Ředkvičky jako nejlepší jarní zelenina: 4 důvody, proč byste je měli jíst
Ředkvičky jsou typická jarní zelenina. V obchodech se už objevují první jarní kousky s pořádně štiplavou chutí. A taky už je můžete vysadit venku na zahrádce, pokud máte tu možnost. Ředkvičky jsou osvěžující, zdravé a tělu dodají spoustu cenných látek, které mu po dlouhé zimě schází.
Ředkvičky můžete jít jen tak. Hodí se ale i do salátů nebo si je můžete přidat na kolečka nakrájené do míchaných vajíček. Možností je spousta. A taky je spousta možností, co z rostlinky jíst. Věděli jste, že lahodné a zdravé jsou i ředkvičkové listy? Naopak, pokud ředkvičky necháte na záhonku přerůst, objeví se na rostlině lusky, které jsou ještě mnohem chutnější než samotné plody. Někteří kuchaři dokonce říkají, že ředkvičku se vyplatí pěstovat právě pro její úžasné lusky.
1. Ředkvičky mají málo kalorii a spoustu cenných látek
Jedna větší hrst ředkviček má zhruba jen dvacet kalorií a jen čtyři gramy sacharidů. Také dva gramy vlákniny, skoro gram bílkovin a žádný tuk. Tedy potravina pro dietu naprosto ideální. Přitom takové množství ředkviček dodá tělu téměř třetinu doporučené denní dávky vitamínu C, malé množství B-vitamínů a z minerálů pak doplní vápník, hořčík, železo a draslík.
Ředkvičky: Jak je pěstovat a v čem prospívají našemu zdraví?
Jarní recepty - kuře s nádivkou, jarní bramborový salát a jarní zeleninová polévka
2. Ředkvičky obsahují látky, které nás chrání před nemocemi
O tom, že jsou ředkvičky zdravé, nemůže být rozhodně pochyb. Ředkvičky patří do čeledi brukvovitých rostlin. Tedy do stejné rodiny, ve které je zelí nebo hořčice. V těchto rostlinách se, mimo jiné, ukrývá i síra. Její sloučeniny mohou v těle pomoci bojovat proti zánětu a také chrání buňky před nádorovým bujením. Sloučeniny v ředkvičkách navíc vykazují i antibakteriální aktivitu. A to tak silnou, že si mohou snadno poradit i s Helicobacter pylori, která je spojována s žaludečními vředy či rakovinou žaludku.
3. Ředkvičky jsou plné antioxidantů
Antioxidant je látka, které se skloňována dnes a denně téměř ve všech pádech. Zjednodušeně řečeno, když se jídlo honosí nálepkou “přírodní antioxidant”, pak je zdravé nebo má minimálně nějaké funkční výhody pro naše zdraví. Antioxidanty hrají například roli při snižování zánětu a ochraně buněk před poškozením. Umí si poradit i s předčasným stárnutím. Právě kvůli antioxidantům se ředkvičky využívají v lidové medicíně už od starověku. Mimochodem, antioxidanty se právě hojně nachází v kořenech rostlin, v klíčcích, semenech či listech.
4. Ředkvičky mohou být prevencí cukrovky
Již dříve byly provedeny studie, které zkoumaly vztah mezi ředkvičkami a cukrovkou. Využívala se především šťáva z ředkvičky, extrakt a klíčky. Vědci zjistili, že ochranné účinky souvisí pravděpodobně s obsaženými antioxidanty a se schopností ředkvičky pozitivně ovlivnit tvorbu glukózy, prostřednictvím hormonů. Rovněž je možné, že ředkvičky snižují vstřebávání glukózy ve střevě a podporují tak absorpci glukózy, což následně snižuje hladinu cukru v krvi.
Ředkvičky na talíři
Ředkvičky lze komzumovat jak syrové, tak i vařené. Netřeba však snad ani uvádět, že syrové mají mnohem více vitamínů. Alternativnou může být i zpracování ředkviček v páře. Čerstvé ředkvičky můžete namočit například do marinády nebo do kešu omáčky a pak upéct v troubě nebo ogrilovat. Ředkvičky se však dají jíst i nakládané nebo fermentované. V takové formě se využívají nejčastěji jako příloha. A z listů si pak připravte třeba salát nebo lahodné pesto.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku