Dárek za vysvědčení? To je otázka…
Vysvědčení je v mnoha rodinách šťastným završením studijních snah. U někoho je to naopak stresová záležitost, kdy rodiče vzývají starobylé bohy, aby dítě postoupilo do dalšího ročníku. Ať je to u vás jakkoli, většina z nás nějak podvědomě tuší, že je to okamžik jistého ukončení. A protože důvod k oslavě se vždycky najde, začneme pomýšlet na dárek za vysvědčení. Co je vhodné a co je lepší přehodnotit?
Co je (ne)vhodný dárek za vysvědčení
Zatímco dítě mívá občas pocit, že za vysvědčení si zaslouží nejen kotel zmrzliny, ale zejména nový tablet a podobné radosti, rodič by to rád sfouknul poplácáním po rameni. Dárek vždy závisí na věku, zálibách i situaci dítěte, nicméně neměl by to být dar, ze kterého dítě ztratí dech. Vhodné jsou drobnosti: oblíbená figurka, autíčko, kniha, kapesní nůž, sběratelské karty, lego, hodinky, bezdrátová sluchátka, „bedýnka“, kšiltovka/oblečení oblíbené skupiny, klubu, holčičí ozdoby, vtipný dárek... U starších dětí potěší drobná finanční podpora. Ideální je pak čas strávený spolu: kino, návštěva zábavního parku, výlet... Dejte si pozor, abyste dítěti nenasadili laťku příliš vysoko. Dopady jsou neúprosné – příště bude chtít=očekávat víc a pokud to nepřijde, může být zklamáno (že nebylo dost dobré anebo že se snažit nemá cenu, a tak ubere…).
Dárek za vysvědčení není povinnost
Dárek není „odměnou“ ani samozřejmostí, je to vaše ocenění, že se dítě snažilo. Pokud to pokládáte za motivaci pro příští vzdělání, můžete si (jak jsme zmínili) nepříjemně naběhnout. Dítě se začne učit pro odměnu, ne proto, že ho to baví. A pokud usoudí, že není dostatečně odměňováno, nemá důvod se učit. I chytrému dítěti tedy můžete paradoxně ublížit. To platí i pro nadšené babičky, dědečky, strýce i kamarády. Jakožto rodič je vhodné to trošku koordinovat. Některé děti to navíc „jistí“ na všechny strany. Může se pak stát, že máte na stole několik stejných předmětů. Promyslete také taktiku, jak na to, pokud máte dětí víc. Oceňujete stejně anebo za výsledky. Vždy zvažte, zda nenabouráte sourozenecké vztahy.
Dárek za vysvědčení není domácí mazlíček
Za absolutně nevhodný dárek platí domácí mazlíček jakéhokoli typu. Jednoduše je to živý tvor a chvilkový rozmar plný nadšení a slz bývá nahrazen krutou realitou. I ten nejméně náročný jedinec je zkrátka živý a má své potřeby (alespoň na jídlo a vodu). Zatímco u křečků či rybiček, kteří nebývají sociálně až tak kontaktní to jde „jakžtakž“ zvládnout, psi, kočky, morčata či papoušci nezřídka končí v útulcích nebo hůř na ulici. Nezapomeňte, že vás čekají prázdniny, budete pravděpodobně cestovat a být novým majitelem čehokoli živého je opravdový závazek a svým způsobem „komplikací“. Pokud plánujete mazlíčka, pak si najdete vhodnější dobu a předem svolejte rodinnou radu. Vězte, že domácnost budete muset přizpůsobit i v případě rybiček.
Dárek za vysvědčení: Ani náhodou, nebo?
Ne vždy dopadne vysvědčení tak, jak by si rodiče nebo dítě přáli. Někdy je na vině nedostatečná příprava, jindy je to zkrátka maximum, kterého je dítě v danou chvíli schopno dosáhnout. I když můžete cítit zklamání, rozhodně se nedoporučuje dítě trestat. Pokud tedy vysvědčení nedopadlo v očích rodičů dobře, je třeba si položit i pár otázek na tělo a teprve pak najít odpovídající řešení do dalšího roku:
- Věnujete se svému dítěti tak, jak potřebuje? Obzvlášť v loňském roce, kdy dítě bylo přilepené na obrazovce a my se snažili pokoutně stihnout homeoffice se může zdát, že jsme čas trávili spolu, ale obvykle to bylo vedle sebe… Změna režimu, nedostatek sociálních kontaktů, absence kroužků a podobné radosti mohly vést ke zhoršení prospěchu.
- Čím jsou dány limity dítěte? Jaké předměty ho baví? Nešlo by náhodou využít jiného předmětu k probuzení zájmu o ten, který nedopadl zrovna dobře?
- Nestalo se něco, co prospěch negativně ovlivnilo? Mohou to být problémy v rodině (rozvod rodičů, smrt v rodině…) nebo i ve škole (konflikty se spolužáky).
- Nemá toho dítě náhodou na bedrech moc? Má čas „jen“ pro sebe na blbnutí s kamarády před domem anebo je vytíženo kroužky každý den?
- Co jste vy věnovali tomu, aby se dítě zlepšilo? Nevadí, že látce nerozumíte, ale co například doučování? Pokud mávnete rukou, že je to drahé, vězte, že existuje řada dobrovolnických organizací, které doučování poskytují zdarma.
- Neplní náhodou dítě „jen“ vaše očekávání?
- Jste si vědomi schopností a limitů svého dítěte nebo očekáváte jednoduše víc, protože to chcete vy? Proč chcete víc?
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku