Světové menu na talíři, díl 2.: Ruská jídla u vás doma
Ruská jídla vás mohou oslovit, pokud rádi konzumujete zeleninu typu kapusta, okurky, brambory nebo cibule. Této gastronomii ovšem vévodí i různé druhy aromatických bylinek. Jednou z nich je například Rusy oblíbený čerstvý kopr.
Dá se říct, že ruská jídla jsou velmi rozmanitá a též chutná. Každý si zcela určitě vybere svého favorita. Přinášíme vám opět malou inspiraci ze světové kuchyně v podobě snadných receptů. Při virtuální návštěvě Ruska tedy můžete ochutnat třeba bliny s kaviárem, boršč, pelmeně s mletým masem nebo kisel.
Ruská jídla v praxi: Předkrm v podobě blinů s kaviárem
Pokud vám chutnají klasické palačinky, jistě si oblíbíte i bliny, které patří mezi tradiční ruská jídla nebo respektive předkrmy. Nejčastěji se podávají s kvalitním kaviárem a zakysanou smetanou. Kaviár pak lze nahradit i uzeným lososem. Tento lahodný pokrm si zamilujete!
Potřebné ingredience na bliny s kaviárem (cca 20 ks)
-
roztavené máslo: 25 gramů
-
kypřící prášek do pečiva: 2 lžičky
-
krupicový cukr: 1 lžíce
-
sůl: 1 špetka
-
vajíčko: 1 kus
-
hladká mouka: 125 gramů
-
polotučné mléko: 160 mililitrů
-
kvalitní kaviár: 1 balení
-
zakysaná smetana: 1 kelímek
-
rostlinný olej: dle potřeby k smažení blinů
Recept na ruské bliny s kaviárem
Do větší mísy vlijte mléko a vyšlehejte v něm vajíčko. Poté do tekuté směsi vsypávejte přes sítko hladkou mouku a promíchejte. Také přidejte kypřící prášek do pečiva, špetku soli, cukr, rozpuštěné máslo a vypracujte polotekuté těstíčko. To přikryjte potravinovou fólií a dejte na cca 20 minut do lednice. Dále si rozpalte nepřilnavou pánev a mírně pokapejte olejem. Až bude horká, lejte na ni malé hromádky těsta pomocí lžíce. Tím vlastně usmažíte z obou stran jakési mini palačinky (bliny). Závěr je pak velmi snadný. Hotové bliny potřete zakysanou smetanou a na vrch navrstvěte trochu kaviáru. Tento skvělý předkrm patřící mezi tradiční ruská jídla, podávejte s oblíbeným alkoholickým nápojem. Hodit se bude jak víno, tak i pivo. Dobré chutnání!
Ruská jídla v praxi: Polévka zvaná boršč
Ruská jídla obsahují též mnoho zdravé zeleniny. Dokonalým příkladem je boršč, jehož součástí je zejména červená řepa. Uvařte si společně s námi tuto sytou i chutnou polévku pro každou příležitost.
Potřebné ingredience na boršč (pro cca 4 osoby):
-
brambory: ¼ kilogramu
-
předvařená červená řepa (lze i samostatně uvařit čerstvou): 200 gramů
-
zralá rajčata: 200 gramů
-
hlávkové zelí (bílé): 200 gramů
-
mrkev, petržel, celer (v přibližně stejném poměru): 300 gramů
-
cibule: 1 kus
-
celý bobkový list: 1 kus
-
kuličky nového koření: 3 kusy
-
kuličky černého pepře: 4 kusy
-
mletá sladká paprika: 1 lžička
-
hladká mouka: 1 lžíce
-
šťáva z citronu: 15 mililitrů
-
jemně nasekaná petrželka: 1 lžíce
-
libovější slanina: 300 gramů
-
sůl: 20 gramů nebo dle chuti
-
krystalový cukr: 10 gramů nebo dle chuti
-
klasický ocet: 2 lžíce
-
smetana určená k vaření: 150 mililitrů
-
vepřové maso (kýta, krkovice, či jiný kus dle obliby): 200 gramů
-
hovězí maso (např. zadní): 350 gramů
Recept na ruský boršč
Začnete tím, že si do velkého hrnce vložíte větší kusy vepřového a hovězího masa. K tomu přidejte ještě koření v podobě celého pepře, nového koření, bobkového listu a soli. Taktéž vložte do hrnce k masu loupanou cibuli. Vše přelijte studenou vodou, přiklopte poklicí a dejte vařit na minimálně 120 minut při středním plamenu. Až tato doba uplyne, vyjměte z hrnce maso a vývar přeceďte přes jemné sítko. Pak pokračujte ve vaření vývaru spolu s octem, loupanou a na kostky pokrájenou kořenovou zeleninou, bramborami, zelím a rajčaty. Nechte vše projít varem zhruba 5 až 10 minut. Mezitím si osmahněte nadrobno nasekanou slaninu spolu s mletou paprikou a tuto směs následně vsypte do vývaru se zeleninou. V předposlední fázi je potřeba rozmíchat hladkou mouku ve smetaně a zahustit polévku. Doba varu se tentorkát odhaduje na čtvrt hodiny. V poslední fázi je potřeba přidat do boršče i červenou řepu (na kostky porkájenou), pokrájené vepřové a hovězí maso, petržel, citronovou štávu, cukr a je hotovo! Vše důkladně promíchejte a podávejte. Ruská jídla se někdy mohou zdát na přípravu složitá, ale výsledek stojí za to! Dobrou chuť!
Ruská jídla v praxi: Hlavní chod v podobě pelmení s mletým masem
Pelmeně se řadí taktéž mezi typická ruská jídla a mají co nabídnout! Až je ochutnáte, zamilujete si je. Plnit se je můžete nejen mletým masem, ale i šťouchanými bramborami se slaninou nebo povidly.
Potřebné ingredience na pelmeně s mletým masem:
Těsto připravíte z těchto surovin:
-
polohrubá mouka: 165 gramů
-
hladká mouka: 165 gramů
-
studená voda: 120 mililitrů
-
vajíčko: 2 kusy
-
sůl: ½ lžičky nebo dle chuti
Na náplň potřebujete:
-
mix vepřového a hovězího mletého masa: 400 gramů
-
menší cibule či šalotka: 1 kus
-
mletý pepř: dle chuti
-
sůl: dle chuti
-
voda: cca 30 mililitrů
K podávání se hodí:
-
rozpuštěné máslo
-
klasický ocet
-
mletý pepř
Recept na pelmeně s mletým masem
Nejprve si připravte nelepivé polotuhé těsto z prosáté hladké i polohrubé mouky, jednoho vejce, vody a soli. To pak zabalte do potravinové fólie a dejte asi na dvacet minut do lednice. Mezitím si připravte náplň do pelmení. Mleté maso smíchejte s jemně nasekanou cibulkou, přilijte vodu, ochuťte solí, pepřem a máte hotovo. Po dvaceti minutách vyjměte těsto z chladničky a vyválejte jej na plát tenký asi 2 až 4 mm. Ten nezapomeňte potřít vyšlehaným vejcem po celé ploše. Poté z plátu vykrajujte pomocí hrnku kolečka a ta plňte masovou směsí uprostřed. Pelmeně přehněte a okraje dobře slepte prsty (možné je pořídit i speciální formu na pelmeně v prodejnách). Kapsičky z těsta nakonec uvařte ve vroucí a mírně osolené vodě do měkka (bude trvat asi 10 minut). Ruská jídla mají velice rozmanité chutě, které můžete vyzkoušet právě konzumací pelmení s trochou octa, mletým pepřem a s rozpuštěným máslem. Budete se oblizovat!
Ruská jídla v praxi: Dezert zvaný kisel
Už jste slyšeli o dezertu zvaném kisel? Ten také patří mezi typická ruská jídla sladké chuti. Jeho příprava je velice jednoduchá. V receptu v podstatě zužitkujete zdravé sezónní ovoce.
Potřebné ingredience na kisel (pro 4 osoby):
-
čerstvé či zamražené maliny: 200 gramů
-
čerstvý či zamražený rybíz: 300 gramů
-
čerstvé či zamražené višně: 200 gramů
-
kukuřičný škrob: 30 gramů + trochu vody
-
krupicový či krystalový cukr: 50 gramů (lze nahradir zdravější variantou)
Recept na kisel
Do středně velkého hrnce vsypte maliny, višně i rybíz, posypte cukrem, přelijte asi hrníčkem vody a nechte ovoce zcela rozvařit při průběžném míchání (cca 10 minut). Nakonec pyré zahustěte směsí kukuřičného škrobu s malým množstvím studené vody a ještě krátce provařte (asi 2 až 3 minuty). Hotovou směs odstavte z plotny, nechte zchladnout a pochutnejte si na ní třeba s vanilkovou zmrzlinou. Ruská jídla dost často obsahují bílý cukr. Pokud tedy chcete zdravější variaci, můžete dosladit ovoce cukrem třtinovým anebo medem. Dobrou chuť.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku