Nejlepší domácí karamel: Spolehlivý recept, podle kterého se vám karamel konečně povede
Lahodný, extrémně dobrý a zároveň rychle hotový. I takový může být domácí karamel. Jestliže jste se jeho výrobě až dodnes vyhýbali nebo se báli případných neúspěchů, tak tentokrát se do toho můžete bez obav pustit. Domácí karamel pak můžete použít do dezertů, zákusků nebo třeba do jogurtů, pudinků, na vafle, palačinky nebo jako ozdobu na pohár nebo dort. Zkrátka lahůdka, která všechny vaše dobroty pozvedne na úplně jinou úroveň.
Receptů na domácí karamel je sice plný internet. Ale najít takový, který se vám zaručeně povede a nebudete se muset při jeho přípravě bát případných neúspěchů, není úplně snadné. Karamel si také můžete koupit i v obchodě již hotový, ale nejde o úplně nejlevnější záležitost. Podle tohoto receptu vás vyjde na zlomek ceny a ručíme vám za to, že se rozhodně povede.
Domácí karamel – přísady:
- 100 g krupicového cukru
- šťáva z ½ citrónu
- 2 polévkové lžíce vody
Domácí karamel – příprava:
Do hrnce nasypeme cukr a přidáme dvě lžíce studené vody i citrónovou šťávu. Plotnu rozpálíme na střední výkon. Nemícháme a necháme směs pozvolna zahřívat a cukr rozpouštět. Jakmile cukr zhnědne, lehce směs promícháme a odstavíme. Hrnec ihned ponoříme do ledové vody, abychom zastavili proces karamelizace. A je hotovo. Teď už můžete karamel použít, jak je libo.
Stévie a lipie: Zdravý domácí cukr. Vypěstujte si je!
Přírodní sladidla jsou zdravější alternativou rafinovaného bílého cukru
Jak správně uchovávat domácí karamel?
Jestliže karamel nespotřebujete ihned nebo jste si dokonce udělali i nějaký do zásoby, pak jistě přemýšlíte, jak jej co nejlépe a nejdéle uchovat. Jsou pochopitelně různé způsoby. Ale který je ten nejlepší?
Domácí karamel z mraznice
Velice rychlým způsobem uchování je uložení čerstvě vyrobeného karamelu do lednice. Jednoduše domácí karamel vložte do nádoby, která je vhodná do mrazáku, nádobu uzavřete a nechte zmrazit. Bez problémů zde takto vydrží minimálně tři měsíce. Pamatujte však na to, že následné rozpouštění karamelu by mělo být pomalé, nikoliv šokové. Nechte tedy karamel povolit při pokojové teplotě. Teprve pak jej můžete zahřívat a dále s ním pracovat.
Domácí karamel a jeho sterilizace
Nejjednodušším a nejúčinnějším způsobem je uchování prostřednictvím sterilizace. Hotový domácí karamel jednoduše nalijte do vysterilizovaných sklenic, které je možné uzavřít zaklapávacím víčkem. Sklenice pevně uzavřete, otočte dnem vzhůru a nechte je takto otočené alespoň půl hodiny, ideálně však do úplného zchladnutí karamelu. Pak je otočte zpět víčkem nahoru a nezapomeňte je označit štítkem s datem výroby. Domácí karamel vydrží takto bez problémů 3-6 měsíců. Karamel pak uložte na chladné a suché místo, ideálně bez přístupu denního světla. Přičemž nejlepší sterilizace sklenic je buď přímo ve sterilizační nádobě nebo je možný pouze výplach vařící vodou. Případně je pak možné sklenice sterilizovat v myčce nádobí.
Domácí karamel ze zásob
Když budete chtít takto uchovaný domácí karamel později použít, bude nejspíše již pořádně tuhý. Z toho nemějte obavy, je to normální stav. K tomu, aby opět povolil, bude potřebovat teplo. Rozpustit jej můžete položením sklenice do nádoby s horkou vodou nebo jej můžete nechat znovu povolit i v mikrovlnné troubě. Po otevření sklenice spotřebujte karamel nejpozději do tří týdnů.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku