Srstka angrešt se hodí nejen do marmelád a džemů. Inspirujte se šesti sladkými recepty!
Srstka angrešt je známý mezi pěstiteli prostě jako angrešt. Někdy se mu také říká meruzalka srstka. Toto bobulovité ovoce rostoucí na keříkách je v našich končinách velmi oblíbené. Téměř na každé zahrádce je k vidění spolu se stejně populárním rybízem.
Zkušení zahrádkáři vědí, že srstka angrešt čítá hned několik druhů plodů. Mohou být tedy bílé, červené, zelené anebo i žluté. Bobule bývají po dozrání velké asi dva centimetry a na povrchu mají malé jemné chloupky, proto zřejmě – srstka.
Srstka angrešt je nabitý vitamíny
Potřebujete dodat svému tělu notnou dávku vitamínu C a nemáte po ruce zrovna citrony? Pak je dobrou volbou i srstka angrešt, který údajně obsahuje srovnatelné množství vitamínu C. Ovšem to není zdaleka všechno. Prostřednictvím jeho konzumace doplníte i jiné látky, jako vitamín E, B6, B12, D, sodík, draslík, vápník, hořčík, mangan a tak dále. Angrešt je tedy vskutku zdravý přírodní produkt! Připravte si z něj třeba lahodné moučníky! Inspiraci načerpejte třeba níže.
Srstka angrešt v šesti sladkých receptech: Jemný koláč s příchutí pomeranče a mandlí
Srstka angrešt se dokonale hodí do jemných a na jazyku se rozplývajících koláčů. Jeden takový jsme si pro vás připravili. Ovoněný je pomerančovou kůrou a mandlemi. Pusťte se do této dobroty třeba hned!
Potřebné ingredience na přípravu jemného koláče s angreštem, mandlemi a pomerančovou kůrou
-
měkké máslo: 200 gramů
-
hladká mouka: 100 gramů
-
kypřící prášek do pečiva: ½ balíčku
-
třtinový cukr: 175 gramů
-
jemně strouhaná kůra: z 1 kusu bio pomeranče
-
vejce: 2 kusy
-
mleté mandle: 100 gramů
-
srstka angrešt (zelený či červený): 175 gramů
-
přírodní cukr muscovado (třtinový): 25 gramů
-
nasekané mandle: 50 gramů
Recept na jemný mandlový koláč s angreštem a pomerančovou kůrou
Nejprve si předehřejte troubu na 180 °C. Poté si vymažte formu na koláč máslem (použít však můžete i pečící papír). Dále se pusťte do přípravy těsta. V míse si vyšlehejte měkké máslo (asi 175 gramů) do krémové konzistence. Také přisypte část jemně strouhané pomerančové kůry, třtinový cukr a pokračujte ve šlehání. Nakonec zakomponujte do směsi i vejce, mleté mandle, hladkou mouku, kypřící prášek a vypracujte homogenní těsto. To naneste do formy, rozprostřete a dejte péct do trouby asi na 20 minut. Po této době korpus vyjměte a na řadu přijde omytý srstka angrešt. Tím koláč posypte a vraťte do trouby na dalších 10 minut. Mezitím si v malém rendlíku rozpusťte asi 25 gramů másla, vmíchejte do něj cukr muscovado, zbylou pomerančovou kůru, vložte nasekané mandle a důkladně promíchejte. Touto „omáčkou“ přelijte koláč a dopékejte poslední čtvrt hodinu. Po upečení nechte moučník vychladnout a následně podávejte třeba s šálkem kávy. Dobrou chuť!
Srstka angrešt v šesti sladkých receptech: Pošírovaný angrešt se smetanovým krémem a bezovým sirupem
Pokud neradi pečete moučníky, můžete si připravit i ty nepečené. Pošírovaný srstka angrešt se smetanovým krémem a bezovým sirupem vás svou chutí rozhodně nadchne!
Potřebné ingredience na pošírovaný angrešt se smetanovým krémem a bezovým sirupem
Na 4 porce budete potřebovat tyto suroviny:
-
chlazený bezový sirup: 135 mililitrů (do krému) + 90 mililitrů (do pošírovaného angreštu)
-
citronová šťáva: 3 lžíce
-
chlazená smetana ke šlehání (tučná): 300 mililitrů
-
srstka angrešt: 250 gramů
-
moučkový cukr: 2 lžíce
Recept na pošírovaný angrešt se smetanovým krémem a bezovým sirupem
Aby byl srstka angrešt v dezertu měkký a sladký, musíte jej pošírovat. To učiníte tak, že si v malém kastrolu rozpustíte moučkový cukr v bezovém sirupu. Pak ovoce přidáte a při průběžném míchání necháte mírně povařit asi 4 minuty. Nakonec angrešt odstavte a nechte zchladnout. V poslední fázi je potřeba připravit smetanový krém. To učiníte tak, že si vyšleháte nejprve smetanu s citronovou šťávou do tuhého krému a postupně přiléváte bezový sirup. Získat byste měli nadýchanou krémovou konzistenci. Před podáváním navrstvěte svůj moučník do čtyř skleniček. Začněte lžící pošírovaného angreštu a pokračujte krémem. Takto vrstvy vystřídejte (poslední vrstva je krém). Podávejte po zhruba dvouhodinovém chlazení v lednici. Dobrou chuť!
Srstka angrešt v šesti sladkých receptech: Crumble s angreštem, citronovou kůrou a makadamovými ořechy
Další recept nabídne skutečnou lahůdku mezi dezerty! Už jste někdy jedli křupavý a zároveň šťavnatý crumble? Pakliže ne, určitě to napravte. Srstka angrešt vás v této variaci s makadamovými ořechy a citronovou kůrou mile překvapí!
Potřebné ingredience na crumble s angreštem, citronovou kůrou a makadamovými ořechy
Zhruba na šest menších porcí potřebujete tyto suroviny:
-
čerstvý srstka angrešt: 900 gramů
-
třtinový cukr: 150 gramů (na ovoce)
-
jemně strouhaná kůra: 1 kusu velkého bio citronu
-
hladká mouka: 150 gramů
-
chlazené a na kousky nakrájené máslo: 95 gramů
-
krupicový cukr: 75 gramů (na drobenku)
-
nahrubo nasekané makadamové ořechy: 50 gramů
-
zakysaná smetana: k podávání dle chuti
Recept na crumble s angreštem, citronovou kůrou a makadamovými ořechy
Začněte tím, že si předehřejete troubu na cca 200 °C. Poté si k ruce vezměte asi šest zapékacích misek o objemu 250 ml a naplňte je rovnoměrně omytým angreštem. Aby byl srstka angrešt v dezertu zvaném crumble skutečně sladký, posypte jej ještě trochou třtinového cukru. Nezapomeňte též na posyp citronovou kůrou. Dále se pusťte do drobenky. V kuchyňském robotu rozmělněte chlazené máslo spolu s krupicovým cukrem a hladkou moukou. Taktéž přisypte makadamové ořechy a vytvořte homogenní těsto. To nanášejte na ovoce v miskách a moučníky dejte zapékat do trouby (na plechu) po dobu 25 až 30 minut. Na povrchu by se měla vytvořit křupavá krusta. Podávejte po mírném zchladnutí třeba s kopečkem zakysané smetany. Přejeme dobré chutnání.
Srstka angrešt v šesti sladkých receptech: Křehký sušenkový koláč se smetanovou náplní a angreštem
Máte doma přebytečné zázvorové a máslové sušenky? Potom je můžete vcelku snadno zužitkovat při přípravě křehkého sušenkového koláče se smetanovou náplní. I v něm hraje hlavní roli srstka angrešt. Až ochutnáte, budete se oblizovat!
Potřebné ingredience na křehký sušenkový koláč se smetanovou náplní a angreštem
-
smetanový sýr (např. mascarpone): 500 gramů
-
krupicový cukr: 225 gramů
-
vejce: 3 kusy
-
kukuřičný škrob: 2 lžíce
-
zázvorový sirup: 5 lžic
-
čerstvý srstka angrešt: 350 gramů
-
crème fraîche: 200 gramů
-
měkké máslo: 75 gramů
-
zázvorové sušenky: 100 gramů
-
máslové sušenky: 100 gramů
-
třtinový cukr: 2 lžíce
Recept na křehký sušenkový koláč se smetanovým krémem a angreštem
Nejprve si předehřejte troubu na cca 150 °C. Poté se pusťte do základního korpusu. V menším rendlíku rozpusťte máslo a přimíchejte do něj jemně nadrcené zázvorové i máslové sušenky. Také oslaďte třtinovým cukrem a důkladně promíchejte. Nyní si k ruce vezměte kulatý plech na koláč s pečícím papírem a naneste na něj rovnoměrně sušenkové těsto. V další fázi začněte s přípravou smetanové náplně. V míse si vyšlehejte smetanový sýr spolu se zázvorovým sirupem (použijte cca 3 lžíce). Také vložte 150 gramů krupicového cukru, vejce, kukuřičný škrob a vypracujte homogenní krém. Ten naneste na korpus ze sušenek a vše dejte péct do trouby asi na 55 minut. Mezitím si v menším kastrůlku zahřejte dvě lžíce zázvorového sirupu spolu s 25 gramy krupicového cukru. Také do cukrové směsi přijde omytý srstka angrešt. Ovoce nechte provařit asi pět minut. Nakonec vyjměte koláč z trouby (nechte mírně zchladnout), potřete jej na povrchu cukrovou polevou s angreštem, na ovoce naneste kromě jiného i směs zbylého cukru smíchaného spolu s crème fraîche a dopékejte asi čtvrt hodiny. Po upečení moučník nechte vychladnout a před podáváním vložte ještě na cca 4 hodiny do lednice. K porci se bude hodit čaj, káva i kakao. Dobrou chuť!
Srstka angrešt v šesti sladkých receptech: Pana cotta s angreštovou omáčkou
Jestliže preferujete spíš lehčí dezerty, jistě vás nadchne svěží panna cotta s angreštovou omáčkou. Ovoněná je i bezovým sirupem. Tento moučník bude dokonalý i na slavnostní pohoštění. Srstka angrešt v sladkokyselé omáčce je prostě famózní!
Potřebné ingredience na panna cottu s angreštovou omáčkou
Na cca 8 porcí po 125 gramech budete potřebovat tyto suroviny:
-
želatina (čirá): cca 6 plátků
-
tučná smetana ke šlehání: 250 mililitrů
-
krupicový cukr: 200 gramů
-
vanilkový lusk: 1 kus (potřebovat budete jen semínka)
-
plnotučné mléko: 550 mililitrů
-
přírodní med: 2 lžíce (do panna cotty)
-
čerstvý anebo mražený srstka angrešt: 150 gramů
-
bezový sirup: 3 lžíce
-
přírodní med: 1 lžíce (do angreštové omáčky)
Recept na panna cottu s angreštovou omáčkou
Začněte tím, že si pláty želatiny namočíte do studené vody, aby změkly. Poté si v menším hrnci zahřejte tučnou smetanu. Do tekutiny přidejte i semínka z vanilkového lusku, krupicový cukr a provařte na středním plamenu dokud se cukr nerozpustí. Takto horkou směs odstavte a vložte do ní měkké želatinové plátky. Míchejte, dokud nebude vše homogenní. Nakonec přidejte i přírodní med, plnotučné mléko a znovu propojte vařečkou anebo metličkou. Tekutinu následně vlijte do máslem anebo olejem vymazaných formiček a nechte panna cottu tuhnout v lednici přes noc. Mezitím si připravte angreštovou omáčku. To je vcelku snadné. Omytý srstka angrešt přijde do malého rendlíku spolu s medem a bezovým sirupem. Tuto směs vařte do změknutí a rozvaření ovoce několik minut na mírnějším plamenu. Nakonec panna cottu podávejte s vychladlou angreštovou omáčkou. Dobré chutnání!
Srstka angrešt v šesti sladkých receptech: Moučník z listového těsta se smetanovým krémem a karamelizovaným angreštem
A na závěr zde máme velmi jednoduchý recept pro milovníky listového těsta. Tuto variaci moučníku zvládne dokonce i začátečník. Stačí vám k přípravě čerstvý srstka angrešt, kupované listové těsto a pár běžně dostupných surovin.
Potřebné ingredience na moučník z listového těsta
-
kupované listové těsto (blok): 500 gramů
-
vaječný žloutek: 1 kus na potření těsta
-
mléko: 1 lžíce
-
čerstvý srstka angrešt: 600 gramů
-
krupicový cukr: 150 gramů (na ovoce) + 2 lžíce (do krému)
-
bezový sirup: 50 mililitrů
-
limetová šťáva: z cca 1 kusu limetky
-
tučná smetana ke šlehání: 250 mililitrů
-
crème fraîche: 75 mililitrů
Recept na moučník z listového těsta
Začněte tím, že si předehřejete troubu na cca 200 °C. Poté si vyválejte na mírně pomoučeném vále listové těsto a to rozdělte rádlem na asi 8 stejně velkých obdélníků. Ty vyskládejte na plech s pečícím papírem, potřete vyšlehaným vaječným žloutkem smíchaným s mlékem a pečte asi 10 až 15 minut dozlatova. Po upečení těsto vyjměte a pusťte se do přípravy krému a také karamelizovaného ovoce. Krémovou náplň uděláte následujícím způsobem: tučnou smetanu si vyšlehejte do tuhého krému spolu s cukrem (použijte 2 lžíce). Také zakomponujte crème fraîche. Směs dejte stranou a připravte ovoce. Čerstvý srstka angrešt přijde do malého hrnce spolu s bezovým sirupem, krupicovým cukrem a limetovou šťávou. Vše provařte asi 10 až 15 minut, dokud se angrešt nezačne rozpadat. Polovinu této již zchladlé ovocné směsi ještě přimíchejte do smetanového krému a zkompletujte moučníky. Na každý obdélník listového těsta naneste smetanu a pak přetřete angreštem v cukrové polevě. Podávejte třeba s šálkem kvalitní kávy. Před samotným servírováním lze dezert vychladit v lednici. Dobrou chuť!
Další recepty na moučníky naleznete níže:
Nepečené dezerty 10x jinak: Jakou sladkou tečkou zakončíte slavnostní oběd nebo večeři?
Bezlepkové dezerty nejen na neděli. Snadno, rychle, chutně!
Čokoládový dezert 5x jinak. Přinášíme rychlé a snadné recepty!
20 receptů na zdravé dezerty aneb Mlsejte bez výčitek!
25 receptů na domácí koláč: Dáte přednost slané či sladké variaci?
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku