Palačinky si můžete vychutnat v mnoha variantách

Máte rádi palačinky? Připravte si je tradičně i netradičně, slané i sladké

Palačinky netřeba představovat. Jde o jeden z nejpopulárnějších pokrmů. Zejména pak u nejmladší generace. S čokoládou, marmeládou nebo klidně s medem. Ale dát si je můžete třeba i místo oběda ve slané verzi. Nepřekonatelné jsou se špenátem a sýrem nebo třeba s houbami. Ostatně palačinky nejsou žádným moderním vynálezem, pochutnávali si na nich už staří Řekové.

I když úplně první palačinky byly pojmenované jako Alita Dolcia (jiná sladkost) a vyrobili je Římané v 1. století našeho letopočtu. Vyráběly se z mouky, mléka, vajec a koření. Středoanglické slovo “pancake” se poprvé v angličině objevilo až ve století patnáctém. V Oxfordském slovníku je pak palačinka nejméně od roku 1611.

Zajímavosti o palačinkách

Tolik populární javorový sirup, kterým se polévají takzvané americké palačinky, pochází od indiánů. Palačinky se však nacházejí téměř v každé kultuře. A věděli jste, že 28. února se slaví Mezinárodní den palačinek a lívanců? Ale jsou i takové palačinky, které spousta lidí nikdy neochutná. Tak třeba ve Švédsku si můžete dát Blodplättar, což jsou palačinky z vepřové krve. Oproti tomu jedny z nejlepších palačinek mají rozhodně ve Francii. Jejich crêpe jsou tenké a křupavé. Překládají se nebo rolují a ty sladké se zahřívají v omáčce z cukru, másla, citrusové šťávy a likéru. V Rusku jsou zase oblíbené Blinis, což jsou kynuté palačinky. Vyrábějí se z pohankové mouky a podávají se se zakysanou smetanou, marmeládou, medem nebo kaviárem.

Čtěte také:

Vyzkoušejte nejlepší recepty na palačinky a lívance

Zdravé palačinky z ovesných vloček

Kopřiva dvoudomá ve 4 výtečných receptech: Vsadíte na lehkou detoxikační polévku nebo vydatné kopřivové palačinky?

Základní recept na palačinky

Přísady:

  • 250 ml mléka
  • 140 g hladké mouky
  • 2 vejce
  • 1 balení vanilkového cukru
  • špetka soli
  • olej či ghí na smažení

Příprava:

Mléko nalijte do vyšší nádoby, přidejte vejce, cukr i sůl. Důkladně prošlehejte metlou dohladka. Postupně přidávejte mouku a vždy ji pořádně zašlehejte. Těsto na palačinky musí být hladké. Po umíchání jej nechte půl hodiny odpočinout, nejlépe v lednici. Poté rozpalte na pánvi tuk a z obou stran vždy každou palačinku z těsta důkladně opečte.

Slané palačinky mohou být vydatným obědem nebo skvělou večeří

Francouzské pohankové palačinky

Přísady:

  • 100 g pohankové mouky
  • 300 ml mléka
  • 1 vejce
  • špetka soli
  • 40 g másla

Na náplň:

  • 4–6 plátků kvalitní šunky
  • nastrouhaný tvrdý sýr
  • 6 vajec

Příprava:

Smícháme mléko, vejce, sůl a mouku. Prošleháme a epřesuneme směs do lednice. Ideálně na noc. Ráno rozpálíme ghí a na něj pak vlijeme zhruba jednu malou naběračku palačinkového těsta. Na palčinku ihned rozetřeme vajíčko. Na to pak dáme natrhanou šunku a posypeme sýrem. Postupně překládejte okraje, abyste získaly čtvercový tvar palačinky. Z této jedné várky připravíte šest palačinek.

Kynuté palačinky 

Přísady:

  • 750 ml mléka
  • 250 g polohrubé mouky
  • 2 vejce
  • 80 g krupicového cukru
  • 1 balíček droždí

Příprava:

Nejprve necháme vzejít kvásek. Pak k němu přidáme všechny ostatní suroviny a promícháme v řídké těsto, které kynutím výrazně zhoustne. Necháme jej vykynout na dvojnásobek. Těsto pak nanášíme naběračkou na pánev, kde jste rozpálili ghí nebo máslo. Smažíme obě strany do světle hněda.

Palačinky z pšeničného kvasu

Přísady:

  • 240 g pšeničného kvasu pokojové teploty
  • 150-200 g mléka
  • 5 vajec
  • špetka soli
  • 1 lžíce cukru
  • 1 lžíce másla

Příprava:

V míse smícháme rozkvašený pšeničný kvas se špetkou soli a vejci. Důkladně prošleháme. Do směsi pak přidáme rozehřáté máslo a cukr. Opět promícháme. Nakonec pak zašleháme vlažné mléko. Na rozpálené pánvi pak palačinky opékáme z obou stran dozlatova.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 30. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, dnes je novoluní. Přejte si přání, při novoluní se plní. Je vhodný den na vnitřní očistu těla. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
ÚTERÝ 31. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 01. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PÁTEK 03. 01. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 04. 01. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 05. 01. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Proč lidi zůstávaj v nešťastnejch vztazích?

Děkuji za Váš komentář - trefně napsáno. I přesto, že jsem si ve svém článku stěžovala... tak tím rozhodně nec...

Na Štěpána není pána. Znáte sváteční tradice a pranostiky?

Ty zvyky jsou asi oblastní... U nás se na Štěpána rozhodně nejedla drůbež - husa bývala na Martina - ale uzené...

Proč lidi zůstávaj v nešťastnejch vztazích?

Přeji Vám dobrý den. Čistě náhodou jsem narazila na Váš článek a i když nemám ve zvyku něco takového číst ani ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Celoroční zahradničení – ani v zimě péče o zahradu nekončí

Zahrada není jen doménou jara a léta. I v zimě, kdy se zdá, že příroda spí, vyžaduje naši péči. Správná zimní údržba je klíčová pro zdraví a vitalitu rostlin v následující sezóně. Zaměřme se na dva nejdůležitěj...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Na Štěpána není pána. Znáte sváteční tradice a pranostiky?

Vánoční svátky v sobě nesou symboliku a také tradice, které dodržovali naši předkové. A také my se je alespoň nějakou formou dodržovat snažíme. Dnes je druhý svátek vánoční. Završuje Vánoce a v křesťanské litur...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!