Distanční vzdělávání je náročné pro děti, rodiče i učitele

Dotýká se vás distanční výuka? Tipy, jak může být online výuka příjemnější

Distanční výuka se dětem a studentům nevyhnula ani v novém školním roce. Oproti jarnímu období je nyní online výuka pro děti povinná. I když se ministři a dokonce i učitelé snažili vymýšlet nejrůznější řešení, nejde o příjemnou záležitost ani o jednu stranu. A bohužel se distanční výuka týká i samotných rodičů.

Distanční výuka vyžaduje, aby měly děti doma počítač s připojením na internet. A také, aby se uměli v počítači alespoň trochu zorientovat. Těm menším musí pochopitelně pomáhat rodiče. Ti tak musí se svým potomkem zůstat doma a přizpůsobit se novému stylu vzdělávání během pandemie. A také hlídat dítě, aby se skutečně soustředilo na výuku a zpracovávalo zadané úkoly.

Neprobádaná distanční výuka

Online výuka s dětmi může být zábavná, ale také může dítě pěkně otrávit. Vše záleží nejen na kvalitě počítače, připojení a na tom, jak je schopen učitel se této nové situaci přizpůsobit. Bohužel ne vždy se podaří, aby se všechny faktory sešly najednou. Jak tedy na to, aby toto období zvládli vaši potomci co nejlépe?

Čtěte také:

Svobodná škola nemá osnovy ani učitele. Děti se samy rozhodují, co se naučí

Jak se naučit znakovou řeč? Online výuka i kurz to vyřeší.

Distanční výuka: Digitální karanténa

Zatímco v běžném životě se snažíme děti od počítačů a mobilů „odtrhávat“, najednou jim říkáme, že je to pro ně nutnost a musí si zvykat. Jenže děti nechtějí pracovat, chtějí si hrát. Ne, nemáte rozmazlené dítě, je to naprosto normální. Důležité je s potomkem se domluvit. Bude mít počítač k dispozici pro hraní, ale teprve až potom, co dokončí zadanou práci. Určitě si však jasný časový limit. Bude-li například dvě hodiny dopoledne probíhat online výuka, domluvte se, že si pak dá přestávku, oběd, případně si zajděte na procházku do přírody a teprve odpoledne mu dejte telefon či počítač na hry. Opět na jasně ohraničené časové období.

Distanční výuka: Školní kancelář

Ne každý má doma k dispozici velké prostory. Ale sedět, když je online výuka, na gauči a být shrbení, není nic dobrého. Distanční výuka musí mít svůj prostor. Posaďte dítě do jeho pokoje k pracovnímu stolu nebo pokud jej nemá, tak například ke kuchyňskému stolu. Pokud máte doma kancelář s kvalitním křeslem nebo židlí, posaďte potomka tam. Měl by seděl pohodlně a ani po hodině, dvou by jej nemělo nic bolet.

Distanční výuka: Kontrolujte

I když dítě sedí samo u počítače a pracuje, tu a tam jej po očku zkontrolujte, zda skutečně plní zadané úkoly a pracuje. Jen ho pozorujte. Až online výuka skončí, zeptejte se ho, co si z hodiny pamatuje. Pak už mu ale dopřejte přestávku. Sami jistě víte, že dlouhodobější koukání do počítače je náročné nejen na oči, ale především na celkové soustředění. A distanční výuka zvlášť!

Distanční výuka: Svačiny a pitný režim

Stejně jako ve škole, ani doma, když je online výuka, by dítě nemělo zapomínat na jídlo a pití. Ráno uvařte potomkovi čaj a hlídejte, aby popíjel. Nezapomínejte ani na vydatnou snídani a během nebo po tom, co skončí distanční výuka uchystejte menší svačinu. Nakrájené ovoce nebo zelenina je naprosto ideální.

Distanční výuka: Není vše jen o počítači

Ani v době, kdy jede naplno online výuka, nezapomínejte na čtení knih, kreslení, zpívání nebo hraní na hudební nástroj a další aktivity, které se týkají jiných činností, než je koukání do počítače. Podle odborných studií je distanční vzdělávání náročné pro jakoukoliv věkovou kategorii.

Online výuka může být pro mnoho dětí velmi náročná

O malých dětech nemluvě. Ty nejsou schopny samy si sesbírat informace a věnovat čas samostudiu. Pomáhejte jim, buďte jim při ruce a diskutujte o všem, co potřebují.

Distanční výuka: Konzultujte

Když si nebudete s něčím vědět rady, komunikujte nejen s učiteli, ale třeba i s ostatními rodiči. Online výuka je o komunikaci. Sdílejte nejen své obavy, ale i užitečné rady. Důležité je, aby to děti zvládly co nejlépe a dařilo se jim. A pokud je začne tahle distanční výuka i bavit, o to lépe.

Distanční výuka: Pořiďte si rodinný diář

Plány a vidiny lepších zítřků mohou pomoci zahnat stres – dětí i rodičů. Udělejte si speciální rodinný diář a do něj si zapisujte vše, na co se můžete těšit. Ať už jde o výlet, návštěvu kamarádů nebo třeba na konci měsíce koupě nějaké drobnosti za snahu při distanční výuce. Podporujte své dítě a buďte mu vždy k dispozici.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 15. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 16. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 17. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 18. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 19. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 20. 01. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 01. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!