Dopis Ježíškovi mohou psát děti i s rodiči aneb jak si užít sepisování dárků společně
Dopis Ježíškovi je pro děti tím nejsměrodatnějším, když se blíží Vánoce. Vaše ratolesti v něm zmíní svá tajná přání a doufají, že se zhmotní a uvidí je pod slavnostně nazdobeným stromečkem. Není snad nikdo, kdo by si nepamatoval své vlastní sepisování sáhodlouhých seznamů. A možná jste také přidali několik slibů, co se týká vaše zlobení či nezlobení.
Až nastane ten správný čas, zkuste dopis Ježíškovi napsat společně s dětmi. Určitě si tyto chvilky náramně užijete. A kromě jiného se rovnou dozvíte, co si to vlastně vaše drahá dítka přejí. Poradíme vám několik kreativních tipů, jak se důležitého psaní zhostit.
Dopis Ježíškovi nejen psanou formou
Zejména ti nejmenší potomkové ocení, když se jim budete věnovat. Dopis Ježíškovi však nemá pevně stanovené hranice. Svá přání mohou děti vyobrazit i pomocí nejrůznějších malůvek. Tato metoda projevení přání je vhodná hlavně u předškoláků. Ostatně malovat mohou i ti starší. Vždy se však nezapomeňte zeptat, co má daný obrázek představovat, abyste složitě neluštili, co to vlastně vaše dcera nebo syn chtějí pod stromek. Kreslit nebo malovat můžete společně nejen klasickými pastelkami, ale i temperami, vodovkami, nebo voskovkami a křídou. Pořídit lze i prstové barvičky, s kterými se dítka dokonale „vyřádí“. A jak sdílet tyto okamžiky? Vezměte si vlastní papír a nechte také projevit své „vnitřní dítě“.
Dárky pro děti vybírejte i podle věku. Pro koho je vhodná dřevěná hračka a pro koho kniha?
Dopis Ježíškovi jako příslib dobrých skutků a bohulibého chování
Máte doma malé rarášky, co nikdy neposedí, neustále se hádají se sourozencem, odmlouvají a neposlouchají? Pak zkuste dopis Ježíškovi pojmout jako příslib lepšího chování. Pokud vaše ratolesti chtějí, aby jejich přání byla vyslyšena, měli by do psaní vnést i snahu o zlepšení přístupu k mamince, tatínkovi, bratrovi či sestře. Vybrat můžete konkrétní činnost, kterou by mělo dítko změnit. Za každou položkou tedy bude zmíněný slib (např. dokonalejší uklízení pokojíčku, neodmlouvání rodičům, vřelejší vztah k sourozenci).
Dopis Ježíškovi pošlete do „nebe“
Až budete mít dopis Ježíškovi s dítkami sepsaný, vložte jej do klasické obálky a pošlete na adresu Vánoční pošta, Boží Dar 1, 362 62. Psaní je možné posílat do „nebe“ v období od 1. prosince do 23. prosince. Neopomeňte jeden důležitý fakt. V dopise musí být ještě jedna obálka se zpáteční adresou, aby jej mohli pracovníci pošty na Božím Daru poslat zpět se speciálním vánočním razítkem. Tak lze zaslat pohlednici třeba i babičce, dědečkovi či jiným blízkým. A dáte dětem znamení, že Ježíšek skutečně existuje! Jejich očka budou zářit štěstím a nadějí, co víc si přát.
Dopis Ježíškovi není jen o sáhodlouhém seznamu materiálních věcí
Právě svátky vám dávají možnost představit dětem i jiné hodnoty Vánoc. Dopis Ježíškovi tak nemusí být jen stručným seznamem materiálních věcí, ale může odkazovat i na mnohem krásnější a srdečnější přání. Sedněte si se svými milými dítky a sepište nejprve to, co by chtěli ve svém životě změnit. Odkažte na ty druhé. Je snad babička nemocná? Co si takhle přát od Ježíška její uzdravení? A také šťastnou rodinu? Nechte děti promlouvat samotné. Jistě je napadnou věci, které vás dojmou. Jejich bezprostřednost je totiž bezbřehá. Ukažte jim, že Vánoce jsou především o setkávání, naději a vzájemné laskavosti.
Dopis Ježíškovi a děti školou povinné
Každé školou povinné dítko rádo využije rad svých vrstevníků, aby dopis Ježíškovi skutečně doputoval v pořádku. Zde je tedy několik indicií, jak by měla vaše odrostlejší ratolest postupovat:
- Dopis Ježíškovi pište čitelně, tedy nejlépe velkými písmeny. Dětem radost rozdává nějaký ten pátek, proto ho může trápit zrak.
- Psaní dejte za okno ideálně do 22. prosince. Raději však s předstihem, aby Ježíšek stihl přání splnit. Před Vánoci má totiž „fofr“.
- Obálku rozhodně nedávejte na parapet, když prší. Vaše přání by déšť rozmazal a Ježíšek bude v koncích.
- A také myslete na to, že potřebujete u okenic asistenci maminky nebo tatínka. Dopis Ježíškovi tedy pokládejte za okno společně.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku