Špenát v mnoha podobách: Na imunitu, srdce i oči
Špenát má většina z nás spojený s klišé Pepka námořníka. Mnoho lidí tato pohádka inspirovala k jeho zařazení do jídelníčku, a to je dobře. Špenát sice neobsahuje až tak velké množství železa, jak bylo deklarováno, ale nabízí skvělý koktejl pro tělo blahodárných látek, které mimo jiné přispívají k silnější obranyschopnosti organismu. Proč bychom měli ve svém jídelníčku špenát mít? A kdy je naopak vhodné jej vyřadit?
Špenát: Vitaminová bomba
Špenát je ceněný zejména pro vysoký obsah karotenu, resp. provitaminu A. Denní potřebu tohoto prvku uspokojí 25–50 g špenátu. Dále obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin C, E a vitamin K. Z ostatních látek jmenujme cholin, flavonoidy, lutein, kyselinu pantotenovou, šťavelovou a dále vápník, draslík, zinek, mangan, hořčík či selen. A ano, obsahuje také velmi dobře vstřebatelné železo. Výhodou také je, že obsahuje vysoké procento chlorofylu.
Špenát: Lepší pravidelně než se předávkovat
Je zřejmé, že špenát toho nabízí skutečně hodně. Lepší však než jednorázové velké dávky špenátových smoothies, koktejlů a jídel je špenát do jídelníčku pravidelně zařazovat přirozeně. Látky v něm obsažené jsou pak snadněji vstřebatelné. Nezapomeňte, že jídelníček nejsou jednorázové výkyvy a pokusy, ale dlouhodobý životní styl. Ke správnému (s)trávení potřebujeme v těle mít připraveny i příslušné mechanismy a bakterie. Lidé, kteří užívají léky na ředění krve, typicky Warfarin, by si právě kvůli vysokému obsahu vitaminu K měli na špenát dávat pozor. Může negativně ovlivnit působení léku a nechtěně je ohrozit na zdraví.
Špenát: Imunitní vzpruha i brzda osteoporózy
Na přírodních látkách je kouzelné, že zpravidla působí na mnoha úrovních. Díky obsaženým látkám se špenátu připisuje:
- blahodárný vliv na imunitní systém,
- prevence kardiovaskulárních problémů,
- podpora růstu svalové hmoty,
- ochrana před vznikem osteoporózy, resp. zmírňuje její průběh,
- příspěvek ke snižování krevního tlaku i hladiny cholesterolu,
- podíl na dosažení správnému trávení (často se doporučuje při zácpách),
- v těhotenství podporuje správný vývoj plodu,
- podpůrné účinky při chudokrevnosti,
- pozitivní vliv na oči (zejména díky luteinu),
- podpora mozkové činnosti (zejména kognitivních schopností),
- dezinfekční účinky.
Recept se špenátem: Vsaďte na smoothies
Jednou z cest, je pravidelně zařazovat tzv. smoothies. Tedy rozmixované suroviny, které následně vypijete. Lze využít jako zdravá svačina nebo lehká večeře. Šťávy je však třeba konzumovat s „rozumem“, neboť o tom, zda se příslušná surovina stane lékem nebo jedem rozhoduje právě množství (volná citace Paracelsa). Řada těchto smoothies, které mohou a nemusí obsahovat špenát mají obvykle řadu detoxikačních = očistných účinků. A to nejen tím, že obvykle urychlí vylučování. Špenát můžete směle kombinovat s řepou a mrkví (doporučený poměr 1:1:2,5), celerem a mrkví (1:1,5:2), celerem a salátem (1:2:1,3). Přidat však můžete také zdravé tuky (mango, mandlové máslo, avokádo, banán). Špenát i ostatní suroviny se mixují čerstvé, nikoli povařené. Právě mixováním se ze špenátu uvolňuje cenný lutein.
Recept se špenátem: Obohaťte salát
Špenát se skvěle hodí také jako čerstvý do míchaných salátů. Je vhodný zejména v teplých dnech, kdy právě tato kombinace člověka i přirozeně zavodní. Hodí se i pro všechny, kteří mají sedavé zaměstnání, případně nekonzumují dostatek jiné zeleniny. Je dobré si uvědomit, že salát nejsou „jen“ natrhané listy, i když i ty jsou lahodné, ale právě jejich kombinace a případně lehká zálivka z oleje nebo s přidáním ořechů pomáhá lépe suroviny vstřebat. K salátům se doporučuje také přidat bílkovinu, ať už v podobě masa (například opražených kuřecích kostek), tofu, tempehu nebo sýra. Pokud přihodíte i něco sacharidů, resp. cukrů (například rajčátka, paprika či trochu quinoi), vyhnete se následným „chutím na něco“.
Recept se špenátem: Pozor na pánev
Tepelně upravený špenát bohužel ztrácí řadu cenných látek (zejména lutein je na teplotu velmi citlivý, hned poté vitamin C). Nejhůře na tom je příprava na pánvi, nejlépe živiny uchováte v páře. Tam se sice určité procento sníží, na druhou stranu se zvýší obsah provitaminu A. Při přípravě špenátu pak zapomeňte na mikrovlnnou troubu.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku