Hamburger zdravě: 3 chutné recepty
Hamburger anebo maso v housce patří mezi zdánlivě moderní jídla. Známe je z prodejen rychlého občerstvení a povětšinou nechybí ani na různých grilovačkách. Hamburger však má svou historii a zároveň je toto jídlo natolik variabilní, že jej můžete spatřit v řadě více či méně zdravé variantě. Jak si připravit skvělý hamburger přímo doma? A co takový bezlepkový hamburger nebo zeleninový hamburger?
Hamburger: Malé historické okénko
Pro mnohé bude jistě překvapením, že hamburger nepochází tak docela z Ameriky, ale inspirace pochází z Německa – z města Hamburk. Právě zde totiž byl rozšířen chov dobytka a maso, které se neprodalo včas se muselo rychle zpracovávat. Mlelo se, kořenilo a opékalo do placiček. V té době však bez pečiva! Prostřednictvím migrantů se hamburgery logicky přesunuly i do Ameriky, kde si rychle získaly své fanoušky. Výhodou byla rychlá příprava a možnost „teplého“ jídla i pro ty nejchudší. Hlavními odběrateli tak byli dělníci, kteří si během krátké pauzy kupovali „placičky“ u pojízdných stánků. V tuto chvíli však měl hamburger namále. Plátek mletého masa se špatně jedl ve stoje a v rychlosti. Naštěstí někoho napadlo vstrčit chutný kus masa mezi dva chleby a problém byl vyřešen. Postupně se z chleba stala typická houska a časem se přidával salát, rajčata, cibule, sýr, slanina, kečup, majonéza… Zkrátka každý dle své chuti. K největšímu rozmachu pak došlo ve 40. letech, kdy bratři McDonaldovi otevřeli „bar s okénkem“ u silnice.
Hamburger: Základní recept
Pokud byste se vydali na tour po milovnících hamburgerů tak zjistíte, že každý má svou tajnou přísadu, která právě ten jeho hamburger činí tím nejlepším. Je pravda, že kvalitní hovězí maso, které je základem klasického hamburgeru je značně variabilní. Nicméně existují určitá pravidla, která je dobré alespoň zpočátku dodržet. Základem je kvalitní mleté hovězí maso (nejlépe chutná klasický hovězí krk, lze použít i hovězí zadní) a víceméně „nic víc“. Do hamburgerů nepatří mouka ani strouhánka! Překvapením může být, že hamburgery se dochucují (sůl, pepř, byliny) až těsně před vložením na pánev.
Co do hamburgeru? Skvělým doplňkem je například zkaramelizovaná cibule (nakrájejte cibuli na plátky a opečte na pánvi s trochou oleje a lžící medu). Typickou zeleninou je ledový salát, rajčata (nikdy patky), případně nakládané okurky. Housky zahřejte nebo lehce opečte na suché pánvi a poté pomažte kečupem, případně hořčicí nebo dresinkem. K hamburgeru můžete přidat i rozpečený sýr, případně slaninu.
Hamburger: Jak připravit maso?
- Maso očistěte od větších blan a šlach a poté namelte nahrubo. Naším tipem je nechat ho chvilku v mrazáku, mletí je pak jednodušší.
- Rozdělte porce (počítejte 150–200 g/osoba) a opracujte maso. Hrubá síla se v tomto případě počítá. Důležitým krokem je tzv. obouchání masa. Jakmile máte maso rozdělené na jednotlivé porce, vytvarujte kuličky a doslova s nimi silou bouchejte o prkénko. Zajistíte, že se maso krásně spojí a na grilu či pánvi se nerozsýpá. Při více porcích použijte hnětáky na těsto (max 2 minuty).
- Vytvořte hamburgery. Klasický hamburger je poměrně „vysoká“ záležitost. Zapomeňte na ty z fastfoodů. Rukama nebo speciálním tvořítkem na hamburgery vytvořte placičky (klasická výška je 1–1,5 cm) s jemným ďolíčkem uprostřed. Ten slouží k tomu, aby se maso nanafouklo a dobře propeklo.
- Koření až před vložením na gril/pánev. Sůl, pepř, byliny, „tajná přísada“ až naposled, těsně před vložením masa na gril či pánev. Jinak maso pustí šťávu dřív, než potřebujete. Chladné placky dejte na rozehřátou pánev se silným dnem a pečte z obou stran cca 3 minuty, na závěr pak ještě 3 minuty na té první. Správný hamburger je uvnitř lehce narůžovělý. Pokud je máte raději více opečené, přidejte ještě 1-2 minuty.
Bezlepkový hamburger aneb i zdravě
Výhodou „opravdových“ hamburgeru je, že samotné maso je bezlepkové. Na rozdíl od karbanátků či sekané se do hamburgerů nepřidává mouka ani strouhánka. To jediné, co tedy musíte řešit je „houska“. Na trhu je v současné době řada bezlepkových výrobků a mezi nimi i bezlepkové housky. Hamburger však můžete pojmou i netradičně. Místo housky lze použít například větší vrstva ledového salátu, půlky papriky nebo například placičky z bramborového či kukuřičného těsta.
Zeleninový hamburger: Hamburger z červené řepy
Na hamburger nemusí rezignovat ani vegetariáni. Ti mohou vsadit například na červenou řepu, cizrnu anebo mrkev. V podzimním čase je skvělý například hamburger z červené řepy.
Co potřebujete na 4 burgery: 2 středně velké předvařené červené řepy, 100 g namletých ovesných vloček, 1 lžíce hořčice, sladká paprika, nastříhané listy šalvěje, 1 menší cibule, 2 žloutky, sůl pepř (na dozdobení pak cca 80 g modrého sýru a listy ledového salátu, případně zkaramelizovaná cibule). Zdravou verzi můžete podpořit i avokádem či ředkvičkami.
Postup: Najemno nastrouhejte červenou řepu a přes sítko vymačkejte přebytečnou tekutinu. Přidejte najemno namleté ovesné vločky, cibuli, žloutky a koření dle chuti. Vše promíchejte a vytvořte hutnější těsto. V ruce vytvarujte silnější (cca 1,5 cm) placičky a pečte z obou stran. Poté přidejte plátek modrého sýra, případně karamelizovanou cibulku. Housky můžete potřít dresinkem z medu a hořčice.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku