Dotýká se vás distanční výuka? Tipy, jak může být online výuka příjemnější
Distanční výuka se dětem a studentům nevyhnula ani v novém školním roce. Oproti jarnímu období je nyní online výuka pro děti povinná. I když se ministři a dokonce i učitelé snažili vymýšlet nejrůznější řešení, nejde o příjemnou záležitost ani o jednu stranu. A bohužel se distanční výuka týká i samotných rodičů.
Distanční výuka vyžaduje, aby měly děti doma počítač s připojením na internet. A také, aby se uměli v počítači alespoň trochu zorientovat. Těm menším musí pochopitelně pomáhat rodiče. Ti tak musí se svým potomkem zůstat doma a přizpůsobit se novému stylu vzdělávání během pandemie. A také hlídat dítě, aby se skutečně soustředilo na výuku a zpracovávalo zadané úkoly.
Neprobádaná distanční výuka
Online výuka s dětmi může být zábavná, ale také může dítě pěkně otrávit. Vše záleží nejen na kvalitě počítače, připojení a na tom, jak je schopen učitel se této nové situaci přizpůsobit. Bohužel ne vždy se podaří, aby se všechny faktory sešly najednou. Jak tedy na to, aby toto období zvládli vaši potomci co nejlépe?
Distanční výuka: Digitální karanténa
Zatímco v běžném životě se snažíme děti od počítačů a mobilů „odtrhávat“, najednou jim říkáme, že je to pro ně nutnost a musí si zvykat. Jenže děti nechtějí pracovat, chtějí si hrát. Ne, nemáte rozmazlené dítě, je to naprosto normální. Důležité je s potomkem se domluvit. Bude mít počítač k dispozici pro hraní, ale teprve až potom, co dokončí zadanou práci. Určitě si však jasný časový limit. Bude-li například dvě hodiny dopoledne probíhat online výuka, domluvte se, že si pak dá přestávku, oběd, případně si zajděte na procházku do přírody a teprve odpoledne mu dejte telefon či počítač na hry. Opět na jasně ohraničené časové období.
Distanční výuka: Školní kancelář
Ne každý má doma k dispozici velké prostory. Ale sedět, když je online výuka, na gauči a být shrbení, není nic dobrého. Distanční výuka musí mít svůj prostor. Posaďte dítě do jeho pokoje k pracovnímu stolu nebo pokud jej nemá, tak například ke kuchyňskému stolu. Pokud máte doma kancelář s kvalitním křeslem nebo židlí, posaďte potomka tam. Měl by seděl pohodlně a ani po hodině, dvou by jej nemělo nic bolet.
Distanční výuka: Kontrolujte
I když dítě sedí samo u počítače a pracuje, tu a tam jej po očku zkontrolujte, zda skutečně plní zadané úkoly a pracuje. Jen ho pozorujte. Až online výuka skončí, zeptejte se ho, co si z hodiny pamatuje. Pak už mu ale dopřejte přestávku. Sami jistě víte, že dlouhodobější koukání do počítače je náročné nejen na oči, ale především na celkové soustředění. A distanční výuka zvlášť!
Distanční výuka: Svačiny a pitný režim
Stejně jako ve škole, ani doma, když je online výuka, by dítě nemělo zapomínat na jídlo a pití. Ráno uvařte potomkovi čaj a hlídejte, aby popíjel. Nezapomínejte ani na vydatnou snídani a během nebo po tom, co skončí distanční výuka uchystejte menší svačinu. Nakrájené ovoce nebo zelenina je naprosto ideální.
Distanční výuka: Není vše jen o počítači
Ani v době, kdy jede naplno online výuka, nezapomínejte na čtení knih, kreslení, zpívání nebo hraní na hudební nástroj a další aktivity, které se týkají jiných činností, než je koukání do počítače. Podle odborných studií je distanční vzdělávání náročné pro jakoukoliv věkovou kategorii.
O malých dětech nemluvě. Ty nejsou schopny samy si sesbírat informace a věnovat čas samostudiu. Pomáhejte jim, buďte jim při ruce a diskutujte o všem, co potřebují.
Distanční výuka: Konzultujte
Když si nebudete s něčím vědět rady, komunikujte nejen s učiteli, ale třeba i s ostatními rodiči. Online výuka je o komunikaci. Sdílejte nejen své obavy, ale i užitečné rady. Důležité je, aby to děti zvládly co nejlépe a dařilo se jim. A pokud je začne tahle distanční výuka i bavit, o to lépe.
Distanční výuka: Pořiďte si rodinný diář
Plány a vidiny lepších zítřků mohou pomoci zahnat stres – dětí i rodičů. Udělejte si speciální rodinný diář a do něj si zapisujte vše, na co se můžete těšit. Ať už jde o výlet, návštěvu kamarádů nebo třeba na konci měsíce koupě nějaké drobnosti za snahu při distanční výuce. Podporujte své dítě a buďte mu vždy k dispozici.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku