Špenát má na naše zdraví velký vliv

Špenát v mnoha podobách: Na imunitu, srdce i oči

Špenát má většina z nás spojený s klišé Pepka námořníka. Mnoho lidí tato pohádka inspirovala k jeho zařazení do jídelníčku, a to je dobře. Špenát sice neobsahuje až tak velké množství železa, jak bylo deklarováno, ale nabízí skvělý koktejl pro tělo blahodárných látek, které mimo jiné přispívají k silnější obranyschopnosti organismu. Proč bychom měli ve svém jídelníčku špenát mít? A kdy je naopak vhodné jej vyřadit?

Špenát: Vitaminová bomba

Špenát je ceněný zejména pro vysoký obsah karotenu, resp. provitaminu A. Denní potřebu tohoto prvku uspokojí 25–50 g špenátu. Dále obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin C, E a vitamin K. Z ostatních látek jmenujme cholin, flavonoidy, lutein, kyselinu pantotenovou, šťavelovou a dále vápník, draslík, zinek, mangan, hořčík či selen. A ano, obsahuje také velmi dobře vstřebatelné železo. Výhodou také je, že obsahuje vysoké procento chlorofylu.

Špenát: Lepší pravidelně než se předávkovat

Je zřejmé, že špenát toho nabízí skutečně hodně. Lepší však než jednorázové velké dávky špenátových smoothies, koktejlů a jídel je špenát do jídelníčku pravidelně zařazovat přirozeně. Látky v něm obsažené jsou pak snadněji vstřebatelné. Nezapomeňte, že jídelníček nejsou jednorázové výkyvy a pokusy, ale dlouhodobý životní styl. Ke správnému (s)trávení potřebujeme v těle mít připraveny i příslušné mechanismy a bakterie. Lidé, kteří užívají léky na ředění krve, typicky Warfarin, by si právě kvůli vysokému obsahu vitaminu K měli na špenát dávat pozor. Může negativně ovlivnit působení léku a nechtěně je ohrozit na zdraví.

Čtěte také:

Oči jsou při cvičení důležité. Hubněte efektivněji

Špenát: Imunitní vzpruha i brzda osteoporózy

Na přírodních látkách je kouzelné, že zpravidla působí na mnoha úrovních. Díky obsaženým látkám se špenátu připisuje:

  • blahodárný vliv na imunitní systém,
  • prevence kardiovaskulárních problémů,
  • podpora růstu svalové hmoty,
  • ochrana před vznikem osteoporózy, resp. zmírňuje její průběh,
  • příspěvek ke snižování krevního tlaku i hladiny cholesterolu,
  • podíl na dosažení správnému trávení (často se doporučuje při zácpách),
  • v těhotenství podporuje správný vývoj plodu,
  • podpůrné účinky při chudokrevnosti,
  • pozitivní vliv na oči (zejména díky luteinu),
  • podpora mozkové činnosti (zejména kognitivních schopností),
  • dezinfekční účinky.

Salát se špenátem může oživit jídelníček

Recept se špenátem: Vsaďte na smoothies

Jednou z cest, je pravidelně zařazovat tzv. smoothies. Tedy rozmixované suroviny, které následně vypijete. Lze využít jako zdravá svačina nebo lehká večeře. Šťávy je však třeba konzumovat s „rozumem“, neboť o tom, zda se příslušná surovina stane lékem nebo jedem rozhoduje právě množství (volná citace Paracelsa). Řada těchto smoothies, které mohou a nemusí obsahovat špenát mají obvykle řadu detoxikačních = očistných účinků. A to nejen tím, že obvykle urychlí vylučování. Špenát můžete směle kombinovat s řepou a mrkví (doporučený poměr 1:1:2,5), celerem a mrkví (1:1,5:2), celerem a salátem (1:2:1,3). Přidat však můžete také zdravé tuky (mango, mandlové máslo, avokádo, banán). Špenát i ostatní suroviny se mixují čerstvé, nikoli povařené. Právě mixováním se ze špenátu uvolňuje cenný lutein.

Recept se špenátem: Obohaťte salát

Špenát se skvěle hodí také jako čerstvý do míchaných salátů. Je vhodný zejména v teplých dnech, kdy právě tato kombinace člověka i přirozeně zavodní. Hodí se i pro všechny, kteří mají sedavé zaměstnání, případně nekonzumují dostatek jiné zeleniny. Je dobré si uvědomit, že salát nejsou „jen“ natrhané listy, i když i ty jsou lahodné, ale právě jejich kombinace a případně lehká zálivka z oleje nebo s přidáním ořechů pomáhá lépe suroviny vstřebat. K salátům se doporučuje také přidat bílkovinu, ať už v podobě masa (například opražených kuřecích kostek), tofu, tempehu nebo sýra. Pokud přihodíte i něco sacharidů, resp. cukrů (například rajčátka, paprika či trochu quinoi), vyhnete se následným „chutím na něco“.

Recept se špenátem: Pozor na pánev

Tepelně upravený špenát bohužel ztrácí řadu cenných látek (zejména lutein je na teplotu velmi citlivý, hned poté vitamin C). Nejhůře na tom je příprava na pánvi, nejlépe živiny uchováte v páře. Tam se sice určité procento sníží, na druhou stranu se zvýší obsah provitaminu A. Při přípravě špenátu pak zapomeňte na mikrovlnnou troubu.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 29. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...