Čerstvá jarní zelenina je pro naše tělo nejlepší

Čerstvá jarní zelenina. Které druhy zeleniny se nejvíce vyplatí pěstovat?

Není nic lepšího, než čerstvá jarní zelenina. Skvěle chutná a tělu dodá cenné látky, které po zimě tolik chybí. Právě teď je ideální čas zamyslet se nad tím, co chceme pěstovat. A některé druhy budeme moci zasázet už brzy i do země. Které druhy zeleniny se vyplatí pěstovat?

Výživoví odborníci jsou toho názoru, že denně bychom měli zkonzumovat alespoň půl kila zeleniny a ovoce. Přičemž právě zelenina by měla hrát prim. A ono množství zní sice hrozivě, ale nelekejte se. Zase tolik to není. Ostatně, zkuste dát na váhu několik kousků vaší oblíbené zeleniny a sami uvidíte, že během dne se dá takové množství bez problémů zkonzumovat. A které druhy zeleniny jsou pro nás nejlepší?

Čerstvá zelenina, hlavně na jaře

Zima byla dlouhá a náročná. Tělu chybí dostatek cenných látek, které potřebuje ke svému fungování. Mimo jiné, i pro správnou funkci imunitního systému. Což teď potřebujeme více než kdykoliv jindy. Pojďme si tedy připravit jídelníček, který nám dodá všechno, co potřebujeme. A bude-li to zelenina doma vypěstovaná, o to lépe pro nás. 

Čtěte také:

Chilli papričky a zdraví: Odhalte, jak na pěstování chilli papriček a jaké blahodárné účinky přinášejí

Superzdravá zelenina: Jak cuketa prospívá našemu zdraví?

Pěstování špenátu či mangoldu doma na zahradě. Jak na to?

Zelenina v sobě ukrývá spoustu vitamínů, minerálů a dalších látek, které tělo nezbytně ke svému fungování potřebuje. Dobrou zprávou je také to, že zelenina obsahuje jen málo kalorií a téměř žádný tuk. Naopak má v sobě spoustu vlákniny, která pečuje o naše střeva. A ty jsou zase gró celého správně fungujícího imunitního systému. Zkrátka všechno se vším souvisí. Značnou roli u zeleniny hrají i takzvané sekundární rostlinné látky, ty nás totiž zase chrání před volnými radikály. Některé druhy zeleniny se vyplatí jíst ve velkém, s jinými to zase tolik přehánět nemusíme. Než se pustíte do pěstování, podívejte se, které druhy zeleniny jsou pro vás ty pravé.

Ideální druhy zeleniny: Ředkvičky

Nejlepší jarní zelenina a pořádně štiplavá. Sázet je bez obav můžete už v tomto období a v dubnu se už budete moci těšit z prvních vypěstovaných kousků. Právě ředkvičky umí pořádně pročistit tělo a zásobit jej cennými látkami. Čerstvá zelenina obsahuje extrémní množství vitamínu C, dále nechybí ani kyselina listová, vápník, hořčík, selen nebo draslík. Ředkvičky jsou také antioxidantem, zbavují tělo těžkých kovů a podporují funkci štítné žlázy. Dodají i pořádnou porci vlákniny, takže pomáhají předcházet zácpě. Rovněž jsou močopudné.

Ideální druhy zeleniny: Polníček

Šťavnatý salát ideální do salátu. Ale čerstvě utržený na záhonu se dá jíst “jen tak”. Má v sobě spoustu vitamínu C, dále pak také vitamín A a E. Nechybí hořčík, vápník, železo, beta-karoten či kyselina listová. Čerstvý polníček je zeleninou vhodnou pro pevný imunitní systém, zvyšuje odolnost těla proti stresu. A v neposlední řadě pak podporuje soustředění a výkonnost.

Ideální druhy zeleniny: Špenát

Ze skleníku můžete sklízet špenát už za pár týdnů. Je svěží, šťavnatý a náramně chutná. I on se pyšní vysokým množstvím vitamínu C, dále pak obsahuje i spoustu železa, hořčíku, vápníku, sodíku či draslíku.

Vypěstujte si své oblíbené druhy zeleniny

Nezpracovávejte ho tepelně, to by byla velká škoda. Udělejte si špenátový salát za studena, případně jej upravujte jen do teploty 40 stupňů, abyste nezničili cenné látky, které se v něm ukrývají. Špenát se vám za to postará o zdravé zažívací ústrojí i vylučovací orgány. Je dobrý i pro nervy, svaly a tkáně.

Ideální druhy zeleniny: Mangold

Má tu výhodu, že jej nemusíte sázet na záhon nebo do skleníku, ale klidně jej zasaďte už teď do truhlíku a dejte jej na okno. Až bude venku lépe, můžete ho i s truhlíkem přemístit ven. Mangold se z truhlíku sklízí postupně. Ač není u nás příliš znám, jde o vynikající zeleninu, která se upravuje podobně jako špenát. Vlastně právě se špenátem a červenou řepou jsou příbuzní. Navíc, oproti špenátu, má méně kyseliny šťavelové, která brání vstřebávání vápníku do našeho těla. Překypuje vitamíny A, B, C a E. Co se minerálních látek týče, je bohatý na vápník, hořčík, draslík, fosfor a železo. A navíc obsahuje i prvek betain. Ten je skvělou prevencí proti kornatění cév a rovněž aktivuje činnost jater a brání jejich ztučnění. Mangold čistí krev a celkově se doporučuje při chudokrevnosti.

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?