Vypěstujte si vlastní hlávkový salát. S výsadbou můžete začít klidně hned
S přicházejícím jarem potřebuje naše tělo čím dál tím víc nejen sluneční paprsky, ale také vitamíny, minerály a další cenné látky. Po zimě je vyprahlé, vyčerpané a potřebuje pořádně nabrat sílu. Pokud tělu dáme všechno, co potřebuje, vyhnou se nám nejen tradiční jarní virózy, ale hlavně jarní únava. Jednou z potravin, která nám umí dodat vše potřebné, je hlávkový salát. Jeho nespornou výhodou je to, že si ho už teď můžeme sami vypěstovat.
Není nad křupavou, čerstvou, právě utrženou zeleninu. Navíc na to, abyste pěstovali hlávkový salát, nepotřebujete mít velkou zahradu, ani záhony. Vypěstovat si ho můžete klidně doma v květináči. Za pořádnou dávku cenných látek pak nemusíte v obchodě utrácet. Vždycky budete mít po ruce čerstvý salát, na kterém si dokonale pochutnáte.
Hlávkový salát i pro začátečníky
Pěstování salátu je snad to nejsnadnější, o co se můžete pokusit. Dá se pěstovat ve fóliovníku, skleníku, přímo na záhonku nebo v nádobách na pěstování či v obyčejném květináči na okenním parapetu. Navíc pěstování hlávkového salátu vyjde mnohem levněji než jeho nakupování v obchodě. A rozmanitost salátů v semínkách je také větší než v regálech supermarketů. Můžete si pořídit obyčejný hlávkový salát nebo spoustu jeho nejrůznějších variací, tvarů, barev i textur.
Jarní recepty - kuře s nádivkou, jarní bramborový salát a jarní zeleninová polévka
Čerstvá jarní zelenina. Které druhy zeleniny se nejvíce vyplatí pěstovat?
Ředkvičky jako nejlepší jarní zelenina: 4 důvody, proč byste je měli jíst
Březen je ideální měsíc pro hlávkový salát
Není na co čekat, pojďme se do pěstování pustit klidně hned. Hlávkový salát je možné pěstovat od časného jara až do pozdního podzimu. Chcete-li začít předpěstováním semen, pak se do toho pusťte 8-12 týdnů před termínem výsadby. Jestliže ale toužíte zasít semínka přímo na záhon, můžete s tím začít klidně už nyní.
Pěstování salátu krok za krokem
Půda, do které budete salát sázet, by měla být dobře odvodněná a její pH by mělo být někde mezi 6-7. Budete-li sázet semínka nebo sazeničky na záhon, pak přidejte i trochu kompostu nebo jiné botahé organické hmoty. Jestliže budete sázet salát jen do květináče či truhlíku, pořiďte si substrát speciálně určený právě na pěstování salátů.
V něm je už všechno optimálně namíchané. Semínka dávejte jen půl až jeden centimetr do hlíny. A rozhodně je hned nezalévejte, zpočátku jim dopřávejte pravidelnou dávku vody z rozprašovače. Ovšem hlávkový salát potřebuje vodu, takže je nutné servírovat mu pravidelnou zálivku. Rozhodně jej ale nepřelévejte. Uhnily by kořínky.
V případě pěstování salátu na záhonku nesmí noční teplota klesnout pod 6 stupňů. Vhodné je i přikrývání záhonu se salátem netkanou textilií, jelikož se pod ní utváří příznivé mikroklima pro rychlé vzcházení a růst rostlin. V horkých dnech (nad 22 stupňů) je pak vhodné přidat na záhon ještě silnou vrstvu mulče z namletých listů nebo kůry. Tím docílíte toho, že půda nebude tak rychle vysychat. Což je pro výsledný chutný hlávkový salát nezbytné.
Březnový salát je nejchutnější
Dobře hydratovaný hlávkový salát by měl mít jemné listy a rovněž bude chutnější i na konzumaci. V čase sklizně jej obírejte postupně. Jakmile jsou krajní listy dostatečně velké ke konzumaci, začněte je postupně sklízet. Právě hlávkový salát pěstovaní brzy na jaře a na pozdě na podzim bývá nejchutnější. Je to tím, že si příliš nepotrpí na horko, ale prospívá mu spíše chladnější počasí. Je pak mnohem sladší a jemnější. Jestliže je salát vypěstovaný na horkém slunci, jeho chuť bude trpčí a může být až hořká. Myslete také na to, že hlávkový salát ocení na zahradě místo vedle tymiánu, kopru, cibule, mrkve, okurek nebo fazolí.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku