Salát není jen ledový. Seznamte se s dalšími druhy
Salát se stal synonymem pro hubnutí a vegetariány. Tím vlastně dostal jistou nálepku, která mu víc škodí, než prospívá. Salát totiž není jen potrava pro býložravce a rozhodně není jen prostředek ke zbavení se nežádoucích kilogramů. Salát je chutná příloha, která nabízí velkou škálu chutí. Seznamte se.
Salát a zdraví
Druhů salátů je velké množství, každý se svým obsahem tak trochu odlišuje, ale všeobecně lze říci, že saláty podporují trávení a činnost jater. Tím pomáhají odstraňovat únavu, zvyšují svalovou výkonnost a zároveň pečují o optimální činnost srdce. Saláty také zlepšují okysličení buněk a tím i lepší zpracování bílkovin/proteinů. Saláty jsou bohaté na vlákninu, což příznivě působí na činnost střev. To je důvod, proč se saláty doporučují například při zácpě. Saláty jsou bohatým zdrojem například železa a kyseliny listové. Obsahují minerály jako draslík, mangan, fosfor, sodík, zinek nebo vápník. Vedle notoricky známého vitaminu K obsahují také vitaminy skupiny B a vitaminy A, C a E.
Hlávkový salát: Od jara až do podzimu
Velká zelená růže. I tak by šel popsat hlávkový salát, který v našich končinách patří mezi nejtypičtější druhy. I proto, že je nenáročný na pěstování a hodí se víceméně ke všemu. Nejlahodnější částí je tzv. srdíčko, tedy střed salátu. Pokud sáhnete po „červenějším“ druhu, získáte kromě klasického blahodárného koktejlu také vyšší dávku karotenu. Nejčastějším využitím je hlávkový salát s octovou zálivkou, případně s kousky slaniny.
Ledový salát: Křupavá klasika
Ledový salát chutná kdykoli. V létě je báječným osvěžením. Výhodou je, že vydrží velmi dlouho. Má lehce nasládlou chuť a vyniká svou šťavnatostí. Mnoho zdrojů uvádí, že se nehodí na tepelnou úpravu, ale vězte, že hrášková polévka, do které na konec rozmixujete ledový salát je skvostná. Tip na závěr: O tom, zda je salát čerstvý vypovídá barva košťálu. Pokud se objevují hnědé mapy, pak se jedná o salát starý.
Polníček: Trochu špenát, trochu kozlík
Polníček vypadá trošku jako divoký špenát. Na rozdíl od ostatních druhů salátů obsahuje také látky, které mají příznivý vliv na nervovou soustavu (ostatně patří k příbuzným kozlíku lékařského, který je pro své zklidňující účinky oslavován). Má lehce oříškovou chuť a skvěle se hodí v kombinaci třeba s ředkvičkami, kousky ořechů, které jemně pokapete olivovým olejem. Pro zvýraznění chuti lze použít i pár kapek citronu nebo pomeranče.
Salát Rukola: V hlavní roli hořkost
Rukola svým vzhledem připomíná listy pampelišky. Má lehce nahořklou chuť (čím je „starší“, tím víc je hořká). Hodí se nejen jako zpestření do míchaných salátů, ale též k pečenému masu anebo do hamburgerů. Působivá je kombinace se sušenými masy. Je třeba ji sníst co nejdříve, neboť rychle uvadá.
Salát Mangold: Vsaďte na rutin
Jeden z mála salátů, který by se měl upravovat tepelně (jako čerstvý špenát spařit např. s česnekem). Stonky se mohou připravit jako chřest – nakrojí se, uvaří ve slané vodě (2–3 minuty) a podávají se se sýrovou omáčkou. Syrový mangold se doporučuje pouze ve formě mladých listů. Vedle klasických vitaminů obsahuje mangold ještě rutin (protizánětlivý a působí na cévy) a betain.
Římský salát: Vitamin C v každém kousnutí
Římský salát znají zejména chovatelé morčat, ale i v lidském jídelníčku je pochoutkou. Lze jej jíst přímo i tepelně upravovat. Jeho listy jsou tužší a chuť vzdáleně připomíná mandle. Obsahuje vysoké množství vitaminu C (oproti ledovému salátu až 5× více). Hodí se do salátů s olejovou zálivkou (lépe se vstřebají potřebné vitaminy), ale i tepelně upravený.
Salát dubáček: K rybě i sýrům
Kombinace zelené s hnědou. To je salát dubáček, který nabízí jemnou chuť podobnou vlašským ořechům. Kromě strávníků jej milují zahrádkáři – jeho listy neustále dorůstají. Zároveň je potřeba jej rychle zpracovat, neboť uvadá rychle. Obsahuje velké množství hořčíků, proto se mu připisují blahodárné účinky při nespavosti a nervovém zatížení. Skvěle se hodí zejména k rybám (losos, uzené ryby, kapr) anebo sýrům. Jeho chuť umí podpořit například česneková tráva, pažitka nebo jarní cibulka.
Salát kadeřávek: Zimní dávka vitaminů a vápníku
Kadeřávek není tak docela salát, ale rozhodně stojí za zmínku, neboť umí vitaminy dodat i v zimním období. Dokonce je po přemrznutí ještě chutnější. Kadeřávek je druh kapusty, který obsahuje dobře stravitelný vápník. Proto se doporučuje na podporu kostí, chrupavek a zubů. Vedle dalšího pak působí i na hladinu cholesterolu. Před vložením do salátu za syrova je třeba listy pořádně „promasírovat“, aby změkly. Kadeřávek se však hodí i na chutné rolky nebo jako příloha k masu, lze jej skvěle tepelně upravit.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku