Řeřicha je neskutečně nabitá cennými látkami

Řeřicha na talíři: Vitamínová bomba za pár korun vás nabije energií

Řeřicha je rostlina nenápadná, drobná a nabitá vitamíny i minerály. Obrovskou výhodou je to, že se může pěstovat po celý rok. Nejlepší je ovšem právě teď, v zimních měsících, kdy je nedostatek energie, všudypřítomná nachlazení a celkově slabší imunita a zásoba čerstvé a kvalitní zeleniny a ovoce je nedostatečná.

Řeřicha setá pochází z dnešního Iráku a Egypta, kde byla původně pěstována a odkud se časem dostala i do Evropy. Její účinky znali lidé již před tisíci lety a lékaři té doby ji doporučovali na nemoci močového ústrojí a poruchy krvetvorby

Řeřicha ukrývá spoustu cenných látek

Zdravotní účinky řeřichy seté jsou odvozené od látek v ní obsažených. Řeřicha, respektive její mladé výhonky obsahují především minerální látky jako draslík, hořčík, jód, železo, měď, selen, vápník a sloučeniny síry, dále ve velkém množství chlorofyl, karotenoidy a vitamíny C, A a B1. Díky svému složení působí řeřicha močopudně a dezinfekčně a pomáhá například při zánětech močového měchýře. Má antimikrobiální, antioxidační a krev čistící účinky. Vitamín C a A působí jako antioxidanty a pomáhají předcházet stárnutí buněk. Vitamín B1 – thiamin – pomáhá tělu při nervovém vypětí, zlepšuje vitalitu a zmírňuje únavu. Řeřicha působí také proti průjmům, kde se uplatňuje její protikřečový účinek hořčíku, a podporuje činnost trávicího ústrojí a jater. Šťáva z řeřichy použitá za čerstva čistí nečistou pleť a akné a používá se i na uklidnění.

Čtěte také:

Zelené potraviny proti nemocem i jako účinná prevence

Potraviny pro zdravé srdce: Rajčata, salát i sklenka červeného

Pěstování bylinek: Řeřicha

Řeřicha na pěstování musí být čerstvá

Semínka řeřichy se pěstují buď doma na kousku vaty, substrátu či v květináči, nebo se vysévají přímo do záhonu brzy na jaře jako salátová a léčivá bylina. Semínka řeřichy se dají koupit téměř všude a dají se sehnat i v bio kvalitě. Je vhodné při koupi myslet na to, že řeřicha velmi rychle ztrácí klíčovost, a proto kupovat jen semínka s rokem plnění stejným, jako je rok vašeho výsevu. Nedoporučuje se vysévat semínka prošlá, je velmi pravděpodobné, že nevyklíčí.

Řeřicha a domácí pěstování

Pěstování doma je absolutně nenáročné na čas, světlo i prostor. Pro to nejjednodušší pěstování řeřichy je potřeba mít doma pouze vatu nebo papírové ubrousky, misku, několik balíčků semínek řeřichy seté a nůžky. Semínka nahusto nasypaná na mokrou vatu, umístěnou ve vhodné nižší misce, se musí udržovat vlhká, a proto je potřeba je minimálně jedenkrát denně zalévat. Jakmile je vata suchá, semínka uschnout a dál nerostou. Po pár dnech začnou semínka klíčit a mohou se použít do salátů. Ještě lepší je však pěstování řeřichy na papírových ubrouscích nebo pouze na klíčících miskách. Asi za týden od výsevu už narostou dostatečně dlouhé výhonky, které lze nůžkami odstřihnout a konzumovat. Po urychlení růstu stačí misku překrýt igelitovým pytlíkem nebo voskovým ubrouskem a udělat si doma miniaturní pařník.

Řeřicha se jí ideálně za studena

Řeřicha má tu výhodu, že je dostupná v době, kdy jiné bylinky s podobnými účinky nebo s obsahově stejnými látkami nejsou k dispozici. Řeřichu je dobré konzumovat syrovou, neboť vařením ztrácí mnoho ze svých účinných látek, a také dlouhodobě, ale v malém množství. Denní dávka pro dospělého by neměla překročit jednu polévkovou lžíci a dávka pro děti lžičku lístků řeřich. Ideální použití je posypat s ní již hotové jídlo.

Řeřicha na talíři: Pečená zelenina posypaná řeřichou

Přísady:

  • kořenová zelenina po jednom kusu – mrkev, celer, petržel, červená řepa
  • 2 brambory
  • 1 menší dýně hokkaidó
  • 2 cibule
  • olej, sůl, bylinky (tymián, sladká paprika, kmín, rozmarýn)
  • řeřicha

Příprava: 

Zeleninu oloupeme a zbavíme slupek, dýni omyjeme a vydlabeme střed. Nakrájíme na větší kusy a vložíme do pekáčku. Polijeme olivovým nebo jiným kvalitním rostlinným olejem, osolíme a okořeníme. Pečeme ve vyhřáté troubě na 200 stupňů asi 20 minut do změknutí zeleniny. Servírujeme posypané řeřichou. 

Řeřicha se dá jíst jen tak, třeba na čerstvém pečivu s máslem

Řeřicha na talíři: Zeleninová pomazánka s řeřichou

Přísady:

Příprava: 

Čtvrt bulvy celeru a větší mrkev oloupeme a nastrouháme najemno, dáme do misky, smícháme s majonézou a osolíme. Kváskový chléb nakrájíme, namažeme pomazánkou a posypeme řeřichou.

Řeřicha na talíři: Čočkový salát plný barev

Přísady:

  • 3 hrsti čočky (červená, černá, hnědá – od každého druhu jednu hrst)
  • 1 větší mrkev
  • 1 menší červená řepa
  • 1 žlutá paprika
  • 2 střední kyselé okurky
  • 1 cibule
  • řeřicha
  • sůl, pepř
  • citrónová šťáva z půlky citrónu

Příprava: 

Nejprve je třeba, abychom uvařili čočku. Vzhledem k tomu, že každý druh se připravuje jinak, připravíme je podle návodu na obalu. Pro zmírnění plynatosti můžeme k čočce přidat některé druhy bylin (majoránka, saturejka, mořská řasa…). Než se čočka uvaří, nakrájíme na drobné kostky mrkev, papriku i okurky. Červenou řepu za syrova nahrubo nastrouháme. Smícháme vše dohromady. Cibuli nasekáme nadrobno, osmahneme na oleji a přidáme k zelenině. Nyní ke směsi přidáme i uvařené všechny tři druhy čočky. Osolíme, opepříme, přelijeme citrónovou šťávou a pořádně promícháme. Barevný salát podáváme posypaný nasekanou řeřichou.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

  • Martina

    10:27 9. 1. 2022 +1
    Řeřichu miluju. Teď v zimě je naprosto božská a chutná mnohem líp, než bakelitová zelenina z obchodu. Prostě doma vypěstovaná šťavnatá zelenina. A nejlepší je na chlebu s pomazánkovým máslem.

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.