Čerstvá jarní zelenina je pro naše tělo nejlepší

Čerstvá jarní zelenina. Které druhy zeleniny se nejvíce vyplatí pěstovat?

Není nic lepšího, než čerstvá jarní zelenina. Skvěle chutná a tělu dodá cenné látky, které po zimě tolik chybí. Právě teď je ideální čas zamyslet se nad tím, co chceme pěstovat. A některé druhy budeme moci zasázet už brzy i do země. Které druhy zeleniny se vyplatí pěstovat?

Výživoví odborníci jsou toho názoru, že denně bychom měli zkonzumovat alespoň půl kila zeleniny a ovoce. Přičemž právě zelenina by měla hrát prim. A ono množství zní sice hrozivě, ale nelekejte se. Zase tolik to není. Ostatně, zkuste dát na váhu několik kousků vaší oblíbené zeleniny a sami uvidíte, že během dne se dá takové množství bez problémů zkonzumovat. A které druhy zeleniny jsou pro nás nejlepší?

Čerstvá zelenina, hlavně na jaře

Zima byla dlouhá a náročná. Tělu chybí dostatek cenných látek, které potřebuje ke svému fungování. Mimo jiné, i pro správnou funkci imunitního systému. Což teď potřebujeme více než kdykoliv jindy. Pojďme si tedy připravit jídelníček, který nám dodá všechno, co potřebujeme. A bude-li to zelenina doma vypěstovaná, o to lépe pro nás. 

Čtěte také:

Chilli papričky a zdraví: Odhalte, jak na pěstování chilli papriček a jaké blahodárné účinky přinášejí

Superzdravá zelenina: Jak cuketa prospívá našemu zdraví?

Pěstování špenátu či mangoldu doma na zahradě. Jak na to?

Zelenina v sobě ukrývá spoustu vitamínů, minerálů a dalších látek, které tělo nezbytně ke svému fungování potřebuje. Dobrou zprávou je také to, že zelenina obsahuje jen málo kalorií a téměř žádný tuk. Naopak má v sobě spoustu vlákniny, která pečuje o naše střeva. A ty jsou zase gró celého správně fungujícího imunitního systému. Zkrátka všechno se vším souvisí. Značnou roli u zeleniny hrají i takzvané sekundární rostlinné látky, ty nás totiž zase chrání před volnými radikály. Některé druhy zeleniny se vyplatí jíst ve velkém, s jinými to zase tolik přehánět nemusíme. Než se pustíte do pěstování, podívejte se, které druhy zeleniny jsou pro vás ty pravé.

Ideální druhy zeleniny: Ředkvičky

Nejlepší jarní zelenina a pořádně štiplavá. Sázet je bez obav můžete už v tomto období a v dubnu se už budete moci těšit z prvních vypěstovaných kousků. Právě ředkvičky umí pořádně pročistit tělo a zásobit jej cennými látkami. Čerstvá zelenina obsahuje extrémní množství vitamínu C, dále nechybí ani kyselina listová, vápník, hořčík, selen nebo draslík. Ředkvičky jsou také antioxidantem, zbavují tělo těžkých kovů a podporují funkci štítné žlázy. Dodají i pořádnou porci vlákniny, takže pomáhají předcházet zácpě. Rovněž jsou močopudné.

Ideální druhy zeleniny: Polníček

Šťavnatý salát ideální do salátu. Ale čerstvě utržený na záhonu se dá jíst “jen tak”. Má v sobě spoustu vitamínu C, dále pak také vitamín A a E. Nechybí hořčík, vápník, železo, beta-karoten či kyselina listová. Čerstvý polníček je zeleninou vhodnou pro pevný imunitní systém, zvyšuje odolnost těla proti stresu. A v neposlední řadě pak podporuje soustředění a výkonnost.

Ideální druhy zeleniny: Špenát

Ze skleníku můžete sklízet špenát už za pár týdnů. Je svěží, šťavnatý a náramně chutná. I on se pyšní vysokým množstvím vitamínu C, dále pak obsahuje i spoustu železa, hořčíku, vápníku, sodíku či draslíku.

Vypěstujte si své oblíbené druhy zeleniny

Nezpracovávejte ho tepelně, to by byla velká škoda. Udělejte si špenátový salát za studena, případně jej upravujte jen do teploty 40 stupňů, abyste nezničili cenné látky, které se v něm ukrývají. Špenát se vám za to postará o zdravé zažívací ústrojí i vylučovací orgány. Je dobrý i pro nervy, svaly a tkáně.

Ideální druhy zeleniny: Mangold

Má tu výhodu, že jej nemusíte sázet na záhon nebo do skleníku, ale klidně jej zasaďte už teď do truhlíku a dejte jej na okno. Až bude venku lépe, můžete ho i s truhlíkem přemístit ven. Mangold se z truhlíku sklízí postupně. Ač není u nás příliš znám, jde o vynikající zeleninu, která se upravuje podobně jako špenát. Vlastně právě se špenátem a červenou řepou jsou příbuzní. Navíc, oproti špenátu, má méně kyseliny šťavelové, která brání vstřebávání vápníku do našeho těla. Překypuje vitamíny A, B, C a E. Co se minerálních látek týče, je bohatý na vápník, hořčík, draslík, fosfor a železo. A navíc obsahuje i prvek betain. Ten je skvělou prevencí proti kornatění cév a rovněž aktivuje činnost jater a brání jejich ztučnění. Mangold čistí krev a celkově se doporučuje při chudokrevnosti.

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.