Jídla z jednoho pekáčku aneb 3 tipy na dokonalou večeři pro celou rodinu
Jídla z jednoho pekáčku ocení zejména početné rodiny a také hospodyňky, které nemají času nazbyt. Tyto pokrmy jsou v podstatě hotové během několika málo minut a zasytí i ty největší jedlíky. Postačí jen vybrat oblíbené suroviny, naskládat je do plechu, ochutit kořením a nechat troubu odvést svou práci.
Inspirujte se těmito třemi tipy na chutná jídla z jednoho pekáčku. Vybere si jistě každý, a to jak masožravci, vegetariáni, tak i vegani. Pokrmy vám nezaberou mnoho času a z jejich výsledné chutě budete unešení.
Jídla z jednoho pekáčku: Skvostný boeuf bourguignon
Mezi nejchutnější jídla z jednoho pekáčku pro masožravce můžeme zařadit například francouzský pokrm zvaný boeuf bourguignon. Připravuje se v troubě pozvolna až několik hodin a jeho chuť je nepopsatelně dokonalá. Připravte si tuto pochoutku společně s námi. Potřebovat budete:
- kvalitní hovězí maso (rumpsteak, kližka, nebo ořech): 1 500 g
- mrkev: 1 větší kus
- cibule: 1 ks
- česnek: 2 stroužky
- žampiony: 500 g
- bobkový list: 1 ks
- čerstvá petržel: 4 snítky
- čerstvý tymián: 2 snítky + ½ lžičky toho sušeného
- suché kvalitní červené víno: cca 950 ml
- sůl: 1 lžička
- čerstvý mletý pepř: cca ½ až 1 lžička
- rajský protlak: 1 lžíce
- slanina či uzený špek: 170 g
- slunečnicový olej: 2 lžíce
- máslo: 100 g
- hladká mouka: 2 lžíce
Před zahájením příprav tohoto lahodného jídla z jednoho pekáčku, zapněte troubu na 230 stupňů Celsia, ať se důkladně předehřeje. Poté si připravte hovězí maso. Odblaňte ho, nakrájejte na větší kostky (4 x 4 cm) a důkladně osušte kuchyňskými papírovými utěrkami. Zatím jej dejte stranou a v hlubokém zapékacím hrnci, nebo pekáčku si zahřejte na maximum slunečnicový olej a kus špeku či slaniny. Až bude tuk rozpálený, orestujte na něm zprudka hovězí kostky. V momentu, kdy budou mít zlatavou kůrku, vyjměte je. Do hrnce v další fázi vsypte na kostičky nakrájenou a oloupanou mrkev s cibulí. K orestované zelenině pak vraťte hovězí kostky, vše poprašte hladkou moukou, ochuťte čerstvým mletým pepřem, solí a dejte přikryté do trouby na pět minut. Po uplynutí této doby snižte teplotu v troubě na 150 až 160 stupňů. Následně maso i zeleninu přelijte červeným vínem, přidejte rajčatový protlak, lisované stroužky česneku, bobkový list, tymián, petržel a dejte zpět do trouby pomalu péct přikryté na zhruba 4 hodiny. Posledních patnáct minut před dopečením pokrmu orestujte na másle půlky očištěných žampionů a vložte je do omáčky. Po čtvrt hodině boeuf bourguignon vyjměte z trouby a podávejte například s křupavou bagetkou. Dobrou chuť!
Jídla z jednoho pekáčku: Zapečený květák ovoněný plísňovým sýrem
Chutná mohou být i vegetariánská jídla z jednoho pekáčku. Vyzkoušejte tento jednoduchý, a přitom skvělý recept na zapečený květák se sýrem. Připravte si:
- čerstvý květák: 2 kg
- máslo: 50 g
- vejce: 2 ks
- smetana na vaření: 100 ml
- sýr s modrou plísní (niva, gorgonzola, nebo roquefort): 60 g
- hladká mouka: 2 lžíce
- sůl a pepř na dochucení
- cibule nebo šalotka: 1 menší kus
U tohoto jídla z jednoho pekáčku oceníte jeho snadnou a rychlou přípravu. Nejprve si uvařte květák rozdělený na růžičky v mírně osolené vodě. Pak zapněte troubu a předehřejte ji na zhruba 170 stupňů Celsia. Uvařený květák vyjměte z vody a nechte okapat. Poté si k ruce vezměte pekáček a vymažte jej trochou másla. Zbytek dejte rozpustit na rozžhavenou pánev. Na té orestujte najemno pokrájenou cibuli či šalotku. Až bude cibule dozlatova opečená, vsypte ji do mixéru a spolu s vejci, modrým sýrem, hladkou moukou, solí, pepřem a smetanou rozmixujte na hladkou omáčku. Do vymazané zapékací misky rozprostřete vařené květákové růžičky a zeleninu rovnoměrně přelijte smetanovou omáčkou se sýrem. Pokrm dejte zapékat do trouby na půl hodiny, než se na povrchu vytvoří zlatavá kůrka. Podávejte teplé. Přejeme dobrou chuť.
Jídla z jednoho pekáčku: Zapečené lilky po italsku
Veganská jídla z jednoho pekáčku jsou nejen lehká, ale i zdravá. To platí i o tomto pokrmu, který vás nejen nasytí, ale doplní i vitamíny. Na zapečené lilky po italsku potřebujete tyto suroviny:
- lilek: 1 až 2 větší kusy
- rajčatová omáčka: 1 konzerva nebo sklenice
- zralá rajčata: 2 až 3 ks
- sladká čerstvá paprika: 2 ks
- cuketa: 1 větší kus
- zelené olivy: ½ šálku
- žampiony: 3 až 4 větší kusy
- oregano čerstvé: 1 snítka
- bazalka čerstvá: 2 snítky
- sušené italské bylinky: dle chuti
- olivový olej: 2 až 3 lžíce
- sůl a mletý černý pepř dle chuti
- tofu sýr: 100 až 150 g
Než se pustíte do veganského jídla z jednoho pekáčku, omyjte si lilky, odřízněte jim okraje, pokrájejte na centimetrové plátky podélně, mírně posolte a nechte pustit šťávu po dobu půl hodiny. Mezitím si připravte směs na plnění lilků. Očistěte si žampiony, rajčata, cuketu, papriky a vše pokrájejte na menší kostky. Všechny suroviny poté v míse promíchejte s půlkami zelených oliv, olivovým olejem, italským kořením, solí, pepřem a čerstvými bylinkami najemno nasekanými. Až budete mít hotovou náplň, zapněte troubu na 170 stupňů Celsia. V další fázi lilkové plátky osušte utěrkou, vyskládejte do pekáčku vystlaného pečícím papírem a dejte je na čtvrt hodiny propékat do trouby. Následně lilek vyjměte a pomažte důkladně jeho povrch rajčatovou omáčkou. Na tu nakonec navrstvěte zeleninovou směs s kořením a dejte pokrm přikrytý alobalem zapékat po dobu zhruba dvaceti minut. Poté lilky posypte rozdrobeným tofu a dopékejte dalších pět až deset minut bez alobalu. Podávejte teplé například s rostlinnou zakysanou smetanou. Dobrou chuť.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku