Raw strava pročistí tělo, zlepší zdravotní stav a zajistí štíhlou linii. Vyzkoušíte?
Raw strava je v posledních letech jakýmsi módním hitem. Chcete-li tento druh stravování pouze vyzkoušet, pak právě letní období je pro experimenty jako stvořené. Krásně si pročistíte tělo, budete se stravovat zdravě a především si zajistíte ploché břicho do plavek.
Princip raw stravování je vlastně jednoduché. Potraviny se konzumují syrové, zpracované při maximální teplotě do cca 40 stupňů. Raw strava razí filozofii, že rostliny jsou zcela komplexní, jejich složení je naprosto ideální pro to, aby mohly ve zdraví růst a žít. Pokud se stanou součástí potravního řetězce, celou svou výbavu předají strávníkovi. Není tedy žádný důvod přemýšlet nad tím, zda jsou v nich minerály, vitamíny, stopové prvky a enzymy ve správném poměru.
Raw strava pro každého
Většina módních stylů stravování rozhodně není pro všechny věkové skupiny, což raw strava vylučuje. Ta je skutečně pro každého. Neublíží, to je jejím hlavním benefitem. A dodá našemu tělu veškeré cenné látky, které potřebuje. Například zelené potraviny obsahují chlorofyl, bez nějž se neobejdou rostliny, zvířata ani lidé. Dalším důležitým aspektem raw stravy je jednoduchost. Tak, jak máme složitý obsah talíře, máme i složitý život. Tak, jak moc si nakládáme na talíř, si nakládáme i v životě. Když pohlédneme do přírody, vidíme účelnou jednoduchost a zároveň dokonalost. Pokud začneme kombinovat mnoho různorodých plodin v jednom pokrmu, jejich stravitelnost se vzájemně snižuje, a zároveň se tak ponižuje původní záměr raw stravy, tedy získat energii pro život. Můžeme ji zařazovat do svého života „po kapkách“, ale vytrvale – a za čas se můžeme radovat z příznivých výsledků.
Živá neboli raw strava jako životní styl
Honí vás mlsná? Vyrobte si raw snickers tyčinku za pár minut
Je raw strava ten správný směr?
Raw strava je spojena s enzymy. To jsou látky bílkovinné povahy, které se účastní každé činnosti v našem těle. Pokud je ale využíváme na jiné aktivity, než pro jaké jsou určeny, zbytečně je odčerpáváme a zkracujeme si tak délku života.
Enzymy žijí do teploty 42–45 °C a zajímavá je teplotní shoda jejich životnosti s horní hranicí stupnice teploměru určeného k měření teploty našeho těla. Přiblížíme-li se k ní, nastává kritický stav ohrožující náš život. Jíme-li živou, tedy tepelně neupravovanou stravu, enzymy zůstávají živé a pracují pro nás. Každá živá potravina obsahuje enzymy potřebné pro svůj život. Pokud takovou potravinu sníme, její enzymy se účastní trávicího procesu v těle. Z našich enzymů nemusí být pak tolik odebráno na trávení potravy a mohou být využity pro své původní funkce.
Raw strava pro očistu těla
Pro podporu činnosti jater a vylučování žluči je nejvhodnější hořká chuť, kterou najdeme například v pampelišce. Kopřiva zase umí dokonale pročistit celé naše tělo. Tím, že tělu dodáme lehkou stravu převážně v podobě bylin (například týden jíme pouze byliny jako saláty a mixované nápoje), pomůžeme přirozeně jeho samovolné očistě.
Raw strava na talíři
Cuketové nudle s bazalkovým pestem
Přísady:
- 1 větší cuketa nebo 2 menší
- ½ menší červené cibule
- 2 lžíce citrónové šťávy z čerstvého citrónu
- 2 stroužky česneku
- 2 snítky bazalky
- 1 snítka zelené petrželky
Příprava:
Všechny ingredience, kromě cukety, v mixéru důkladně rozmixujeme. V případě potřeby můžeme přidat trochu studené vody. Nakonec nakrouháme cuketu na nudličky a přelijeme ji umixovaným pestem. Ihned podáváme.
Letní špenátová polévka
Přísady:
- svazek čerstvého špenátu
- 1 menší červené cibule
- ½ avokáda
- 1 stroužek česneku
- 200 ml vody
- bylinky na ozdobu podle chuti
Příprava:
Všechny ingredience vložíme do mixéru a rozmixujeme na hladký krém. Ten rozlijeme do talířů a ozdobíme čerstvě natrhanými a nasekanými bylinkami. Ihned podáváme.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku