Čerstvá jarní zelenina je pro naše tělo nejlepší

Čerstvá jarní zelenina. Které druhy zeleniny se nejvíce vyplatí pěstovat?

Není nic lepšího, než čerstvá jarní zelenina. Skvěle chutná a tělu dodá cenné látky, které po zimě tolik chybí. Právě teď je ideální čas zamyslet se nad tím, co chceme pěstovat. A některé druhy budeme moci zasázet už brzy i do země. Které druhy zeleniny se vyplatí pěstovat?

Výživoví odborníci jsou toho názoru, že denně bychom měli zkonzumovat alespoň půl kila zeleniny a ovoce. Přičemž právě zelenina by měla hrát prim. A ono množství zní sice hrozivě, ale nelekejte se. Zase tolik to není. Ostatně, zkuste dát na váhu několik kousků vaší oblíbené zeleniny a sami uvidíte, že během dne se dá takové množství bez problémů zkonzumovat. A které druhy zeleniny jsou pro nás nejlepší?

Čerstvá zelenina, hlavně na jaře

Zima byla dlouhá a náročná. Tělu chybí dostatek cenných látek, které potřebuje ke svému fungování. Mimo jiné, i pro správnou funkci imunitního systému. Což teď potřebujeme více než kdykoliv jindy. Pojďme si tedy připravit jídelníček, který nám dodá všechno, co potřebujeme. A bude-li to zelenina doma vypěstovaná, o to lépe pro nás. 

Čtěte také:

Chilli papričky a zdraví: Odhalte, jak na pěstování chilli papriček a jaké blahodárné účinky přinášejí

Superzdravá zelenina: Jak cuketa prospívá našemu zdraví?

Pěstování špenátu či mangoldu doma na zahradě. Jak na to?

Zelenina v sobě ukrývá spoustu vitamínů, minerálů a dalších látek, které tělo nezbytně ke svému fungování potřebuje. Dobrou zprávou je také to, že zelenina obsahuje jen málo kalorií a téměř žádný tuk. Naopak má v sobě spoustu vlákniny, která pečuje o naše střeva. A ty jsou zase gró celého správně fungujícího imunitního systému. Zkrátka všechno se vším souvisí. Značnou roli u zeleniny hrají i takzvané sekundární rostlinné látky, ty nás totiž zase chrání před volnými radikály. Některé druhy zeleniny se vyplatí jíst ve velkém, s jinými to zase tolik přehánět nemusíme. Než se pustíte do pěstování, podívejte se, které druhy zeleniny jsou pro vás ty pravé.

Ideální druhy zeleniny: Ředkvičky

Nejlepší jarní zelenina a pořádně štiplavá. Sázet je bez obav můžete už v tomto období a v dubnu se už budete moci těšit z prvních vypěstovaných kousků. Právě ředkvičky umí pořádně pročistit tělo a zásobit jej cennými látkami. Čerstvá zelenina obsahuje extrémní množství vitamínu C, dále nechybí ani kyselina listová, vápník, hořčík, selen nebo draslík. Ředkvičky jsou také antioxidantem, zbavují tělo těžkých kovů a podporují funkci štítné žlázy. Dodají i pořádnou porci vlákniny, takže pomáhají předcházet zácpě. Rovněž jsou močopudné.

Ideální druhy zeleniny: Polníček

Šťavnatý salát ideální do salátu. Ale čerstvě utržený na záhonu se dá jíst “jen tak”. Má v sobě spoustu vitamínu C, dále pak také vitamín A a E. Nechybí hořčík, vápník, železo, beta-karoten či kyselina listová. Čerstvý polníček je zeleninou vhodnou pro pevný imunitní systém, zvyšuje odolnost těla proti stresu. A v neposlední řadě pak podporuje soustředění a výkonnost.

Ideální druhy zeleniny: Špenát

Ze skleníku můžete sklízet špenát už za pár týdnů. Je svěží, šťavnatý a náramně chutná. I on se pyšní vysokým množstvím vitamínu C, dále pak obsahuje i spoustu železa, hořčíku, vápníku, sodíku či draslíku.

Vypěstujte si své oblíbené druhy zeleniny

Nezpracovávejte ho tepelně, to by byla velká škoda. Udělejte si špenátový salát za studena, případně jej upravujte jen do teploty 40 stupňů, abyste nezničili cenné látky, které se v něm ukrývají. Špenát se vám za to postará o zdravé zažívací ústrojí i vylučovací orgány. Je dobrý i pro nervy, svaly a tkáně.

Ideální druhy zeleniny: Mangold

Má tu výhodu, že jej nemusíte sázet na záhon nebo do skleníku, ale klidně jej zasaďte už teď do truhlíku a dejte jej na okno. Až bude venku lépe, můžete ho i s truhlíkem přemístit ven. Mangold se z truhlíku sklízí postupně. Ač není u nás příliš znám, jde o vynikající zeleninu, která se upravuje podobně jako špenát. Vlastně právě se špenátem a červenou řepou jsou příbuzní. Navíc, oproti špenátu, má méně kyseliny šťavelové, která brání vstřebávání vápníku do našeho těla. Překypuje vitamíny A, B, C a E. Co se minerálních látek týče, je bohatý na vápník, hořčík, draslík, fosfor a železo. A navíc obsahuje i prvek betain. Ten je skvělou prevencí proti kornatění cév a rovněž aktivuje činnost jater a brání jejich ztučnění. Mangold čistí krev a celkově se doporučuje při chudokrevnosti.

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!