Svobodná škola nemá osnovy ani učitele. Děti se samy rozhodují, co se naučí
Děti se vzdělávají sami, nemusíme to dělat za ně. To je základní myšlenka svobodné školy. Děti se podle ní chtějí vzdělávat, jen je k tomu nesmíme nutit. A také jim poskytnout dobré podmínky. Ve světě se svobodné školy šíří už skoro půl století. U nás jsou celkem novinkou. Přesto si získávají stále více příznivců.
Připravte zdravé svačiny, které vaše dítě nikdy nepřinese zpět domů. Jak tedy na svačiny do školy?
Co je to svobodná škola? Respekt, svoboda a důvěra
Člověk je zvídavý tvor. Rád prozkoumává okolí, učí se novým věcem a zjišťuje, jak věci kolem něj fungují. A děti nejsou výjimkou. Pozorováním a zkoušením se dítě naučí mluvit, běhat a dokonce i svůj rodný jazyk. Kromě toho se naučí i základní fyzikální vlastnosti věcí kolem sebe.
A stejně tak se může naučit všechno ostatní. Svobodná škola pracuje s jednoduchou myšlenkou. Když bude nějakou znalost ke svému životu potřebovat, bude jí chtít umět. A tak se jí začne učit.
Svobodná škola: Děti se naučí vše, jen je musíme nechat
Děti musí ve své snaze naučit se mluvit, chodit a poznávat, překonat řadu překážek. Malá pozornost, nevyvinuté svalstvo anebo úplně nová prostředí jsou jen jedny z mála. Přesto všechno zvládne.
- Když se batolata učí chodit, tak se procvičování této dovednosti věnují zhruba 6 hodin denně.
- Dítě se od 2 do 17 let naučí průměrně 2 nová slova za hodinu.
- Je dokázané, že s klesající svobodou u dětí klesá i jejich kreativita.
- Přečtěte si, co by dítě mělo umět do 1 roku.
Podle svobodné školy přeruší povinná školní docházka přirozený vývoj učení, které děti měly. Jejich touha poznávat nové věci je potlačená povinnostmi, příkazy a osnovami. Dospělí by ve vzdělávání dětí neměli určovat co, kdy a jak se budou učit. Měli by jim pomáhat rozvíjet jejich zájmy, odpovídat na otázky a vytvářet prostředí, ve kterém budou mít co nejvíce podnětů.
Svobodné školy připraví studenty i na vysoké školy
Svobodná škola funguje. To potvrzuje řada studentů, kteří svobodnými školami prošli. Uplatnili se jako podnikatelé, řemeslníci, umělci, sociální pracovníci anebo vědci. Profesí, ve kterých svobodná škola pomohla absolventům prospět, je nespočet. Úspěšnost přijetí na vysoké školy a jejich absolvování je stejná, jako u škol jiných.
Demokratická škola: Když o všem rozhodují děti
Výběr učitelů, studijní látky i školních potřeb. O tom všem mohou rozhodovat samy děti. Alespoň tak funguje demokratická škola. Většinou zde děti společně s personálem školy hlasují o všech změnách, které ve škole nastávají. Demokratická svobodná škola totiž funguje na principu, že je tu pro děti. A ne děti pro školu.
Proto si sami studenti určují, kdo je podle nich dobrý pedagog, co jim na škole chybí a co by chtěly změnit. Děti demokratická škola učí zodpovědnosti, kdy nejen rozhodují o důležitých věcech ve svém životě, ale také poznají, že rozhodnutí má své důsledky.
První svobodná škola v Sudbury Valley funguje už 40 let
Ve světě najdeme přes dvacet svobodných škol. Vše začalo před čtyřiceti lety v Sudbury Valley ve Spojených státech. Vznikla zde soukromá škola, která má dnes kolem 200 studentů a 10 zaměstnanců. Spíše než instituce, je svobodná škola v Sudbury Valley komunita. Zároveň funguje i jako demokratická škola.
Svobodná škola a známkování
- Nenajdeme zde testy, zkoušky anebo jiná hodnocení. Svobodná škola se tím podobá unschoolingu, tedy neučení.
- Vedoucí kurzů nejsou až tak učiteli, jako spíše vzory.
- Místo školních osnov je důležité to, co se zrovna chtějí učit děti. Vedoucím kurzů kladou otázky a probíhá tak volná diskuze.
- Velkou část učení obstarají sami studenti. Pro děti jsou totiž zdrojem učení i starší studenti.
Náplň vyučování
- Děti si zorganizují kurzy, které by se chtěly naučit a ty pak trvají tak dlouho, dokud děti chtějí.
- Je zde hodně her a prozkoumávání. K vybavení školy patří umělecká dílna, kuchyň, místnost na obrábění dřeva, hřiště a nespočet knih i hraček.
- Ke škole patří rybník, pole a les.
- Děti se přes den věnují tomu, čemu ony samy chtějí.
Demokratické rozhodování
- I rozhodování o důležitých věcech vypadá jinak, než v běžných školách. Školní rada se totiž skládá z každého člověka. Jak všech zaměstnanců, tak všech studentů. Schází se každý týden a rozhoduje o všem, od nákupů až po přijímání nového personálu. Při hlasování má každý hlas stejnou váhu a je jedno, jestli jde o dítě nebo učitele. Přesně tak funguje demokratická škola.
- Nikdo z personálu nemá delší smlouvu jak na jeden rok. O nové smlouvě se vždy hlasuje. A protože nejvíce hlasů pochází z řad dětí, ony sami si určují, koho na škole chtějí mít.
Pravidla v demokratické škole
- Stejně jako na jiných školách, i zde platí pravidla. Ničení školního majetků anebo užívání drog nepřichází v úvahu. Porušení pravidel řeší školní rada.
V Česku svobodné školy nenajdeme
I v Evropě najdeme svobodné školy. Je jich celkem osm. Většinou jsou menší a mají kolem padesáti žáků. Nachází se například v Německu a Anglii. Stejně jako v Sudbury, i tyto školy nejsou financované ze státního rozpočtu, ale z dobrovolných příspěvků. Ačkoli je o svobodné školy zájem i u nás, naše legislativa je prozatím neumožňuje. Dítě musí splňovat znalosti dané školními osnovami a i při alternativním vzdělávání musí jednou za čas navštívit školu, kde prokáže, že takové znalosti má. O změnu zákonů ale usiluje řada organizací.
- Alternativním vzděláváním jsou u nás prozatím školy typu Waldorf a Montessori. I ty jsou ale pod dohledem Ministerstva školství.
- Domácí vzdělávání je další možností vzdělávání dětí. I zde se ale musíme držet školních osnov.
Diskuse k článku