Čerstvá jarní zelenina. Které druhy zeleniny se nejvíce vyplatí pěstovat?
Není nic lepšího, než čerstvá jarní zelenina. Skvěle chutná a tělu dodá cenné látky, které po zimě tolik chybí. Právě teď je ideální čas zamyslet se nad tím, co chceme pěstovat. A některé druhy budeme moci zasázet už brzy i do země. Které druhy zeleniny se vyplatí pěstovat?
Výživoví odborníci jsou toho názoru, že denně bychom měli zkonzumovat alespoň půl kila zeleniny a ovoce. Přičemž právě zelenina by měla hrát prim. A ono množství zní sice hrozivě, ale nelekejte se. Zase tolik to není. Ostatně, zkuste dát na váhu několik kousků vaší oblíbené zeleniny a sami uvidíte, že během dne se dá takové množství bez problémů zkonzumovat. A které druhy zeleniny jsou pro nás nejlepší?
Čerstvá zelenina, hlavně na jaře
Zima byla dlouhá a náročná. Tělu chybí dostatek cenných látek, které potřebuje ke svému fungování. Mimo jiné, i pro správnou funkci imunitního systému. Což teď potřebujeme více než kdykoliv jindy. Pojďme si tedy připravit jídelníček, který nám dodá všechno, co potřebujeme. A bude-li to zelenina doma vypěstovaná, o to lépe pro nás.
Zelenina v sobě ukrývá spoustu vitamínů, minerálů a dalších látek, které tělo nezbytně ke svému fungování potřebuje. Dobrou zprávou je také to, že zelenina obsahuje jen málo kalorií a téměř žádný tuk. Naopak má v sobě spoustu vlákniny, která pečuje o naše střeva. A ty jsou zase gró celého správně fungujícího imunitního systému. Zkrátka všechno se vším souvisí. Značnou roli u zeleniny hrají i takzvané sekundární rostlinné látky, ty nás totiž zase chrání před volnými radikály. Některé druhy zeleniny se vyplatí jíst ve velkém, s jinými to zase tolik přehánět nemusíme. Než se pustíte do pěstování, podívejte se, které druhy zeleniny jsou pro vás ty pravé.
Ideální druhy zeleniny: Ředkvičky
Nejlepší jarní zelenina a pořádně štiplavá. Sázet je bez obav můžete už v tomto období a v dubnu se už budete moci těšit z prvních vypěstovaných kousků. Právě ředkvičky umí pořádně pročistit tělo a zásobit jej cennými látkami. Čerstvá zelenina obsahuje extrémní množství vitamínu C, dále nechybí ani kyselina listová, vápník, hořčík, selen nebo draslík. Ředkvičky jsou také antioxidantem, zbavují tělo těžkých kovů a podporují funkci štítné žlázy. Dodají i pořádnou porci vlákniny, takže pomáhají předcházet zácpě. Rovněž jsou močopudné.
Ideální druhy zeleniny: Polníček
Šťavnatý salát ideální do salátu. Ale čerstvě utržený na záhonu se dá jíst “jen tak”. Má v sobě spoustu vitamínu C, dále pak také vitamín A a E. Nechybí hořčík, vápník, železo, beta-karoten či kyselina listová. Čerstvý polníček je zeleninou vhodnou pro pevný imunitní systém, zvyšuje odolnost těla proti stresu. A v neposlední řadě pak podporuje soustředění a výkonnost.
Ideální druhy zeleniny: Špenát
Ze skleníku můžete sklízet špenát už za pár týdnů. Je svěží, šťavnatý a náramně chutná. I on se pyšní vysokým množstvím vitamínu C, dále pak obsahuje i spoustu železa, hořčíku, vápníku, sodíku či draslíku.
Nezpracovávejte ho tepelně, to by byla velká škoda. Udělejte si špenátový salát za studena, případně jej upravujte jen do teploty 40 stupňů, abyste nezničili cenné látky, které se v něm ukrývají. Špenát se vám za to postará o zdravé zažívací ústrojí i vylučovací orgány. Je dobrý i pro nervy, svaly a tkáně.
Ideální druhy zeleniny: Mangold
Má tu výhodu, že jej nemusíte sázet na záhon nebo do skleníku, ale klidně jej zasaďte už teď do truhlíku a dejte jej na okno. Až bude venku lépe, můžete ho i s truhlíkem přemístit ven. Mangold se z truhlíku sklízí postupně. Ač není u nás příliš znám, jde o vynikající zeleninu, která se upravuje podobně jako špenát. Vlastně právě se špenátem a červenou řepou jsou příbuzní. Navíc, oproti špenátu, má méně kyseliny šťavelové, která brání vstřebávání vápníku do našeho těla. Překypuje vitamíny A, B, C a E. Co se minerálních látek týče, je bohatý na vápník, hořčík, draslík, fosfor a železo. A navíc obsahuje i prvek betain. Ten je skvělou prevencí proti kornatění cév a rovněž aktivuje činnost jater a brání jejich ztučnění. Mangold čistí krev a celkově se doporučuje při chudokrevnosti.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku