na ně dávejte marmeládu a přiložte další prázdné kolečko, které je třeba v rozích pořádně přimáčknout. Přebývající těsto okrájejte. Poté nechte koblížky ještě asi 15 minut odležet a na vrstvě tuku usmažte po obou stranách dozlatova (vkládat nejprve spodní stranou), nejvhodnější je pro tyto potřeby fritovací hrnec. Po usmažení koblížky pocukrujte.
Jahodová marmeláda |
- 900 g jahod
- 300 g želírovacího cukru 3:1
- 1 lžička citronové šťávy
Postup přípravy: Tento recept pro domácí pekárnu využijí ti, kteří vlastní přístroj vybavený funkcí na přípravu marmelády – program džem nebo marmeláda. Suroviny vložíte do pekárny a necháte zpracovat. Poté horkou směs vlijte do skleniček, uzavřete a otočte dnem vzhůru, abyste nemuseli zavařovat.
Receptů pro domácí pekárnu existuje opravdu velká spousta, vybrané z nich jsme vám přinesli i v tomto článku, neváhejte je proto vyzkoušet a potěšte sebe i strávníky u vás doma slanými či sladkými pochoutkami, které si určitě zamilujete.
PŘEJEME VÁM DOBROU CHUŤ!
Diskuse k článku
Spektrum zdraví
redakce Spektrum zdraví
Eva Klásková
Korenka