Salát není jen dieta

Salát není jen ledový. Seznamte se s dalšími druhy

Salát se stal synonymem pro hubnutí a vegetariány. Tím vlastně dostal jistou nálepku, která mu víc škodí, než prospívá. Salát totiž není jen potrava pro býložravce a rozhodně není jen prostředek ke zbavení se nežádoucích kilogramů. Salát je chutná příloha, která nabízí velkou škálu chutí. Seznamte se.

Salát a zdraví

Druhů salátů je velké množství, každý se svým obsahem tak trochu odlišuje, ale všeobecně lze říci, že saláty podporují trávení a činnost jater. Tím pomáhají odstraňovat únavu, zvyšují svalovou výkonnost a zároveň pečují o optimální činnost srdce. Saláty také zlepšují okysličení buněk a tím i lepší zpracování bílkovin/proteinů. Saláty jsou bohaté na vlákninu, což příznivě působí na činnost střev. To je důvod, proč se saláty doporučují například při zácpě. Saláty jsou bohatým zdrojem například železa a kyseliny listové. Obsahují minerály jako draslík, mangan, fosfor, sodík, zinek nebo vápník. Vedle notoricky známého vitaminu K obsahují také vitaminy skupiny B a vitaminy A, C a E.

Hlávkový salát: Od jara až do podzimu

Velká zelená růže. I tak by šel popsat hlávkový salát, který v našich končinách patří mezi nejtypičtější druhy. I proto, že je nenáročný na pěstování a hodí se víceméně ke všemu. Nejlahodnější částí je tzv. srdíčko, tedy střed salátu. Pokud sáhnete po „červenějším“ druhu, získáte kromě klasického blahodárného koktejlu také vyšší dávku karotenu. Nejčastějším využitím je hlávkový salát s octovou zálivkou, případně s kousky slaniny.

Čtěte také:

Pickles: Kvašená zelenina dokáže upravit rozhozené zažívání i náladu

Ledový salát: Křupavá klasika

Ledový salát chutná kdykoli. V létě je báječným osvěžením. Výhodou je, že vydrží velmi dlouho. Má lehce nasládlou chuť a vyniká svou šťavnatostí. Mnoho zdrojů uvádí, že se nehodí na tepelnou úpravu, ale vězte, že hrášková polévka, do které na konec rozmixujete ledový salát je skvostná. Tip na závěr: O tom, zda je salát čerstvý vypovídá barva košťálu. Pokud se objevují hnědé mapy, pak se jedná o salát starý.

Polníček: Trochu špenát, trochu kozlík

Polníček vypadá trošku jako divoký špenát. Na rozdíl od ostatních druhů salátů obsahuje také látky, které mají příznivý vliv na nervovou soustavu (ostatně patří k příbuzným kozlíku lékařského, který je pro své zklidňující účinky oslavován). Má lehce oříškovou chuť a skvěle se hodí v kombinaci třeba s ředkvičkami, kousky ořechů, které jemně pokapete olivovým olejem. Pro zvýraznění chuti lze použít i pár kapek citronu nebo pomeranče.

Salát Rukola: V hlavní roli hořkost

Rukola svým vzhledem připomíná listy pampelišky. Má lehce nahořklou chuť (čím je „starší“, tím víc je hořká). Hodí se nejen jako zpestření do míchaných salátů, ale též k pečenému masu anebo do hamburgerů. Působivá je kombinace se sušenými masy. Je třeba ji sníst co nejdříve, neboť rychle uvadá.

Salát Mangold: Vsaďte na rutin

Jeden z mála salátů, který by se měl upravovat tepelně (jako čerstvý špenát spařit např. s česnekem). Stonky se mohou připravit jako chřest – nakrojí se, uvaří ve slané vodě (2–3 minuty) a podávají se se sýrovou omáčkou. Syrový mangold se doporučuje pouze ve formě mladých listů. Vedle klasických vitaminů obsahuje mangold ještě rutin (protizánětlivý a působí na cévy) a betain.

Salát je zdravou potravinou

Římský salát: Vitamin C v každém kousnutí

Římský salát znají zejména chovatelé morčat, ale i v lidském jídelníčku je pochoutkou. Lze jej jíst přímo i tepelně upravovat. Jeho listy jsou tužší a chuť vzdáleně připomíná mandle. Obsahuje vysoké množství vitaminu C (oproti ledovému salátu až 5× více). Hodí se do salátů s olejovou zálivkou (lépe se vstřebají potřebné vitaminy), ale i tepelně upravený.

Salát dubáček: K rybě i sýrům

Kombinace zelené s hnědou. To je salát dubáček, který nabízí jemnou chuť podobnou vlašským ořechům. Kromě strávníků jej milují zahrádkáři – jeho listy neustále dorůstají. Zároveň je potřeba jej rychle zpracovat, neboť uvadá rychle. Obsahuje velké množství hořčíků, proto se mu připisují blahodárné účinky při nespavosti a nervovém zatížení. Skvěle se hodí zejména k rybám (losos, uzené ryby, kapr) anebo sýrům. Jeho chuť umí podpořit například česneková tráva, pažitka nebo jarní cibulka.

Salát kadeřávek: Zimní dávka vitaminů a vápníku

Kadeřávek není tak docela salát, ale rozhodně stojí za zmínku, neboť umí vitaminy dodat i v zimním období. Dokonce je po přemrznutí ještě chutnější. Kadeřávek je druh kapusty, který obsahuje dobře stravitelný vápník. Proto se doporučuje na podporu kostí, chrupavek a zubů. Vedle dalšího pak působí i na hladinu cholesterolu. Před vložením do salátu za syrova je třeba listy pořádně „promasírovat“, aby změkly. Kadeřávek se však hodí i na chutné rolky nebo jako příloha k masu, lze jej skvěle tepelně upravit.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...