Za špatné vysvědčení potomka netrestejte

Vysvědčení není vizitka. Tipy, jak vyřešit špatné známky na papíře

Špatné vysvědčení může být hodně stresující nejen pro samotné děti či studenty, ale i pro rodiče. A nezřídka může způsobit zbytečné napětí a vytvořit celkově nešťastnou situaci. Mnoho rodičů neví, jak by měli na špatné vysvědčení svého potomka reagovat a dítě neví, jak špatné známky oznámit rodičům. Je skutečně takové stresování nutné?

Každé pololetí se odehrává to samé. Ve zprávách se dozvídáme o dětech, které nedošly domů, protože se bojí reakce svých rodičů na vysvědčení. Psychologové píší o tom, jak by měli rodiče na známky svých dětí reagovat. Děti píší na sociální sítě statusy, jak na ně rodiče křičí nebo dostaly výprask. Je toto všechno skutečně nutné? Jde přeci jen o nicneříkající čísla na papíře. Navíc existuje mnoho důvodů, proč dítě domů špatnou známku přineslo. 

Hra na vysvědčení

Systém školství je dlouhodobě kritizován v mnoha ohledech. A právě hodnocení je jeden z bodů, který by se měl změnit. Vliv na známky může mít mnoho věcí, bohužel i případné nesympatie učitele vůči vašemu potomkovi. Špatná známka na vysvědčení by tak měla být maximálně jen varovným signálem pro potencionální problémovou oblast. Nikoliv měřítkem hodnoty vašeho dítěte nebo vašich rodičovských dovedností. Známka neodpovídá tomu co vaše dítě umí či neumí, jaký má talent nebo co je schopno v životě zvládnout.

Čtěte také:

Žádné známkování, předměty ani zkoušení. Znáte Unschooling?

Montessori versus Waldorf: Která škola je pro vaše děti nejlepší?

Rozhovor: „Známka na vysvědčení říká jen to, na jaké úrovni něco dítě zvládá nebo ne. O něm samotném to nevypovídá,“ říká psycholožka Miroslava Lívancová

Známka maximálně vypovídá jen o tom, jak vaše dítě bylo schopno pojmout to, co učitel v hodinách přednáší, jak to vašemu potomkovi utkvělo v hlavě, případně jak byl schopen zvládnout případné testování z daného předmětu. Známka na vysvědčení neříká nic o tom, jak moc vaše dítě dané oblasti rozumí nebo jak bude schopno s nabytými znalostmi naložit v dalším životě. Ne nadarmo se říká, že trojkaři bývají v běžném životě úspěšnější než jedničkáři. Často jde totiž o jedince, kteří si nachází vlastní cestu a nedává jim smysl učení se nazpamět a pouhé odříkávání naučené látky.

Vysvědčení a známky neberou v úvahu originalitu

Každý jsme jiný a v tom tkví velké kouzlo. Kdybychom všichni měli být na stejné úrovni, jak po nás škola požaduje, nebyl by svět pestrý. Nebylo by vynálezců, vědců ani jedinečných lidí s uměleckým nadáním. Někdo vyniká v hudbě, jiný v rukodělných činnostech, další zase v altetice. Je skutečně nutné, aby tito lidé měli jedničku z matematiky, když ji ve svém životě s největší pravděpodobností nebudou potřebovat? A pokud ano, vždy se doučí aktuálně to, co potřebují. Nač tedy hodnotit za něco, co nejsou aktuálně schopni vstřebat?

Systém však známky požaduje a většina škol jeho nařízení striktně dodržuje. Což ostatně požadují i po dětech. Kde jsou dovednosti pro život? Chuť se celoživotně vzdělávat? Umět pracovat v týmu? Kreativně řešit problémy? To se ve škole bohužel neučí. Stejně tak se “nenosí” kritické myšlení a umění komunikace. Důležité je odříkat nazpamět naučené letopočty nebo malou násobilku. Když to dítě nezvládne, má nedostatečnou. A na špatné vysvědčení je zaděláno.

Pozitivní motivace ovlivní vysvědčení

Jestliže vaše dítě přineslo domů vysvědčení, které neodpovídá vašim představám, nezoufejte. Snažte se zachovat klidnou hlavu. Své dítě nekritizuje, nepeskujte, nekřičte na něj a už vůbec nevyhlašujte žádné zákazy ani “výchovná” nařízení. Naopak si se svým potomkem v klidu sedněte a zeptejte se ho, proč špatné známky má. Proč si myslí, že k tomu došlo a co je schopen udělat pro to, aby své skóre případně vylepšil. Možná je problém v učiteli, kterému nerozumí a není schopen látku pochopit. Možná vyniká v něčem jiném a daný předmět pro něj není absolutně důležitý.

Vysvědčení nevypovídá nic o tom, co vaše dítě umí nebo neumí

Snažte se potomka pozitivně motivovat. Pomozte mu najít cesty, jak se případně zlepšit. Myslete vždy na to, jaké vaše dítě je. Hoďte za hlavu iluzi dokonalosti, ta neexistuje. Bude-li to třeba, sejděte se s učitelem a zjistěte si podrobně vše o stylu výuky, pravidlech, aktivitě a chování vašeho potomka v hodinách i o možnostech, jak byste mohli svému dítěti pomoci k lepším výsledkům.

Špatné vysvědčení? Mluvte se svým dítětem

Pamatujte, že vysvědčení není konec světa. Je to jen jakési konvenční ohodnocení toho, jak učitel vnímá vaše dítě, posléze jeho znalosti. Abyste se tedy dostali k jádru špatného vysvědčení, nechte mluvit i své dítě. Ptejte se ho, jak se cítí ve škole, co je podle něj špatně, případně proč ho daný předmět nebaví. Způsob, jakým dítě školu či studium vnímá, může ovlivnit jeho studijní výsledky. Váš potomek může být přetížený, frustrovaný, nezvládá se učit všechny předměty najednou. Ne všechny děti jsou ve stejném věku na stejné úrovni!

Domluvte se společně na tom, jak danou situaci vyřešíte. Nastavte si pravidla, stanovte si krátkodobé i dlouhodobé cíle, sledujte průběh dalšího studia a oslavte každý pokrok, které vaše dítě udělá. V případě, že nebude nic fungovat nebo půjde o promítnutí nesympatií učitele vůči dítěti, pak máte vždy možnost školu změnit. Třeba právě vašemu dítěti bude mnohem více vyhovat nějaký alternativní způsob vzdělávání. A bez známek a naprosto zbytečného vysvědčení.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

  • Ellen

    13:33 1. 7. 2023 0
    Ale vždyť ten problém není ve známkování / neznámkování. Je to o komunikaci rodičů s dětmi i školou během celého roku. Každý rodič, který se o své dítě zajímá, přece ví, jak se dítě učí po celý rok a jaké má výsledky! Rodiče nemůže překvapit vysvědčení jejich dětí, když se o ně i jejich prospěch ve škole zajímají! Když s dětmi mluví! Když sami posoudí, co jejich dítě umí. Pak se dítě nemusí bát reakce rodičů na vysvědčení (které opravdu nemusí být vypovídající o skutečných znalostech a dovednostech žáků)...

Lunární kalendář

ÚTERÝ 03. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
STŘEDA 04. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 05. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 06. 12. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 07. 12. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 08. 12. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 09. 12. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Advent je tu! Jak si jej rozplánovat, abychom do Vánoc všechno stihli?

Advent by měl být obdobím klidu a rozjímání. Místo toho se snažíme stihnout nemožné a těsně před Vánoci doslova odpadáme. Letos to ale bude jinak! Poradíme vám, jak si advent rozplánovat tak, abyste všechno s l...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...