Už vás unavuje distanční výuka? Poradíme, jak si stereotypní dny zpestřit
Distanční výuka se týká téměř všech dětí v Česku, tedy krom prvních a druhých ročníků. A vzhledem k tomu, že jde už o dlouhodobou záležitost bez vidiny světlejších zítřků, začíná to děti i rodiče unavovat. Ubíjí nás stereotyp. Jak si udržet i v této situaci dobrou náladu a neztratit motivaci pro učení?
Distanční výuka uzavřela naše potomky doma. A navíc před počítače, kterým jsme se snažili tolik vyhýbat. Jenže nyní jsou nutným společníkem pro drtivou většinu žáků a studentů. Jak přežít distanční výuku ve zdraví? Podívejte na naše tipy, snad vám přijdou vhod.
Distanční výuka: Chce to změnu
Nejhorší je stereotyp. Platí to nejen pro dospělé, ale především pro děti. Do jisté míry mohou být stereotypní situace i prospěšné. Avšak dětí se téměř rok týká distanční výuka a to je skutečně dlouhá doba. Jak si s tím poradit, aby je to neubíjelo? Měňte věci. Sedět denně v jednom pokoji nebo malém bytě na stále stejném místě a mít kolem sebe stejné věci, začne rychle nudit. Nechte děti, ať vymyslí a udělají nějaké změny. Mohou přeskládat poličky, vymyslet nějaké nové dekorace nebo si klidně přestěhovat pracovní stůl z jednoho koutu pokoje do druhého. Každá, byť drobná změna, prospěje jeho psychice. Případně, máte-li svoji dospěláckou pracovnu, pusťte třeba na několik dní svého potomka, aby si plnil úkoly tam. Změna místa rozhodně prospěje.
Jak se učit s dětmi doma? Rady a tipy, jak učení doma hravě zvládnout!
Rozhovor: Distanční výuka očima pedagoga. Jak ji vnímá učitelka z malé školy Eva Kotrčová?
Distanční výuka: Výměna rolí
Dítě je ten, kdo musí poslouchat a plnit úkoly. Den co den. Navíc ve svém domácím prostředí. Zkuste si na jeden den vyměnit role. Vy budete ten, kdo se zajímá, učí a dítě bude váš učitel. Všechno, co probírá, se vám pokusí podrobně vysvětlit. A vy se budete ptát. Pojměte to jako zábavnou hru. Zkrátka distanční výuka tak trochu jinak. Dítě je nyní učitel a vy žák. Klidně si nechte napsat i nějakou známku. A pokud nebudete znát odpovědi, ukažte svému dítěti, jak si je umíte vyhledat (literatura, internet…).
Distanční výuka: Domácí čtenářský kroužek
Děti by měly hodně číst. Nejen ty malé, které se číst teprve učí. Ale i starší děti, které si četbou rozšiřují obzory i slovní zásobu. Jenže ne každý se do čtení radostně hrne. Vyberte nějakou knihu, případně sáhněte po té, kterou má váš potomek určenou ke čtení a začněte číst všichni. Udělejte si například hodinu večer před spaním “rodinný čtecí kroužek”. Budete něco dělat opravdu spolu a navíc vašeho potomka začne tahle distanční výuka více bavit. Tedy minimálně, co se četby týče.
Distanční výuka: Učení formou soutěží
Hry jsou vždy nejzábavnější. I když je ovlivní distanční výuka. A jestli váš potomek odmítá zeměpis, dějepis nebo fyziku, protože ho nebaví, pojměte daný předmět trochu jinak. Bude to distanční výuka hrou.
Vymyslete nějaké jednoduché hry či soutěže. Rébusy, křížovky, hádanky, kvízy… Zaměřené právě na to, v čem váš potomek “plave”. Odměnou může být něco, co má vaše dítě ráno. Začne se pak více snažit a navíc se hravě naučí to, co do školy potřebuje.
Distanční výuka: Nezapomínejte na pohyb
Sedět doma 24 hodin denně, a spoustu času z toho před počítačem, je ubíjející nejen pro dospělého jedince, ale pochopitelně i pro dítě. Nejhorší možností pak je, pokud dítko po vyučování zapluje k počítačovým hrám nebo hrám na mobilu, rozhodně to pro něj není nic dobrého. Lékaři varují, že děti v karanténě tloustnou a ztrácí motivaci. Vezměte svého potomka ven, začněte společně běhat nebo choďte na dlouhé procházky. Běžte na hřiště. Nebo si zaplaťte členství v nějakém online fitness klubu, případně společně cvičte podle videí na internetu. Zdarma jich je nepřeberné množství. Snažte se v této nelehké době, aby distanční výuka byla pro vaše dítě zpestřením a zábavou, aby vše co nejlépe zvládlo.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku