Distanční výuka je prostor pro timemanagement

Time management distanční výuky

Není třeba spekulovat nad tím, zda opatření v souvislosti s šířením koronaviru jsou nebo nejsou správná. Faktem zůstává, že bez větší podpory zůstala doma další, a to ta nejcitlivější, dávka školáků. První a druhé ročníky jsou základem pro budoucí přístup ke studiu. Kromě jiného mají za cíl vybudovat si vztah k informacím a naučit se je kombinovat, vyhledávat a zpracovávat. Jak zvládnout domácí výuku bez větší újmy na psychickém či fyzickém zdraví? Zkuste zařadit pravidla time managementu.

Dříve internetem kolovaly vtipy, kde matka poukazovala na fakt, že mateřská/rodičovská dovolená opravdu není dovolenou. Nyní se již rok ukazuje, jak to vlastně v rodinách funguje nebo nefunguje. Vedle běžných životních obtíží a povinností se z rodičů stali také učitelé (často několika stupňů zároveň), kuchaři, uklízeči na plný úvazek, a to při nutnosti zvládat do určité míry i dosavadní povolání. Situace rozhodně není lehká, a hlavně bude mít netušené důsledky na celou jednu generaci. Nenechte se vtěsnat do krize a najděte způsob, jak to zvládnout.

Time management: Režim není sprosté slovo

Pokud to chcete přežít ve zdraví, je třeba připravit plán boje. Vyložte na stůl fakta a s nimi pracujte. Plakat nad tím, že… nemá smysl. Situaci výrazně usnadní režim – vyvěste distanční rozvrhy a přidělte místnosti (případně sluchátka). Vstávejte v podobné časy, stejně tak jezte, odpočívejte, choďte spát. Rozdělte úkoly v domácnosti, naplánujte vaření, nákupy, úklid. Tím, že je řada věcí najednou jasně daná – pro srandu si z toho můžete udělat i strategickou hru, získáte energii navíc. Buďte hraví. Pozorujte, kde je třeba plány upravit, kde času přidat, kde ubrat. Po týdnu zpravidla víte, jak na tom jste. 

Čtěte také:

Práce z domu začíná být standard. Jak se na homeoffice nezbláznit?

Time management: Odpočinek je důležitý

Řada učitelů má pocit, že 45 minut denně je z jich strany dostatečné. Vždyť dětem pošlou úkoly! Jenže… Zejména mladší ročníky tyto úkoly málokdy zvládnou samy a často mají problém i ty starší. Ty mladší jednoduše proto, že ještě nemají patřičné návyky, zkušenosti ani sebejistotu. Ty starší, protože je to nové a nezřídka složité. Nesnažte se vše stihnout navzdory všemu. Nařiďte si budík a dělejte pravidelné přestávky v učení. Minimálně před obědem a určitě po obědě vyjděte na procházku. Třeba jen obejít blok. Prostě zbavit se nánosů myšlenek a udělat místo pro čestvé. I kdyby byla dětská hřiště zavřená, je třeba mozek okysličit, a k tomu větrání v bytě nestačí. Večer choďte spát včas, vyvětrejte a zatemněte.

Distanční výuka lze zvládnout

Time management distanční výuky: Vymyslete „kroužky“

Řada dětí zlobí, protože se prostě nudí. Někdy není zbytí a nuda je nejlepším řešením, ale jsou situace, kdy prostě dítě vaši pozornost potřebuje. Zkuste si udělat „kroužky“. Vymyslet domácí bojovku není až tak těžký úkol a pobaví. Pravidelně se hýbejte a zařazujte různé fyzické aktivity. Skákejte přes švihadlo (i vy, je to dobré pro kondičku), udělejte orientační běh na zahradě nebo místním parku, kreslete venku, například tak, že obkreslíte/vymačkáte kůru stromu na papír. Poznávejte rostliny, skákejte na jedné noze, choďte pozpátku…

Time management distanční výuky: Pomoc i v domácnosti

Není to „něco za něco“, ale když jste zavření doma, neznamená to, že mladší dítě se bude důležitě „trpět“, kňourat nebo okupovat elektroniku. Zapojte ho do denních povinností – zamést, utřít prach, vyndat myčku, sundat prádlo, nakrájet brambory… Ušetřený čas pak můžete strávit spolu. Dítě vlastně je životu blíž, než jste si uměli dříve představit. Není to „jen“ na vás, nejste obsluha a servis. V dětech také budujte samostatnost, například úklid prádla, příprava snídaně, svačiny…

Time management distanční výuky: Tulení a kontakt je důležitý

Nezapomínejte na vzájemnost. Povinnosti jsou sice tady a samy nezmizí, ale vedle domácích úkolů a intelektuální činnosti je třeba také lidskost a rodičovství. Určitě si vyšetřete čas na vzájemnou blízkost a tulení. Pro menší děti je to rozhodně důležité. A i ty starší vaši pozornost ocení též. Nabízí se „uspávání“, čtení knih, hraní stolních her a nebo jednoduché vzájemné bytí spolu bez kontroly mobilů.

Time management distanční výuky: Pravidelný elektronický detox

Ať se děje, co se děje, jeden den, ideálně víkendový, udělejte den bez elektroniky. A to se týká i vás. Jednoduše vše přepněte do režimu letadla a buďte nedostupní pro okolí. Udělejte si digitální detoxikaci. Buďte spolu s rodinou. Možná to bude zpočátku „divné“, ale vztah nevybudujete přes síť (bohužel ani ten školní), ale jedině vzájemnou pozorností a blízkostí. Je třeba, aby mozek, oči, uši, tělo odpočinulo od všudypřítomného záření.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 28. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Profesní a osobní rozvoj s Global Management Studio s.r.o.
Global Management Studio poskytuje…

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.