Čtyřboč neboli novozélandský salát ozdobí zahradu a v parných letních dnech nahradí čerstvý špenát
Jestli milujete čerstvý špenát, pak se i čtyřboč stane vaší oblíbenou zeleninou. Jeho nesporně velkou výhodou je to, že vyplní mezeru v pěstování špenátu. Ten se totiž vysévá na záhon brzy na jaře nebo pak až na podzim. Čtyřboč má svoji sezónu právě nyní. A ještě teď, v polovině prázdnin, jej můžete bez obav vysít.
Čtyřboč neboli novozélanský špenát je rostlina pocházející z jižní polokoule. Jako doma je totiž právě na Novém Zélandu a také v Austrálii. Jde o rostlinu značně podobnout špenátu, i když na rozdíl od něj se plazí. Ostatně právě mladé listy a stonky byly důležitou zeleninou ve stravě původních obyvatel Austrálie a Nového Zélandu dlouho před příchodem Evropanů. I když se čtyřboč dodnes konzumuje, je značně zastíněna nepůvodními druhy. Mnoho lidí ji nezná a tudíž ani nepěstuje, což je velká škoda.
Čtyřboč na zahrádce
Oproti klasickému špenátu vyžaduje čtyřboč teplo. Vyséváme ji proto nejdříve v květnu, tedy až poté, co nehrozí žádné mrazy. Je nutné počítat s tím, že semínka dlouho klíčí a vcelku špatně vzchází, proto vyséváme raději vždy více semínek. Pro rychlejší sklizeň je pochopitelně vhodnější předpěstování sazenic, i když přes léto můžeme bez obav semínka dávat přímo do řádků na záhonku. Ostatně takové rostliny jsou pak i vitálnější a zdravější.
Vzhledem k tomu, že jde o plazivou rostlinu, počítejte s tím, že čtyřboč nebude na záhoncích rozhodně ukázněná. Je tedy vhodné zasít ji například mezi rajčata, které bude pokryvem půdy chránit před vysycháním. Navíc se s nimi dobře snáží. A vysít ji můžete třeba i pod ovocné stromy se štíhlou korunou, pod kterými není velký stín. Vyvarujte se však společného pěstování se saláty, tam se jí příliš dařit nebude.
Sklizeň čtyřboče
Je škoda, že se u nás čtyřboč pěstuje tak málo. Jde o velice chutnou zeleninu. Má tmavě zelené a šťavnaté listy. I když jde o salát, chutí se podobá právě spíše špenátu, i když s ním prakticky po botanické stránce nemá nic společného. Patří k úplně jiné čeledi. Oproti špenátu je však čtyřboč i jemnější a lahodnější. Ovšem myslete na to, že stejně jako špenát, obsahuje čtyřboč poměrně vysoké množství kyseliny šťavelové. Tedy může vyplavovat vápník z těla. Je proto tedy vhodné konzumovat čtyřboč společně s potravinami bohatými právě na vápník.
Čtyřboč můžeme sklízet až do prvních mrazíků. Jak na to? Odlamují se mladé lístky nebo klidně i celé lodyhy. Zapomeňte také na to, že byste čtyřboč přihnojovali, nic takového ke svému životu u vás na zahradě nepotřebuje.
Čtyřboč na talíři
Čtyřboč je nejen chutná, ale hlavně také zdravá zelenina. Bez obav ji mohou konzumat i ti, kteří se snaží hubnout. Čerstvě utržené listy ukrývají až 90 procent vody. Zbytek jsou pak bílkoviny, sacharidy a další látky. Nechybí pochopitelně vitamín C a také provitamín A. Listy nebo konce stonků je vhodné pár minut blanšírovat. Pak už můžete čtyřboč třeba zamrazit podobně jako špenát nebo jej rovnou použít do zeleninových salátů, slaných koláčů, polévek, omáček nebo třeba do nádivky. Udělat z ní můžete například i lahodné pesto, to už je však jen na vás a vašich chuťových preferencích.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku