Léčivé rostliny

img

Stévie sladká

 

Stevia rebaudiana

Stevia rebaudiana Bertoni (stévie sladká, stévie cukrová, sladká tráva, medové lístky) je jedním z více než 150 druhů rostlin rodu Stevia, z nichž pouze dva druhy vykazují výraznou sladkost, která stévii zařadila mezi přední přírodní sladidla. Stévie obsahuje steviosid, který je až 300 x sladivější než řepný cukr. Steviosid je uložen v listech a nati. Dalšími účinnými látkami jsou rebaudiosid A, který je ještě 1,5 x sladivější než steviosid a rebaudiosidy B, C, D a E. Potravinové produkty slazené stévií se velmi rychle rozšířili do mnoha zemí až na Evropskou unii, kde použití stévie jako sladidla není dosud povoleno. Stévii je zde k dostání pouze jako produkt pro ústní hygienu. V mnoha zemích se steviosid používá ke slazení potravin, nápojů, v cukrářském a konzervárenském průmyslu (DIA výrobky), při výrobě zubních past a žvýkaček. Více jak 30 let se v Japonsku stevie přidává do chleba, do ovocných šťáv, piva, čokolády, žvýkaček atd. aniž by byl znám nějaký negativní vliv. Slazení stevií není zdravotně závadné a je lékaři v zahraničí doporučováno i pro předškoláky. Dosud nebyl zaznamenán žádný případ alergické reakce.

 

Vzhled Stevie

Stevia rebaudiana Bertoni je rostlina vysoká asi půl metru. Její lístky jsou sytě zelené, kopinaté, v mládí jemně ochlupené. Stévie kvete oboupohlavně. Ve spodních částech rostliny se tvoří úbory jemných bílých květů, ve vrchních částech 3-5 trubkovitých kvítků. Plodem stévie je tmavá nažka, roznášená větrem.

Původ a rozšíření stévie

Přirozeným prostředím stevie je severovýchod Paraquaye. Je hojně rozšířená na kultivovaných plochách a planě rostoucí ji nalezneme zřídka. V Brazílii se nachází v oblasti Pantanal v bažinatém ekosystému. Stevii používají místní obyvatelé již několik století. Je zde vysoce ceněna nejen pro léčivé účinky, ale zejména kvůli své výrazně sladké chuti. Indiánský kmen Guarán z Paraquaye používal sušené lístky stévie ke slazení čaje maté nebo ke slazení tereré a potravin a označovali ji kaá-heé.Bylinu povaří s čajem nebo zamýšleným nápojem, případně ji předem svaří s vodou, čímž získají sladkou tekutinu, kterou lze využít ke slazení.

Do Evropy se rostlina dostala v 16.století, když španělští dobyvatelé zjistili, že domorodé obyvatelstvo používá stévii ke slazení bylinných čajů. Do Japonska byla dovezena až v roce 1971. Paraquyaská vláda semena rostliny před vývozem velmi důrazně chrání. Dnes je stévie pěstována nejvíce v Japonsku, dále v Číně, Koreji, Thajsku, Vietnamu, USA, Brazílii, Paraquay, Uruquay, Střední Americe, Izraeli, Thajsku, Japonsku, Bulharsku, Německu a na Filipínách. A šíří se nejen pro svou sladkost, ale také pro dobrý vliv na zdraví lidí.

Pěstování stévie

stevia-6Pěstování stevie je poměrně jednoduché. Stevie není příliš náročná rostlina, má ale ráda dostatek světla a tepla. Na východní straně se jí bude dařit. Její přirozené prostředí je bažinatá půda, proto ji musíme dostatečně zalévat, aby půda byla stále vlhká. V zimě ji postavíme do místnosti o teplotě 5-10°C, stevie nesmí namrznout. V zimě shodí téměř všechny listy, přezimují pouze kořeny.

Množí se nejlépe zelenými řízky, řízky kořenů, odnožemi, metodou in vitro. Na vyklíčení semen se nespoléhejte. Sklízí se nať 2 – 3 krát za sezónu seřezáním. Ta se většinou suší. Rostlina zanedlouho opět obrazí novými stonky a listy.

Co se ze stévie používá

Ze stévie se dají využít lístky nebo nať a to buď čerstvé, sušené, mražené nebo výluhy a tekuté či práškové extrakty.Těmito si můžete osladit kávu nebo čaj a dokonce se dá stévie použít i při pečení přímo do těsta, jelikož, steviosidy jsou stálé i při vysokých teplotách. Čerstvé lístky můžete použít například do ovocných salátů nebo je přímo žvýkat. Stačí pouze jeden lístek na to, abyste v ústech pocítili její mimořádnou sladkost.

Zdravotní účinky stévie

Protože má stevie velmi nízkou kalorickou hodnotu, používá se nejčastěji jako náhradní sladidlo pro diabetiky, kardiaky, obézní lidi a pro osoby trpící vysokou kazivostí zubů. 
V přírodním léčitelství se stévie používá jako kardiotonikum, proti obezitě, vysokému tlaku, únavě, depresím, infekcím, ke snížení kyselosti moči a zlepšení trávení. Podporuje buněčný metabolismus,  Rozšiřuje cévy, snižuje krevní cukr a krevní tlak, má močopudné účinky, podporuje pankreas. Z dalších efektů se deklarují antibakteriální, antifungální, antivirové a protizánětlivé. Je blahodárná pro hypoglykemiky. Narozdíl od sacharózy nezatěžuje stevia organismus přebytečnými kaloriemi a cukry, poněvadž steviosid naše tělo nevstřebává.

Vliv stévie na zuby a ústní dutinu

stevia-8Sledováním populace z kmene indiánů Guarani se zjistilo, že téměř netrpí kazivostí zubů. Vědci tak mohli potvrdit, že stévie dokáže zničit celou řadu nebezpečných bakterií ústní mikroflóry. Omezuje tvorbu ústního plaku a zubního kamene, hlavně u dětí. Stačí pár kapek stevie rebaudiany do vody na výplach úst a kloktání. Ústní voda ze stevie omezuje záněty dásní a podporuje prevenci paradentózy, omezuje nepříjemný zápach z úst. Stevia rebaudiana je podpůrným přípravkem s příznivým s antibakteriálním a protivirovým účinkem nejen v ústní dutině, nýbrž působí proti infekcím, způsobené bakteriemi a viry jako například afty, záněty dásní a počáteční stadia paradentózy.

Stévie a pokožka

Stevie rebaudiana působí jako uklidňující prostředek na pokožku při poštípání nebo bodnutí hmyzem, popáleninách a jiných kožních problémech jako např. akné, dermatitis, ekzém atd. Stačí dát pár kapek na vatičku a místo potřít. Úspěšně se dá stevie použít jako pleťová voda. Do sklenice vody dáme několik kapek a pleť potíráme namočenou vatičkou. Stévie je též vynikající hojivý prostředek na různá poranění kůže, protože urychluje hojení a nezůstává jizva.

Stévie na hubnutí a cukrovku

Při žvýkání čerstvých lístků vydrží sladká chuť v ústech velice dlouho a snižuje se také pocit hladu. Pro tento efekt je použití stévie žádoucí u lidí, které honí večer mlsná. Neohrožují svoje tělo zbytečnými kaloriemi. Posedlost po sladkém utlumí několik kapek extraktu do citronády nebo jiného nápoje. Látku zapříčiňující sladkost naše tělo nevstřebává, proto kávu, čaj a jiné nápoje můžeme sladit bez obav z tloustnutí.  Z literatury doporučený přepočet sladivosti: 1 kapka extraktu = 1 větší kostka řepného cukru

Se stévií proti únavě

Stevia rebaudiana prokazatelně snižuje únavu a únavový syndrom a snižuje touhu po tabáku a alkoholických nápojích. Zvyšuje mentální aktivitu.



Diskuse k článku

  • DDana

    10:15 24. 2. 2016 +2
    Stévii si jde dopřát i ve sladidle - http://www.drzdravicko.cz/clanky/diachrom-se-steviolglykosidy-pl-tbl

Lunární kalendář

SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 28. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.