Máte rádi palačinky? Připravte si je tradičně i netradičně, slané i sladké
Palačinky netřeba představovat. Jde o jeden z nejpopulárnějších pokrmů. Zejména pak u nejmladší generace. S čokoládou, marmeládou nebo klidně s medem. Ale dát si je můžete třeba i místo oběda ve slané verzi. Nepřekonatelné jsou se špenátem a sýrem nebo třeba s houbami. Ostatně palačinky nejsou žádným moderním vynálezem, pochutnávali si na nich už staří Řekové.
I když úplně první palačinky byly pojmenované jako Alita Dolcia (jiná sladkost) a vyrobili je Římané v 1. století našeho letopočtu. Vyráběly se z mouky, mléka, vajec a koření. Středoanglické slovo “pancake” se poprvé v angličině objevilo až ve století patnáctém. V Oxfordském slovníku je pak palačinka nejméně od roku 1611.
Zajímavosti o palačinkách
Tolik populární javorový sirup, kterým se polévají takzvané americké palačinky, pochází od indiánů. Palačinky se však nacházejí téměř v každé kultuře. A věděli jste, že 28. února se slaví Mezinárodní den palačinek a lívanců? Ale jsou i takové palačinky, které spousta lidí nikdy neochutná. Tak třeba ve Švédsku si můžete dát Blodplättar, což jsou palačinky z vepřové krve. Oproti tomu jedny z nejlepších palačinek mají rozhodně ve Francii. Jejich crêpe jsou tenké a křupavé. Překládají se nebo rolují a ty sladké se zahřívají v omáčce z cukru, másla, citrusové šťávy a likéru. V Rusku jsou zase oblíbené Blinis, což jsou kynuté palačinky. Vyrábějí se z pohankové mouky a podávají se se zakysanou smetanou, marmeládou, medem nebo kaviárem.
Základní recept na palačinky
Přísady:
- 250 ml mléka
- 140 g hladké mouky
- 2 vejce
- 1 balení vanilkového cukru
- špetka soli
- olej či ghí na smažení
Příprava:
Mléko nalijte do vyšší nádoby, přidejte vejce, cukr i sůl. Důkladně prošlehejte metlou dohladka. Postupně přidávejte mouku a vždy ji pořádně zašlehejte. Těsto na palačinky musí být hladké. Po umíchání jej nechte půl hodiny odpočinout, nejlépe v lednici. Poté rozpalte na pánvi tuk a z obou stran vždy každou palačinku z těsta důkladně opečte.
Francouzské pohankové palačinky
Přísady:
- 100 g pohankové mouky
- 300 ml mléka
- 1 vejce
- špetka soli
- 40 g másla
Na náplň:
- 4–6 plátků kvalitní šunky
- nastrouhaný tvrdý sýr
- 6 vajec
Příprava:
Smícháme mléko, vejce, sůl a mouku. Prošleháme a epřesuneme směs do lednice. Ideálně na noc. Ráno rozpálíme ghí a na něj pak vlijeme zhruba jednu malou naběračku palačinkového těsta. Na palčinku ihned rozetřeme vajíčko. Na to pak dáme natrhanou šunku a posypeme sýrem. Postupně překládejte okraje, abyste získaly čtvercový tvar palačinky. Z této jedné várky připravíte šest palačinek.
Kynuté palačinky
Přísady:
- 750 ml mléka
- 250 g polohrubé mouky
- 2 vejce
- 80 g krupicového cukru
- 1 balíček droždí
Příprava:
Nejprve necháme vzejít kvásek. Pak k němu přidáme všechny ostatní suroviny a promícháme v řídké těsto, které kynutím výrazně zhoustne. Necháme jej vykynout na dvojnásobek. Těsto pak nanášíme naběračkou na pánev, kde jste rozpálili ghí nebo máslo. Smažíme obě strany do světle hněda.
Palačinky z pšeničného kvasu
Přísady:
- 240 g pšeničného kvasu pokojové teploty
- 150-200 g mléka
- 5 vajec
- špetka soli
- 1 lžíce cukru
- 1 lžíce másla
Příprava:
V míse smícháme rozkvašený pšeničný kvas se špetkou soli a vejci. Důkladně prošleháme. Do směsi pak přidáme rozehřáté máslo a cukr. Opět promícháme. Nakonec pak zašleháme vlažné mléko. Na rozpálené pánvi pak palačinky opékáme z obou stran dozlatova.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku